1. Marszczysz brwi
Patrzysz, jak ona tańczy ze swoim starym kumplem i wije się trochę jakby za bardzo. Reagujesz uniwersalnym wyrazem braku aprobaty – marszczysz brwi. Im niżej opadają jego ręce na jej plecach, tym niżej opadają Twoje brwi.
Jak się bronić? Poczekaj do końca kawałka i sam weź ją w ramiona. Badania uczonych z Rutgers University wykazały, że wspólny taniec podwaja szanse na kontynuację w domu.
2. Moknie pacha
Czujesz, jak pod pachą robi Ci się mokro. Pot wypływa z gruczołów apokrynowych i epokrynowych. Te ostatnie działają jak termoregulatory, gruczoły apokrynowe zaś wydzielają pot jedynie pod wpływem emocji. Pot z gruczołów apokrynowych ma silniejszy zapach. Teraz ona silniej poczuje, że jesteś mężczyzną.
3. Serce staje
Ona mówi, że umówiła się z kolegą w knajpie, a Tobie serce na chwilę się zatrzymuje. Ale tylko na chwilę. Gdy myśl o tym, co mogą tam robić, dociera do mózgu, serce rusza z kopyta, bo zalewa Cię adrenalina – hormon walki, który zwiększa ciśnienie, zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza bicie serca.
Tylko z kim tu walczyć? Z nią? To zły pomysł: zbytnia zaborczość nie wróży dobrze związkowi.
4. Dyszysz
Oddech przyspiesza. Przez tchawicę większa ilość tlenu dociera do płuc, a stamtąd przez krew do bijącego szybciej, zazdrosnego serca. Jeśli będziesz tak dyszał częściej, ryzyko, że w przyszłości pojawią się problemy z oddychaniem, rośnie trzykrotnie.
Rozwiązanie? Ożeń się z nią w końcu. Badacze z Yale University wykazali, że po ślubie poziom zazdrości spada o jedną trzecią.
Przeczytaj też: Zrozum damski kod
5. Bledniesz
Wystrojony przystojniak smali cholewki do Twojej dziewczyny, a Ty bledniesz, czyli zieleniejesz z zazdrości? To kwestia aktywności jądra migdałowatego, odpowiedzialnego za „zarządzanie” emocjami.
Zachowanie potencjalnego konkurenta uznaje ono (to jądro) za zagrożenie i uwalnia noradrenalinę – hormon stresu, który sprawia, że jednocześnie odczuwasz gniew i strach. To właśnie połączenie tych dwóch uczuć odbierasz jako zazdrość. Jak się bronić? Spokojnie poczekaj, aż ona spławi natręta. Następnym razem będziesz jej bardziej ufał.
6. Skręcasz się z zazdrości
Gdy Ty dopytujesz, gdzie była i co robiła, a ona tylko wzrusza ramionami, czujesz, jak w żołądku coś Ci się przewraca ze złości i bezsilności. Obawa o przyszłość związku powoduje wydzielanie śladowych ilości adrenaliny – i to właśnie ona jest odpowiedzialna za te sensacje w żołądku.
Rozwiązanie? Oddychaj głęboko. Spokojny, głęboki oddech jest w stanie zmniejszyć odczuwanie stresu o 15%. To wystarczy, by opanować nieuzasadnioną zazdrość.
MH Numer specjalny - 2011