Wybór żony - strategiczne kwestie

Nikt Ci nie da gwarancji na to, że wasz związek będzie udany, ale warto postarać się i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Zanim wręczysz jej pierścionek zaręczynowy, sprawdź, czy na pewno do siebie pasujecie, odpowiadając na 9 prostych, lecz ważnych pytań.

ślub, oświadczyny
Ślub potraktuj jak każdą inwestycję, którą trzeba dokładnie przemyśleć i przeanalizować.

 

Naukowcy coraz częściej, mówiąc o związkach, używają terminów ekonomicznych. Mówią o małżeństwie jak o spółce, w której istnieje bilans zysków i strat. To nie znaczy, że miłość, zauroczenie, chemia, romantyzm przestają się liczyć. Chodzi o to, że nie wystarczą do tego, żeby związek był trwały i szczęśliwy.

Spółka małżeńska powinna wytwarzać więcej niż sumę tego, co robicie indywidualnie. Co? Szczęście, bezpieczeństwo, intymność i co - nie bez znaczenia - dobrobyt. Stan zakochania, co tu dużo ukrywać, nieco nas ogłupia. Widzimy to, co chcemy widzieć i ślepniemy na sygnały ostrzegawcze. Dlatego już teraz zadaj sobie kilka pytań na temat swojej partnerki.

Szukaj kobiety, która jest pod różnymi względami do Ciebie podobna. Macie wtedy dwukrotnie większe szanse na trwały związek.
 1.


Czy ona Ci kogoś przypomina?

Z wielu badań wynika, że najtrwalsze związki tworzą osoby, które: mają podobne wykształcenie (to dwukrotnie zmniejsza ryzyko rozwodu), pochodzą z podobnych środowisk, ich rodziny są w jakiś sposób podobne, mają podobne poglądy na życie, mają podobne pasje i podobny poziom atrakcyjności. I co tu dużo ukrywać - podobny poziom zamożności. Wtedy oboje macie poczucie, że wnosicie do spółki porównywalną wartość i żadne z was nie czuje się wykorzystywane.

Związek z kobietą kompletnie różną od Ciebie może być na początku ciekawy, kręcący i inspirujący. Ale spójrzmy prawdzie w oczy - oparty jest wyłącznie na seksie. A seksualna ekscytacja, która zaślepia, trwa maksymalnie 3 lata. Jeżeli w tym czasie się nie zaprzyjaźnicie, a przyjaźnimy się raczej z ludźmi, z którymi mamy o czym pogadać, to marne są szanse na dalszy ciąg.

 2.


Czy jesteś przy niej sobą?

Zastanów się, czy naprawdę chodzi jej o Ciebie? Czy czujesz się przy niej akceptowany taki, jaki jesteś? A może partnerka traktuje Cię jak grudkę gliny, z której dopiero ulepi faceta na miarę swoich marzeń? W związku z tym jesteś nieustannie krytykowany, karcony i porównywany do innych. Denerwuje ją Twoja rodzina, Twoje towarzystwo i Twój pies. Generalnie uważa, że powinieneś być zupełnie inny, więcej zarabiać i zadawać się z ludźmi, których ona sama Ci wybierze.

Nie ma nic złego w motywowaniu partnera, pod warunkiem że nie chce się go całkowicie zmienić. A poza tym Ty przecież nie wynająłeś sobie nauczycielki w jej osobie. Chesz być z kimś, kto potrafi Cię docenić, kto zauważa Twoje zalety, a nie przez cały czas skupia się na Twoich wadach, usiłując je czym prędzej wyeliminować.

 3.


Czy ona jest pogodna?

Przypomnij sobie, jak Twoja partnerka znosi drobne niewygody, na przykład podczas podróży. Jak reaguje, kiedy się okazuje, że w waszej ulubionej restauracji nie ma wolnych miejsc albo zabrakło biletów na koncert. Wścieka się, obwinia Ciebie, obraża się na cały świat? Czy może mówi: "Nie martw się, pójdziemy w takim razie do kina. To nie koniec świata". To tak jak z wyborem towarzystwa na wakacje - marudna mękoła zamieni najlepszą podróż w koszmar.

 

W małżeństwie jest jak w spółce - trzeba umieć negocjować, iść na kompromisy, nie ukrywać trudności, bo wtedy problemy się piętrzą.

Życie każdej pary to seria mniejszych i większych problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Są kryzysy, recesja, któreś z was może stracić pracę, rodzą się dzieci, chorują rodzice. Lepiej mieć przy sobie przyjazną duszę, która wesprze, pocieszy i rozweseli, niż rozkapryszoną księżniczkę, którą trzeba pocieszać samemu i która w dodatku obwinia Cię o to, że świat nie jest idealny. Partnerka marudząca zamieni Ci życie w koszmar.

 4.


Czy ona lubi seks?

Zastanów się, czy wasze seksualne temperamenty pasują do siebie. Czy Twoja partnerka jest otwarta na Twoje pomysły? Czy sama często inicjuje seks? Czy jest w łóżku pełna fantazji, aktywna i zabawna? Czy tak samo chętnie Cię pieści, jak i poddaje się Twoim pieszczotom? To dobrze rokuje.

Zwróć uwagę na sygnały ostrzegawcze - niedobrze wróży, kiedy Twoja partnerka traktuje seks jak walutę. Oddaje Ci się tylko wtedy, kiedy zachowujesz się tak jak ona tego oczekuje. A jeżeli coś nie idzie po jej myśli - odmawia. Rozumiesz - seks ma być frajdą dla was dwojga w równym stopniu. Nie chcesz być chyba traktowany jak dziecko, które dostaje lizaka, bo było grzeczne.

 5.


Czy jasno stawia sprawę?

Pogodny charakter parterki nie jest gwarancją, że się nigdy nie pokłócicie. Oczywiście, że się pokłócicie. Setki razy. Musicie się spierać, żeby rozwiązywać problemy. Bo najgorsze dla związku jest zamykanie się w sobie jednego z partnerów. Obrażanie się, ciche dni, obrzucanie Cię boleściwym spojrzeniem spaniela. Jasne i czytelne komunikowanie, jaki jest problem, wpływa zbawiennie na związek. W małżeństwie jest jak w spółce - trzeba umieć negocjować, iść na kompromisy, nie ukrywać trudności, bo wtedy problemy się piętrzą.

 6.


Czy ona jest dobra?

Ja wiem, że mówienie o kimś, że jest "dobrym człowiekiem", brzmi potwornie staroświecko. Ale jej stosunek do świata jest bardzo ważny. Czy jest życzliwa innym, czy zawistna. Czy mówi o innych dobrze, czy wyłącznie źle. Czy ma wielu przyjaciół, czy też podejrzliwie traktuje wszystkich innych. Czy chętnie robi coś dla innych, czy myśli wyłącznie o sobie. Zastanów się nad tym, bo jej następną ofiarą będziesz Ty.

 7.


Czy wierzy w małżeństwo?

Ludzie, którzy sami przeżyli rozwód swoich rodziców, rozwodzą się kilkakrotnie częściej. Można powiedzieć, że trochę brakuje im wiary w trwałość związków. A związek to też kwestia pewnej decyzji, zaangażowania energii i pracy. Plan, że będziecie ze sobą, dopóki będzie dobrze, nie jest gwarancją powodzenia. Samo się nic nie uda. Czy Twoja partnerka jest gotowa razem z Tobą pokonywać trudności i pracować nad tym, żeby wasza spółka działała jak najlepiej?

 8.

 

Czy Cię inspiruje?

Czy przy tej kobiecie masz poczucie, że możesz góry przenosić? Czy czujesz się silniejszy, błyskotliwszy i pełen energii do działania? I czy faktycznie, odkąd razem jesteście, więcej udaje Ci się osiągnąć? A może jest inaczej? Może odkąd z nią jesteś, nie masz absolutnie czasu na nic? Zaniedbałeś studia, pracę, przyjaciół, swoje pasje, bo Twoja partnerka jest taka absorbująca? Albo, co gorsza, robi Ci sceny zazdrości o czas, którego z nią nie spędzasz.

To powinien być dla Ciebie dzwonek alarmowy, którego nie powinieneś lekceważyć. Dobry związek dodaje nam pewności siebie i energii do działania. Strzeż się wampirzyc energetycznych, które sprawiają, że czujesz się jak połowa siebie.

 9.

 


Czy Ty jesteś właściwą osobą?

Szczęśliwe małżeństwo wymaga dwóch rzeczy: znalezienia właściwej osoby i bycia samemu właściwą osobą. Dlatego przejrzyj jeszcze raz powyższą listę pytań i teraz zadaj je sobie samemu. Jeżeli na większość z nich dwukrotnie odpowiedziałeś twierdząco, leć po pierścionek. Wszystko wskazuje na to, że będziecie żyć długo i szczęśliwie.

MH 04/2009

Zobacz również:
REKLAMA