Udany związek - Netflix kluczem do sukcesu [badania]

Nowe badanie sugerują, że uzależnienie od seriali może przynieść Wam więcej korzyści niż do tej pory sądzono.

związek seriale Shutterstock.com
Shutterstock.com

Jak się okazuje, kluczem do utrzymania dobrego związku nie jest kupowanie kwiatów, dawanie drogich prezentów, ani nawet mówienie komplementów mową wiązaną. Zwykle tak w życiu bywa, że proste rozwiązania okazują się najskuteczniejsze, na przykład takie, jak wspólne polegiwanie na kanapie przed laptopem i oglądanie serialu Narcos.

Zgodnie z badaniami, które pierwotnie opublikowano w Internecie, a ostatnio ponownie w Journal of Social and Personal Relationships, taki sposób wspólnego spędzania czasu wpływa korzystnie na związki.

Badanie (ukazało się pod tytułem: "Let's Stay Home and Watch TV") było dość proste. Naukowcy zebrali 200 par będących w długotrwałych dobrych związkach i zadali im dwa kluczowe pytania: jak bardzo są zadowoleni ze swojego partnera i jak często razem "konsumowali media" (tj. Czytali książkę, słuchali muzyki lub oglądali film lub program telewizyjny)?

Wyniki wskazują, że im więcej godzin pary spędzały razem na konsumpcji mediów (wiemy, że to okropne sformułowanie, ale takiego używali naukowcy), tym lepiej oceniały partnerów, a przez to były bardziej zadowolone ze związku.

Oczywiście, badacze nie badali jakie konkretnie programy i na jakim nośniku mają lepszy czy gorszy wpływ. Natomiast odkryli, że wspólne oddawanie się jakiejkolwiek formie rozrywki - czy to była książka, muzyka, czy prawdziwy film w kinie - pomaga tworzyć więzi, które cementują związek. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie kontakt z mediami mają głównie poprzez Internet i w tej grupie wiekowej Netflix jest najpopularniejszy, stąd nasza teza postawiona na początku.

Z drugiej strony nie wydaje się to trochę dziwne? W jaki sposób spędzanie w milczeniu długich godzin przed ekranem ma budować silny związek? Dobre pytanie. Najwyraźniej chodzi o ten moment, kiedy kończy się sezon, a my odwracamy się do partnera i zadajemy mu pytanie: "No i co Ty o tym sądzisz?". I teraz można już odbyć burzliwą dyskusję, czy Littlefinger zasługiwał na śmierć w GoT, albo dlaczego do cholery w serialu "Zawód: Amerykanin" noszą takie dziwne peruki.

Rozmowa o naszym ulubionym programie/filmie/serialu telewizyjnym to XXI-wieczna wersja wyjścia na mały spacerek i pogadania o tym, co nam się przytrafiło w ciągu dnia. Dlatego warto dobrze wybierać filmy do oglądania, żeby te nasze rozmowy miały wartość.

Oczywiście nie chcemy wpaść w rutynę i spędzać każdy wieczór z nosem przyklejonym do ekranu. Badania mówią również, że nowe aktywności są kluczem do udanego związku, więc zawsze dobrze jest wypróbować coś, czego wcześniej nie robiliśmy ze swoim partnerem, aby nie wpaść w rutynę.

REKLAMA