Stały związek: kiedy warto się angażować?

Zanim zdecydujesz się na stały związek, przyjrzyj się uważnie jej zaletom i wadom. Tak, tak, wady ma każda kobieta, nawet ta, która wydaje się być aniołem. Rzecz w tym, żeby były to wady do zaakceptowania. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy płyniecie na tej samej fali.

Szczęśliwa para, udany związek shutterstock.com
Udany seks nie zagwarantuje Wan szczęśliwego związku, ale bez niego klęska jest gwarantowana.

Poszukiwanie właściwej kobiety to strasznie wyczerpujące zajęcie. Ileż to razy człowiek fatalnie lokuje uczucia tylko dlatego, że atrakcyjność kobiety nieco zakłóca męską zdolność posługiwania się zdrowym rozsądkiem. Nic na to nie można poradzić i nawet chyba nie warto, bo przecież jest to stan bardzo przyjemny.

Natomiast kiedy emocje już nieco opadną i człowiek zaczyna się zastanawiać nad przyszłością związku, warto mieć pod ręką jakieś narzędzie testujące, które pozwoli ocenić Wasze szanse. Oto nasza dziesięciopunktowa skala, dzięki której sprawdzisz, czy możesz już zaniechać dalszych poszukiwań, czy też dalej masz rozglądać się za partnerką.

Jasna sprawa, nikt nie jest doskonały i głupio byłoby tracić czas na pogoń za nieistniejącym ideałem, skoro możesz być szczęśliwy z dziewczyną, która jest tuż obok. Dlatego uważamy, że niespełnienie trzech z dziesięciu kryteriów jest jeszcze dopuszczalne. Porażka w czterech dziedzinach niesie ze sobą pewne ryzyko. Natomiast pięć albo więcej porażek oznacza, że to raczej nie jest to. Ołówek do ręki i zaczynamy.

1. Czy stanowisz centrum jej wszechświata?

To bardzo miło być obiektem uwielbienia, a już szczególnie w sytuacji, kiedy zostałeś bezlitośnie porzucony przez poprzednią partnerkę. Pamiętaj jednak, że szybko taki stan Ci się znudzi, zwłaszcza że nadzwyczaj często wiąże się on z koniecznością odbierania kilkunastu telefonów dziennie następującej treści: "Nie, nic się nie stało. Tylko chciałam usłyszeć Twój głos. Powiedz mi coś miłego", "Kocham Cię, koteczku, a Ty kochasz swojego misia?". Ciężko jest odpowiadać na takie telefony podczas np. spotkania służbowego. Jeśli zastanawiasz się, czym też zajmowała się na co dzień, zanim Cię poznała, to sytuacja może zrobić się trudna.

Macie duże szanse, jeżeli: ona ma przynajmniej jedną pasję, która nie jest bezpośrednio związana z Tobą. To oznacza, że potrafi się dobrze bawić nawet jeśli przez dłuższy czas nie ma Cię przy jej boku. Jeżeli jeszcze ma czas dla swoich przyjaciółek, to super. Nie będzie Ci suszyła głowy o wypady w męskim gronie do pubu w co drugi piątek.

Zobacz również przepis na codzienność. Bo związek to głównie setki podobnych do siebie momentów. 

Szczęśliwa para, udany związek shutterstock.com
W związku jest jak w biznesie - zaufanie do partnera i transparentność ruchów to podstawa.

2. Czy potrafi Cię zaskoczyć?

Dostajesz czasem od niej jakiś prezent bez okazji? To nie musi być nic wielkiego, chodzi o rzeczy, które świadczą o tym, że myśli o Tobie, pamięta o Twoich potrzebach i po prostu chce Ci sprawić przyjemność ot tak, bez szczególnego powodu. W grę wchodzi również to, że sama organizuje bilety na koncert na sobotni wieczór, nie czekając, aż Ty coś wymyślisz.

Macie duże szanse, jeżeli: Twoja partnerka na przykład zdobyła dla Ciebie książkę, której bezskutecznie szukałeś długi czas. Albo dostałeś piankę do golenia, bo zauważyła, że Twoja jest już na wykończeniu. Albo przychodzisz wieczorem do domu, a w całym mieszkaniu unosi się zapach pysznej kolacji, którą przygotowuje dla Ciebie. Nie musisz się wiecznie zastanawiać, jak ją zabawić, tylko od czasu do czasu sam jesteś zabawiany. Co za ulga! I jeszcze, co bardzo ważne, sama często inicjuje seks.

3. Czy ona nienawidzi swojej pracy?

Strzeż się kobiet, które na randkach narzekają na swoją pracę. Marudzą, że są wykorzystywane albo niedoceniane. Narzekają na współpracowników albo na okropne warunki. Chciałyby robić coś innego, ale nie wiedzą co. Jeśli tak, masz do czynienia z osobą, która nie potrafi przyjąć odpowiedzialności za swoje życie. Nie widzi związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy swoimi decyzjami i zachowaniami a tym, co ją w konsekwencji spotyka. Najprawdopodobniej teraz od Ciebie będzie wymagać, abyś zapewniał jej dobre samopoczucie. I do Ciebie mieć pretensje, jeśli coś między Wami zacznie zgrzytać. I po co Ci taki ciężar?

Macie duże szanse, jeżeli: ona ma swoją wymarzoną pracę. To nie znaczy, że musi ją właśnie wykonywać, ale ma jakiś pomysł na siebie i na swoją przyszłość. Dąży samodzielnie do jakiegoś celu i nie liczy na to, że ktoś za nią coś załatwi.

4. Czy ona zawsze się z Tobą zgadza?

Zabawniej jest być z kimś, kto ma własne poglądy, a nie powtarza jak echo wszystkiego, co Ty wcześniej powiedziałeś - to oczywistość. Ale z drugiej strony, nie powinno Ci zależeć na innej skrajności, czyli na osobie, która za punkt honoru stawia sobie dyskutowanie ze wszystkim, co mówi partner. Jest to na dłuższą metę irytujące i nużące.

Macie duże szanse, jeżeli: raz na jakiś czas, kiedy Ty mówisz "białe" ona mówi "czarne". I potraficie o tym dyskutować spokojnie, bez poczucia, że któreś zWas musi postawić na swoim.

5. Czy wasze znaki zodiaku pasują do siebie?

Jeżeli ona się tym przejmuje, masz problem, chłopie.

6. Czy miewasz czasem niejasne podejrzenie, że ona może być inteligentniejsza od Ciebie?

Spokojnie, to wcale nie taka zła rzecz. Życie jest ciekawsze, jeżeli dzielisz je z kobietą, która mówi rzeczy interesujące. Głupio spędzać wieczory z kimś, kto mówi jakieś straszliwe banały, od których zęby bolą. Istnieje teoria, że kobiety generalnie są mądrzejsze od facetów, tylko dla dobra związku przeważnie to ukrywają, szczególnie jeśli mają do czynienia z zakompleksionymi cieniasami. A ponieważ Ty taki nie jesteś, więc bądź dumny ze swojej kobiety.

Macie duże szanse, jeżeli: leżysz w łóżku i wciąż pamiętasz to, co ona powiedziała tego dnia i jest to rzecz, którą mógłbyś powtórzyć na obiedzie u swoich rodziców.

Związek to biznes? Okazuje się, że tak. Sprawdź, jak reguły ze świata biznesu zastosować w codziennym życiu.

Udany związek, szczęśliwy związek shutterstock.com
I pamiętaj: bilans zysków i strat musi się zgadzać. Każdy ma wnosić coś do związku. W końcu to gra zespołowa.

7. Czy uprawiała jakiś sport?

Jeżeli ma w domu kolekcję nagród za zajęcie pierwszego miejsca na mistrzostwach pływackich juniorek, czy coś w tym rodzaju, to dobry znak. Kobieta, która ma nawyk dbania o formę, nie straci szybko swoich ponętnych kształtów. Aktywność fizyczna stanowi jej naturalną potrzebę. Natomiast dbanie o linię metodą jedzenia gałązki selera dziennie i popijania go wodą bez gazu nie wróży najlepiej. Wspólne smaczne kolacje cementują związek, to prawda znana od lat i szkoda byłoby z tego rezygnować. Znacznie lepiej dbać o linię podczas wspólnych wypraw rowerowych za miasto.

Macie duże szanse, jeżeli: możesz regulować zegarek według jej harmonogramu zajęć fitnessowych. I żeby było jasne - nie mówimy o obsesji, tylko o zdrowej, radosnej aktywności.

8. Czy upiera się, żeby sama płacić za siebie w restauracji?

Wszyscy znamy ten typ kobiet, które mówią z dumą, że jeszcze nigdy nie płaciły za swojego drinka. Urocze. Tylko że na dłuższą metę partner takiej rozkosznej zaczyna się zastanawiać, w jakiej go to właściwie ustawia pozycji. Sponsora? Dobrego wujka? I niby dlaczego? W końcu z dużym prawdopodobieństwem oboje jesteście w podobnej sytuacji finansowej i nie ma najmniejszego powodu, żeby ona przez cały czas grała rolę księżniczki.

Macie duże szanse, jeżeli: ona uważa, że dzielenie się rachunkiem po połowie jest najzwyczajniejszą rzeczą pod słońcem i nie ma nic z manifestacji feminizmu. Jeżeli Ty chcesz zapłacić - OK, ale od czasu do czasu sama Cię zaprasza na kolację (w sensie - płaci albo gotuje). To dobry znak. Oto kobieta, która naprawdę rozumie, co to znaczy partnerski układ.

9. Czy kupuje prezerwatywy, czy ma wibrator?

Jeżeli tak, to super. Oznacza to bowiem, że masz do czynienia z nowoczesną kobietą, która czuje się odpowiedzialna za bezpieczny seks i umie o siebie zadbać. Kobiety, które regularnie używają wibratora, mają większy temperament seksualny, łatwiej osiągają orgazm, są lepszymi kochankami i są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego.

Macie duże szanse, jeżeli: ona zna swoje ciało i reakcje seksualne, i może Ci pokazać, jak lubi być pieszczona. To oznacza mniej udawania i mniejszą presję na Ciebie, abyś odgadywał jej myśli i wyłaził ze skóry, aby zapewnić jej satysfakcję.

10. Czy to ona zaprosiła cię na randkę? Czy poszliście do łóżka na pierwszym spotkaniu?

I dlatego masz obawy, że jest zbyt łatwa i zbyt przedsiębiorcza? Czas, abyś skończył ze staroświeckimi stereotypami! Kobiety stają się coraz pewniejsze siebie, coraz lepiej wiedzą, na czym im zależy i nie boją się sięgać po to, na co mają ochotę. Trzeba się pogodzić z tym, że one już nie czekają w wieży na księcia na białym koniu. Zresztą przyznaj, że rola księcia Ci za bardzo nie pasuje.Uwierz mi - znam mnóstwo par z długim stażem, których znajomość rozpoczęła się od seksu na pierwszej randce.

Macie duże szanse, jeżeli: jej odwaga, entuzjazm i pasja dotyczą też pozostałych aspektów jej życia.

Długoletni związek oparty na zaufaniu i szacunku to ideał, do którego dąży większość facetów.  Zobacz, jak taki zbudować.

MH 10/2006

Zobacz również:
REKLAMA