Seks w męskim mózgu

Dlaczego normalny facet tak łatwo głupieje na widok pięknej kobiety? W końcu wcale nie zamierza się z nią związać, a gotów jest dla niej zaryzykować majątek i swój obecny, szczęśliwy związek. Zobacz, o czym naprawdę myślą faceci i dlaczego tak się dzieje.

Seks w męskim mózgu shutterstock.com
Widok pięknej kobiety działa stymulująco na struktury mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie emocji i jednocześnie zakłóca zdolność racjonalnego rozumowania. Krótko mówiąc, momentalnie tracisz dla niej rozum.  fot. shutterstock.com

Siedzisz za kierownicą rodzinnego samochodu i czekasz na zmianę świateł. Ruch niemal zamarł, czas ciągnie się niemiłosiernie. Wtedy spostrzegasz ją! Pojawia się na przejściu i czeka... Nie, to na pewno nie jest miłość Twojego życia, to raczej magia chwili.

Na szczęście nie ma w pobliżu Twojej żony. Mógłbyś mieć spore kłopoty, gdyby zobaczyła, jak pożądliwie mierzysz wzrokiem biodra i biust nieznajomej oraz wcięcie w talii podkreślające kobiece wdzięki.

Odczuwasz przyjemny szum w skroniach. Na krótką chwilę zapominasz o 10-letnim stażu małżeńskim, dziecku w drugiej klasie, odpowiedzialności, nawet o światłach. Straciłeś kontrolę. Porwała Cię wizja rozkoszy. Twoja reakcja jest automatyczna, odruchowa i prawdopodobnie jest to najsilniejsze doznanie tego dnia.

"Ty draniu!" - mówisz sobie, zakłopotany wizją, która przesuwa Ci się przed oczyma. "To niewolnik dopaminy!" - powiedziałby z kolei neurolog. Kiedy dostrzegasz obiekt pożądania neuroprzekaźnik dopamina uaktywnia ośrodki mózgu odpowiedzialne za uczucie przyjemności, motywowanie i dążenie do uzyskania nagrody. Podobnie działa kokaina. Oczarowanie jest więc rodzajem narkotyku.

Rumienisz się, serce bije szybciej. Wydzielana wówczas fenyloetylamina (PEA) przyspiesza przepływ informacji między neuronami. Nic dziwnego, że czujnie rejestrujesz każdy ruch nieznajomej. Ona jednak nie odpowiada tym samym i to nie dlatego, że prowadzisz wóz z fotelikiem dla dziecka w środku.

Jej mózg pracuje inaczej - ona, być może nawet nieświadomie, szuka partnera, który da dobry materiał genetyczny jej dzieciom i zapewni opiekę jej i potomstwu. I może nawet kupi rodzinnego vana... Jej plan działania sięga w przyszłość. Twój jest wręcz szokująco krótkoterminowy.

Seks w męskim mózgu shutterstock.com
Mam na Ciebie ochotę, ale najpierw rzucę okiem na palec serdeczny Twojej prawej dłoni, jeśli pozwolisz...fot. shutterstock.com

Mężczyźni , u których stwierdzono wysoki poziom testosteronu, rozwodzą się o 43% częściej, a zdradzają o 38% częściej.

To spotkanie może wywołać tylko dreszcz emocji, a może też zrujnować Ci życie. Twój mózg pracuje, selekcjonuje informacje, dokonuje wyborów i popycha do akcji. To najważniejszy narząd seksualny odpowiedzialny za wszelkie zachowania erotyczne. Warto zatem trochę go poznać.

Nie masz wyjścia

Już na etapie bycia embrionem wielkości ziarnka grochu w macicy matki poddany jesteś działaniu testosteronu. Około szóstego tygodnia życia płodowego chromosom Y, który decyduje o Twojej płci, wyzwala wzmożoną produkcję testosteronu. Pod wpływem pierwszej fali działania męskiego hormonu rozwijają się genitalia i płeć mózgu.

U Ciebie rozwinął się mózg męski. To dlatego jesteś nastawiony na działanie i lubisz rywalizację. Testosteron ułatwia trójwymiarowe postrzeganie obiektów (w tym również kobiet) oraz zwiększa zdolności matematyczne (dlatego trafnie oceniasz jej rozmiary). Dodatkowo ma wpływ na aktywność podwzgórza - obszaru mózgu odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów płciowych i zachowania seksualne. Obszar ten u mężczyzn jest dwukrotnie większy niż u kobiet.

Dojrzewanie

W tym okresie ma miejsce drugie potężne uderzenie testosteronu, którego efektem jest wystąpienie męskiego typu owłosienia na ciele, mutacja głosu i wzrost libido. Poziom testosteronu w organizmie dojrzewającego mężczyzny 20-krotnie przewyższa poziom tego hormonu u dziewcząt w tym samym wieku i to bywa przyczyną seksualnych obsesji.

Co gorsza, płeć piękna sprawniej operuje językiem i jej przedstawicielki bez trudu mogą omotać mężczyznę pięknymi słowami, bo w tym zakresie mózg męski zdecydowanie ustępuje kobiecemu.

Palec wskaźnikiem

John Manning z University of Liverpool stwierdził, że długość palca serdecznego u mężczyzn wskazuje, jaką dawkę testosteronu otrzymał w życiu płodowym. Dotyczy to także rozmiarów członka. Im więcej testosteronu, tym dłuższy organ. Nawiasem mówiąc, to ciekawe, że w czasie ceremonii ślubnej ona zakłada mu obrączkę właśnie na palec serdeczny...

Męskie, żeńskie

Ze względu na budowę mózgu i żeńskie hormony, kobiety są bardziej predysponowane do ustatkowania się i założenia rodziny. Poświęcenie się rodzinie łatwiej przychodzi mężczyznom z niższym poziomem testosteronu. Badania wykazały, że mężczyźni o wysokim poziomie tego hormonu rozwodzą się o 43% częściej, a zdradzają o 38% częściej. Zarazem prawdopodobieństwo zawarcia małżeństwa jest w ich przypadku o 50% niższe.

Przyczyną, dla której mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są lepszymi kandydatami na mężów, jest to, że niższy poziom tego hormonu zwiększa gotowość do współpracy. Ale jeśli jesteś zbyt uległy, dla własnego dobra popracuj trochę nad mięśniami. Z czasem doprowadzi to do wzrostu poziomu testosteronu. Możesz nawet skoordynować wyjścia na randki z wizytami na siłowni - badania na Uniwersytecie Baylor wykazały, że najwyższy poziom testosteronu stwierdzano 48 godzin po intensywnym wysiłku.

Seks w męskim mózgu shutterstock.com
Istnieje bezpośrednie połączenie nerwowe pomiędzy komórkami węchowymi i obszarem odpowiedzialnym za pobudzenie seksualne. Dlatego Twój zapach działa na kobietę jak afrodyzjak i może wyzwolić u niej intensywne doznania erotyczne. fot. shutterstock.com

Badania wykazały, że substancje chemiczne znajdujące się w męskim pocie, włosach i na skórze, powodują u kobiet pobudzenie seksualne.

Nie za szybko

Mężczyźni nie powinni zakładać rodziny przed ukończeniem 25 lat, bo ich mózg nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Wszystkie organy seksualne są już rozwinięte, ale kora przedczołowa (PFC) stale się rozwija. Ta część mózgu odpowiada też za umiejętność racjonalnej oceny sytuacji, kontrolę impulsywności, planowanie, organizację, przewidywanie i wyciąganie wniosków z błędów.

Głupiejemy od piękna

Piękna kelnerka może Cię tak omotać, że zostawiasz napiwek dwukrotnie przekraczający wartość rachunku. Dlaczego? Widok pięknej kobiety działa stymulująco na układ limbiczny (struktury mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie emocji) i jednocześnie zakłóca zdolność racjonalnego rozumowania.

Kasyna w Las Vegas zatrudniają piękne kobiety, które ubrane w minispódniczki roznoszą darmowe koktajle. Takiemu zaproszeniu trudno się oprzeć! Nic dziwnego, że właściciele wychodzą na swoje... Ale pamiętaj, że piękno przemija, a głupie i pochopne decyzje przypominają o sobie przez całe życie.

Zapach afrodyzjakiem

Istnieje bezpośrednie połączenie nerwowe pomiędzy komórkami węchowymi i obszarem odpowiedzialnym za pobudzenie seksualne. Neurony węchowe wysyłają sygnały do tej części mózgu, która kontroluje zmysł powonienia, ale łączą się też z układem limbicznym odpowiedzialnym za różnego rodzaju uczucia - od trwogi i wściekłości po ekstazę i rozkosz. Zapachy mogą wyzwalać intensywne doznania erotyczne, a zapach ukochanego lub ukochanej staje się afrodyzjakiem.

W eksperymencie przeprowadzonym na University of California w Berkeley wykazano, że u kobiet pobudzenie seksualne występowało, gdy poddano je działaniu substancji chemicznej występującej u mężczyzn w pocie, włosach i na skórze. Może warto byłoby wybrać się na randkę w jakieś chłodne miejsce? Marynarka lub sweter, które zarzucisz jej na ramiona, będą przesiąknięte Twoim zapachem.

Uzależnienie od miłości

Podobnie jak w przypadku zaburzeń obsesyjnych, uczucie miłości wpływa na obniżenie poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za kontrolowanie nastroju i umiejętności przystosowawczych. Niski poziom serotoniny może powodować obsesje, a w przypadku rozstania zwiększa podatność na depresję. W skrajnych przypadkach niedobory serotoniny prowadzą do scen zazdrości, uporczywego śledzenia obiektu pożądania etc.

Aby wyrównać poziom serotoniny, zanim Twoja partnerka zadzwoni po policję, więcej ćwicz, jedz produkty bogate w węglowodany i staraj się zwracać uwagę na inne piękne kobiety. Ostatnio często słyszy się też o uzależnieniu od seksu przez internet. Czy to możliwe? Owszem, ale niebezpieczeństwo jest znikome i dotyczy tylko 1% korzystających z sieci.

Chemia miłości

Michael Liebowitz, psychiatra z New York State Psychiatry Institute, twierdzi, że zakochujemy się, gdy neurony w układzie limbicznym, siedlisku uczuć, są nasycone malutką cząsteczką, zwaną fenyloetylaminą (PEA), oraz norepinefiryną i dopaminą. Stan ten nie może jednak trwać wiecznie i z czasem intensywne emocje przygasają. W miarę jak zmniejsza się stężenie tych substancji, może pojawić się tęsknota za gwałtownymi emocjami pierwszego etapu. 

Seks w męskim mózgu shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W mózgu obszar odbierający sygnały neuronów stopy położony jest tuż obok rejonu, który odbiera sygnały płynące z organów płciowych. Dlatego kobiety tak lubią masaż stóp.

Gdy gaśnie

Gdy mija oczarowanie, pojawia się etap przywiązania i nowy układ chemiczny. Oksytocyna i serotonina to najlepsi przyjaciele na drodze do 25. rocznicy ślubu. Ich działanie nie wywołuje zbyt gwałtownych uniesień, ale jest za to długoterminowe. Jeśli zatem mija miłosna pasja, możesz odejść i poszukiwać nowych ekscytujących wrażeń lub ustatkować się w bezpiecznym związku.

Zdaniem psychiatry Michaela Liebowitza wzajemną fascynację długotrwałym partnerem można jednak utrzymać, trzeba tylko nad tym popracować. Czasem wystarczy wybrać się razem w podróż czy chociażby wysłać kwiaty, a dopamina zacznie znów działać. Podobnie jak tej nocy, gdy spotkaliście się po raz pierwszy.

O Boże!

Obszar mózgu odpowiedzialny za uczucie rozkoszy, umiejscowiony w prawej półkuli, bywa nazywany obszarem Boga. Gdy w czasie eksperymentów pobudzano prawą półkulę, uczestnicy badania doświadczali religijnych przeżyć. Dlatego Twojej partnerce zdarza się westchnąć "O Boże!" w czasie seksualnego uniesienia.

Orgazm a depresja

Orgazm ma działanie antydepresyjne. Pobudza, a następnie wycisza ośrodki odpowiedzialne za kontrolę emocji. Leki antydepresyjne działają na ten sam obszar mózgu. To dlatego ludzie, którzy mają uregulowane życie seksualne, rzadziej cierpią na depresję.

Masaż stóp

To jeden z istotnych elementów gry wstępnej. W mózgu obszar odbierający sygnały neuronów stopy położony jest tuż obok rejonu odbierającego sygnały płynące z organów płciowych. Może to dlatego kobiety tak bardzo zwracają uwagę na buty. W stopie znajduje się 36 000 zakończeń nerwowych, a każdemu z nich odpowiadają określone punkty ciała i masaż odpowiedniego miejsca na stopie redukuje ból winnych rejonach organizmu. Jeżeli Twoja dziewczyna cały dzień biega w szpilkach, na pewno bolą ją palce stóp i plecy. Spróbuj delikatnie masować jej stopy, a sam zobaczysz, czy to działa.

Fantazje

Różnego rodzaju dziwaczne fantazje i fetysze należą do zespołu zaburzeń impulsywno-kompulsywnych. Zaburzenia impulsywne oznaczają, że nie potrafimy kontrolować swego zachowania, a kompulsywne, że mamy właściwą ocenę sytuacji, ale odczuwamy przymus określonego działania, nie potrafimy przestać.

U osób, mających takie zaburzenia, stwierdzono nadmierną aktywność ośrodków zawiadujących doświadczeniami emocjonalnymi i upośledzenie wyższych funkcji mózgu - podobnie jak u osób skłonnych do ekshibicjonizmu, transwestytyzmu czy infantylizmu (czerpanie przyjemności seksualnej, gdy jest się traktowanym jak dziecko). U 26% mężczyzn zdecydowaną ulgę przyniosło podanie leków przywracających równowagę funkcji tych ośrodków.

Naukowcy badają również, w jakim stopniu wyższe funkcje mózgu, takie jak pamięć i uczenie się, uczestniczą w indukowaniu podniecenia seksualnego. W jednym z badań poproszono mężczyzn, aby się pobudzili jedynie wyobraźnią w zamian za nagrodę pieniężną. Badani szybko nauczyli się osiągać erekcję bez dodatkowych bodźców. Eksperyment ten wskazuje na zdolność mózgu do kojarzenia podniecenia z różnymi bodźcami, co tłumaczy także, dlaczego fetysze, jak buty na obcasach czy bielizna, zwiększają podniecenie seksualne.

Seks w męskim mózgu shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jestem normalny czy zboczony?

Faceci nie są zbyt skomplikowani i kiedy myślą o seksie, to w ich głowach pojawiają się dość podobne myśli. I podobne miewają też wątpliwości związane ze swoją seksualnością. Oto 5 często powtarzających się pytań naszych Czytelników i 5 odpowiedzi ekspertów:

• Mam 20 lat i nieustannie myślę o seksie. W pracy, u dentysty, nawet w kościele. Czy to normalne, czy też jestem dewiantem? - Michał B. z Warszawy

Mężczyźni myślą o seksie często, gdziekolwiek są. Są sytuacje, gdy jest to sposób na nudę - umysł pozbawiony zajęcia tworzy wizję różnych przyjemnych stanów, a u 20-latka wysoki poziom męskich hormonów sprzyja erotycznym wyobrażeniom. Zgadza się, że to może być dla Ciebie irytujące w kościele, ale tak samo "grzeszą" w tym czasie inni młodzi parafianie. Warto wiedzieć, że wizje erotyczne mogą stłumić ból podczas wizyty u dentysty.

Wolę seks solo niż z partnerką. Czy to normalne? - A.D. z Wrocławia

To nie jest ani normalne, ani nienormalne. Wszystko zależy od relacji, jakie Was łączą. Seks solo ma związek z fantazjowaniem o różnych partnerkach. Seks ze stałą partnerką prawdopodobnie kojarzy Ci się ze zobowiązaniem i utratą wolności. Wydaje się, że Wasz związek przeżywa kryzys. Zastanów się nad tym.

Myślę o seksie ze swoją szefową. Na jej biurku. A nawet jej nie lubię. O co chodzi? - Korporacyjny

Wszystko wskazuje na to, że jest między Wami jakaś rywalizacja. Taka fantazja sugeruje, że chciałbyś jej pokazać, kto tak naprawdę rządzi. Ale jeżeli również w życiu wykorzystujesz seks do zaznaczenia swojej dominacji, być może masz inne problemy. Spróbuj pogadać o tym z psychoterapeutą.

Niedawno się zaręczyłem i kilka dni później przespałem z koleżanką z pracy. Żenić się? - Sławek B. z Krakowa

To zły znak. Nie myśl sobie, że w małżeństwie łatwiej zachować wierność. Musisz teraz koniecznie się zdecydować - chcesz się żenić czy nie. Nieudane małżeństwo to zmarnowanych kilka lat życia dwojga ludzi i dramat dla ewentualnych dzieci. A może koleżanka oddała Ci przysługę?

Zwykle podobają mi się mężatki. Czy powinienem się niepokoić? - Daniel z Gorzowa

Być może obawiasz się prawdziwie zaangażować w związek i dlatego pragniesz tego, czego nie możesz mieć. Mężatki mogą wydawać Ci się bezpieczniejsze, bo zwykle nie szukają długotrwałego związku, tylko chwilowego zapomnienia i ucieczki od małżeńskiej rutyny.

Ostatnio podniecił mnie widok biegających w piżamkach koleżanek mojej 12-letniej córki. Czy powinienem dać się zamknąć? - Bogdan M.

Nastolatki mogą być bardzo pociągające dla dojrzałego mężczyzny. To z jednej strony naturalne, z drugiej - niebezpieczne, jeśli zaczyna być obsesją i skłania do konkretnych działań. Kiedy ogarniają Cię takie uczucia, najlepiej zajmij się czymś. Zmyj naczynia, wyjdź na spacer z psem. Jednym z najbardziej przykrych doświadczeń dla Twojej córki byłoby odkrycie, że pociągają Cię jej koleżanki i wpatrujesz się w ich biust. 

MH 03/2005

REKLAMA