Seks: skład chemiczny romansu

Pożądanie. Miłość. Namiętność. Przywiązanie. Wszystko wiąże się z działaniem różnych substancji chemicznych w mózgu. Dobra wiadomość jest następująca – możesz to do pewnego stopnia kontrolować. Dla Ciebie na teraz i do zapamiętania na zawsze: zestaw małego chemika.

chemia, seks fot. Martha Pavlidou
fot. Martha Pavlidou

O co chodzi z tą miłością? Dobre pytanie. I nawet jeżeli przeżyłeś podobne uczucie, to nie sądzimy, że masz dobrą odpowiedź. Dlatego właśnie Men’s Health przeprowadził analizę przedmiotu naszego zainteresowania, rozkładając go na podstawowe czynniki chemiczne. Dzięki temu bez względu na to, jakiej fazy związku właśnie doświadczasz i jakie substancje wydzielane są w Twoim mózgu i ciele, możesz aktywnie zwiększyć swoją i jej przyjemność.

Rozpracowaliśmy związki chemiczne, które działają w trakcie zakochania, zidentyfikowaliśmy hormony, dzięki którym możliwe jest utrzymanie pożądania i zaangażowania w związku przez wiele lat. Dlaczego? Bo miłość to jest właśnie ta odwieczna zagadka, którą wciąż na nowo warto rozwiązywać.

1. Pożądanie

Pożądanie w naszym organizmie jest napędzane głównymi męskimi i kobiecymi hormonami. Oto, co zrobić, aby utrzymać ich odpowiedni poziom i cieszyć się tym pierwszym ekscytującym etapem znajomości jak najdłużej. 

Pożądanie jest podstawowym elementem naszego emocjonalnego oprogramowania. Popęd seksualny to jest właśnie to, co umożliwia przetrwanie gatunkom. Jaka inna siła zmusiłaby pingwina do wysiadywania jajek, siedzącego w bezruchu na czterdziestostopniowym mrozie przez kilka tygodni? A Ciebie do copiątkowych rajdów po klubach z muzyką, chociaż nie lubisz tańczyć? Odczuwanie pożądania jest wynikiem skomplikowanych relacji między testosteronem i estrogenem. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej testosteronu krąży w waszych organizmach, tym bardziej kręci Cię Twoja partnerka, a Ty ją.

Ale nie jest to takie proste – system wymaga oddziaływania całego mnóstwa dodatkowych substancji chemicznych. "Sportowcy oraz mężczyźni, którzy dużo trenują, w naturalny sposób wytwarzają w organizmie więcej testosteronu, co zwiększa ich siłę i wytrzymałość, ale także liczbę seksualnych fantazji, porannych erekcji, stosunków seksualnych i orgazmów – mówi dr Helen Fisher, profesor antropologii na Rutgers University w New Jersey. – Libido osiąga swój najwyższy poziom u mężczyzn w wieku dwudziestu kilku lat, gdy aktywność testosteronu jest najwyższa. Wiele kobiet natomiast odczuwa największy popęd podczas owulacji, gdy z kolei w ich organizmie następuje wzrost poziomu testosteronu" – wyjaśnia Fisher.

Aczkolwiek równowaga między testosteronem, estrogenem i innymi hormonami to jeszcze nie wszystko, na nasze libido bardzo duży wpływ mają też inne czynniki, takie jak obecna sytuacja, osoby, z którymi jesteśmy, a nawet wspomnienia z dzieciństwa. Wiele badań, m.in. prowadzonych przez dr Sari van Anders z University of Michigan, dowodzi, że testosteron może wpływać również na rodzaj relacji, których poszukujemy.

"Odkryliśmy, że single, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mają nieco wyższy poziom testosteronu niż ich równieśnicy, którzy żyją w związkach – wyjaśnia dr van Anders. – Ale z kolei jednostki poligamiczne, które jednocześnie utrzymują seksualne związki z wieloma partnerami, mają najwyższy poziom testosteronu ze wszystkich grup".

Oczywiście naszym zdaniem każda przesada jest bez sensu. I nie tylko naszym – z badań wynika, że najwięcej satysfakcji i orgazmów mają ludzie, którzy są w dobrym, monogamicznym związku. Na stronie obok znajdziesz wskazówki, co robić, aby utrzymać swoje hormony w stanie gotowości i mieć jak najwięcej frajdy z pierwszego etapu związku.  

GnRH hormon uwalniający gonadotropiny: Odgrywa rolę w produkcji testosteronu. To klucz do pożądania i satysfakcji z seksu.

Testosteron Ten najważniejszy. Produkujesz go dziesięć razy więcej niż Twoja partnerka, ale to ona jest wrażliwsza na jego działanie.

Estrogen Ten drugi. Produkowany zarówno w jej, jak i Twoim organizmie. Zarządza rozwinięciem się tych drugorzędnych cech płciowych, które tak lubisz. U facetów wpływa na produkcję spermy.

 

chemia, seks fot. Martha Pavlidou
fot. Martha Pavlidou

2. Romans

Kolejny etap związku to już inna konfiguracja czynników, które oddziałują na Twój system nagrody w mózgu. Oprócz pożądania, wyzwala się jeszcze poczucie seksualnej i psychologicznej pełni. Krótko mówiąc – szczęście. 

Motyle w brzuchu, obsesyjne myśli, fantazje, sny, gotowość do zdumiewających działań, żeby tylko być razem z nią – te stany są funkcją pewnych obszarów mózgu oraz produkowanych przez nie związków chemicznych. Wskazują na to, że właśnie szczęśliwie przebyłeś pierwszą fazę związku – pożądanie – i zbliżasz się do drugiej, staroświecko zwanej romansem.

"Użyliśmy obrazowania magnetyczno-rezonansowego MRI, aby zbadać aktywność mózgu osób, które patrzą na zdjęcia swoich partnerów – mówi dr Fisher. – Skany wykazały zwiększoną aktywność w obszarze zwanym polem brzusznym nakrywki. To tam odbywa się produkcja prekursora dopaminy i noradrenaliny. Dopamina to stymulant – daje Ci napęd do tego, aby np. przez całą noc świetnie się bawić w klubie, ale również wpływa na Twoje libido w nieco inny sposób niż testosteron.

Sprawia, że kojarzy się na dłuższy czas z jedną osobą. Noradrenlina z kolei podnosi zdolność do przechowywania i przypominania sobie faktów, dzięki czemu doskonale pamiętasz każdą chwilę z początku znajomości, a to sprawia, że czas spędzony z partnerką wydaje Ci się barwny i niezwykły". Co ciekawe – mężczyźni są wrażliwsi na te hormony i zakochują się szybciej. 

Więcej protein

Zgodnie z tym, co mówi dr Eric Braverman, specjalizujący się w terapiach przedłużających młodość, dieta bogata w białko podnosi poziom dopaminy. Uwzględnij proteiny w każdym z trzech głównych posiłków, aby utrzymać stan zakochania.

Kup bilety na koncert

Badania opublikowane w "Nature Neuroscience" dowodzą, że taka prosta czynność, jak słuchanie ulubionej muzyki, może znacząco podnieść poziom dopaminy. Co więcej, podobny efekt daje nawet samo oczekiwanie na koncert ulubionego zespołu.

Jedz więcej ryb

Aminokwas – tyrozyna – odgrywa kluczową rolę w produkcji noradrenaliny, jak dowodzą badania Judith Wurtman z MIT Clinical Research Center. Do listy zakupów w supermarkecie dopisz koniecznie: krewetki, tuńczyka i dorsza, aby zapewnić regularne dostawy tego aminokwasu. 

Dopamina Ten neuroprzekaźnik podwyższa ciśnienie krwi i tętno, co Ty odczuwasz jako ekscytację.

Fenyloetyloamina Związek odpowiedzialny za różowe okulary zakochanych. Chemicznie podobny do amfetaminy – wywołuje euforię i miłosne ogłupienie.

Noradrenalina Hormon, który stymuluje krążenie i uwalnianie glukozy, jest jednocześnie odpowiedzialny za psychiczne pożądanie.

seksowna kobieta, chemia fot. Martha Pavlidou
fot. Martha Pavlidou

3. Więź

Długotrwały związek jest zarządzany przez jeszcze inne hormony, które wpływają na wytworzenie się psychicznej więzi.

Trzecią fazę można scharakteryzować jako trwałe przywiązanie do partnerki. Poczucie bezpieczeństwa, jakie się z tym wiąże, jest sterowane przez inną grupę neuroprzekaźników, zwanych przez naukowców hormonami przywiązania. W świecie zwierząt samiec i samica tworzący parę mają większe szanse przetrwania, niż miałoby każde z nich osobno. Pomagają sobie nawzajem bronić gniazda i zdobywać jedzenie. To jest właśnie ewolucyjne źródło tworzenia więzi uczuciowych.

"Ta faza jest związana z aktywnością innej części mózgu, zwanej brzuszną gałką bladą" – mówi dr Fisher. Im dłużej trwa związek, tym większą aktywność można zaobserwować w tym rejonie. Badania przeprowadzone przez National Institute of Mental Health wykazały, że zablokowanie aktywności hormonu – wazopresyny – u zwierząt nie pozwala im łączyć się w pary. W tej fazie również obniża się poziom dopaminy, ale za to rośnie poziom serotoniny, co umożliwia rozwinięcie się uczuć spokojniejszych i bardziej zrównoważonych.

"Oczywiście istnieje tu równie silny aspekt emocjonalny – mówi dr Fisher. – Wraz z dojrzewaniem związku trochę inne rzeczy stają się dla Ciebie istotne. Może i nie przeżywasz już dopaminowego haju, ale jesteś z partnerką, bo po prostu jest dla Ciebie ważna, lubisz jej słuchać i na nią patrzeć". To nie jest tylko czysta chemia.  

Bądźcie razem

Ciepła kąpiel: Badania na University of Colorado wykazały, że podniesienie temperatury ciała skutkuje zwiększoną produkcją serotoniny w mózgu. Namów ją na wspólną kąpiel dla lepszego efektu.

Szukaj tryptofanu: Jest niezbędny, aby organizm mógł wytworzyć serotoninę. Ten aminokwas znajdziesz w takich produktach, jak: wieprzowina, ser żółty, kaczka, czerwona fasola, jajka, indyk, banany. Jedz co najmniej raz dziennie.

Obejrzyj thriller: Jak donoszą naukowcy z Claremont Graduate University in California, oglądanie filmu wywołującego silne emocje podnosi poziom oksytocyny aż o 47%. Pełne napięcia thrillery albo horrory oglądane wspólnie z partnerką na bezpiecznej wyspie kanapy to jest to.

I weź się do roboty: Seks podnosi poziom oksytocyny, która jest hormonem przywiązania i miłości. Czyli więcej seksu to więcej miłości. I odwrotnie. 

Wazopresyna Badania wskazują, że u ludzi i u zwierząt reguluje zachowania społeczne, w tym także naszą potrzebę łączenia się w pary. Oksytocyna Wzbudza u matek chęć opiekowania się potomstwem, ale także uspokaja. To ona generuje Twoje uczucie błogostanu po orgazmie. Serotonina Zarządza cyklem snu i czuwania, apetytem i nastrojem. Im więcej serotoniny i mniej dopaminy, tym lepszy związek. 

Oksytocyna Wzbudza u matek chęć opiekowania się potomstwem, ale także uspokaja. To ona generuje Twoje uczucie błogostanu po orgazmie.

Serotonina Zarządza cyklem snu i czuwania, apetytem i nastrojem. Im więcej serotoniny i mniej dopaminy, tym lepszy związek.

Przepis na libido jak u 20-latka

Weź cynk z witaminą B6

Ta kombinacja szybko podniesie poziom testosteronu. Cynk znajdziesz w skorupiakach, nasionach sezamu, nasionach dyni, soczewicy i w drobiu. Witamina B6 jest w tuńczyku, awokado i ciecierzycy  

Ogranicz ilość słodyczy

Zbyt dużo cukru w diecie wpływa na produkcję białka wiążącego hormony płciowe (SHBG), które reguluje transport oraz wpływ, jaki wywiera testosteron na Twój organizm.  

Odwiedzaj siłownię

Warto stracić kilka kilogramów, bo wzrost BMI zaledwie o pięć punktów skutkuje obniżeniem produkcji testosteronu do poziomu, jaki ma facet 10 lat starszy – czytamy w "Journal of Clinical Endocrinology". 

Wróć na boisko piłkarskie

Naukowcy z University of Utah dowodzą, że u mężczyzn z wygrywającej drużyny obserwuje się gwałtowny wzrost poziomu testosteronu (do 20%). I trzymaj formę, bo gdy przegrywacie, dzieje się coś przeciwnego. 

MH 09/2012

Zobacz również:
REKLAMA