Seks: przegląd popularnych mitów

To jak to w końcu jest? Czy wielkość jednak ma znaczenie, kobiety mają wytrysk, a pieszczoty punktu G to gwarancja jej orgazmu? Odkrywamy całą prawdę na temat seksu, rozbijając w pył wyssane z palca teorie i mity rodem ze szkolnego podwórka.

Seksualne mity shutterstock.com
Owszem, seks może być grą pozorów, ale niech to będzie zabawa w odgrywanie ról, nie opieranie się na pozorach i stereotypach. 

Obrzezanie chroni przed chorobami?

Prawda!

Eksperci wciąż roztrząsają kwestię, czy brak napletka sprawia, że członek staje się mniej wrażliwy. Niemniej jedno można uznać za bezsporne - obrzezanie jest korzystne dla zdrowia. Brak napletka znacznie zmniejsza zagrożenie infekcjami moczowymi, pozwala na utrzymanie naszego instrumentarium w czystości, ale także - jak sugerują badania naukowe przeprowadzone w RPA - zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa HIV. Naukowcy odkryli, że może zapobiec nawet 70% infekcji.

Jak to możliwe? Komórki napletka mogą być bardziej wrażliwe na zakażenie HIV od innych komórek, z których zbudowana jest żołądź penisa. Zabieg obrzezania jest bardzo popularny w USA i (z oczywistych względów) w Izraelu. U nas nie przekracza ułamka procentu.

Męskie sutki są równie wrażliwe, jak kobiece

Prawda!

Trudno uwierzyć, ale wyniki badań są jednoznaczne. Michael Bouchard, seksuolog z uniwersytetu w Phoenix, pisze: "Typowy mężczyzna uważa, że pieszczoty sutków są przeznaczone jedynie dla kobiet i czuje, że jeśli podczas pieszczenia jego sutków odczuwa rosnące podniecenie, zmniejsza to jego poczucie męskości".

Prawda jest taka, że w brodawkach sutkowych mężczyzn i kobiet znajdują się niezwykle wrażliwe zakończenia nerwowe, które sprawiają, że są one niezwykle czułe na dotyk. Podczas uprawiania seksu, brodawki mężczyzn reagują tak samo, jak brodawki kobiet - są superwrażliwe, rozpalone imają erekcję. Tylko dwa inne organy to potrafią - łechtaczka i penis.

Stymulacja punktu G = gwarantowany orgazm

Fałsz!

To tylko złudzenie, że punkt G jest drogą na skróty do kobiecego orgazmu - seksuolodzy są co do tego zgodni. Wiele kobiet nie czuje nic specjalnego podczas stymulowania punktu G, a dla niektórych bywa to wręcz drażniące, szczególnie jeśli punkt G znajduje się bardzo blisko pęcherza. Oczywiście, to nie oznacza, że masz zaprzestać poszukiwań - po prostu nie licz tylko na cud i pamiętaj, że guzik z napisem On/Off mają pralki, miksery i takie tam.

DLA PRAKTYKÓW: Punkt G

Tym, którzy wciąż nie znaleźli prywatnej grudki złota swojej partnerki, podpowiadamy: punkt G to mały obszar, który znajduje się mniej więcej 3-5 centymetrów w głębi pochwy, na jej górnej przedniej ściance. W dodatku chytrus ujawnia się dopiero gdy kobieta jest bardzo silnie podniecona, więc zaczynanie gry wstępnej od prób jego znalezienia jest tożsame z samobójstwem. Po solidnym wstępie najlepiej sprawdza się pozycja od tyłu. Albo specjalne, lekko zakrzywione wibratory.

Seks podczas ciąży jest niebezpieczny

Fałsz!

"Jeśli Twoja partnerka wcześniej nie donosiła ciąży lub miała krwawienia, lekarz może zalecić powstrzymanie się od penetracji, ale nie od seksu w ogóle. Jeżeli jednak ciąża przebiega normalnie, nie ma żadnych powodów, aby nie uprawiać klasycznego seksu aż do porodu" - mówi doktor Artur Polak, ginekolog-położnik.

Prawdopodobnie będziesz musiał używać nieco mniej siły, ona raczej zrezygnować ze wskakiwania do łóżka z szafy i, co najważniejsze, dopasować pozycje seksualne do jej odmiennego stanu. Polecamy pozycję na łyżeczkę, pozycję siedzącą albo na jeźdźca.

Mężczyznom chce się spać po seksie

Prawda!

Seks to kawał przyjemnej, ale ciężkiej roboty, a orgazm wstrząsa nami nie tylko w przenośni. Ciśnienie wzrasta dwukrotnie, napinają się mięśnie pleców, nóg, ramion, oddech przyspiesza do 40 razy na minutę, a serce wali 180 razy na minutę. To wszystko trwa wprawdzie 25,8 sekundy, ale wcześniej, jakby nie patrzeć, też się trochę napracowaliśmy.

Kiedy partnerka nie wykazuje wyrozumiałości dla naszego wycieńczenia, należy przywoływać tragiczny przykład byłego prezydenta Francji F. Fauré, który skonał podczas wielokrotnie powtarzanych miłosnych harców, a nieprzychylna mu prasa zamieszczała nekrologi ze złośliwą formułą: "Zasnął w Pani". Jeżeli to jej nie wzruszy, trudno - trzeba zasymulować atak serca i wyrwać choćby pół godzinki.

Czy kobiety mają wytrysk?

Prawda!

Badania naukowe nie dały jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, który organ kobiecy jest odpowiedzialny za produkcję ejakulatu, ale fakt pozostaje faktem, że niektóre kobiety podczas orgazmu przeżywają wytrysk bezwonnego, bezbarwnego i lekko słonego płynu. Nie ma on nic wspólnego z moczem, którego nie da się oddać w trakcie stosunku.

Kobieca ejakulacja wiąże się z długotrwałym pobudzaniem punktu G i bardzo intensywnym szczytowaniem. Dr Jacques Waynberg twierdzi, że ten fenomen dotyczy jednej na 2000 kobiet i mieści się całkowicie w normach seksualnych reakcji.

Poranna erekcja jest objawem zdrowia

Prawda!

Fizjologia tłumaczy prosto: mocz w pęcherzu wypełnia przez noc miednicę małą i działa pobudzająco na prostatę i pęcherzyki nasienne. Ponadto, uciskając naczynia żylne, zwiększa zaleganie krwi w penisie. Inna wersja mówi o przeżywaniu bodźców, które odebraliśmy wcześniej, ale nie przyjęliśmy ich do wiadomości. Podświadomość robi to za nas podczas snu i wydobywa na wierzch nasz zachwyt nad pięknym biustem sekretarz redakcji, długimi nogami naczelnej czy, jak kto woli, muskularnymi torsami działu korekty.

DLA AKTYWNYCH: Poranny seks

Bez względu na gusta, poranny wzwód jest zdrowym dowodem, że mechanizm działa i jakiekolwiek problemy z erekcją nie są związane z fizjologią.

Orgazm jest tym samym, co ejakulacja

Fałsz!

"Tak naprawdę u mężczyzn ejakulacja i orgazm to dwie różne reakcje fizyczne - twierdzi Stefan Bechtel, autor książki "Seks: przewodnik dla mężczyzn"- i możesz mieć jedno bez drugiego". Ejakulacja to jest oczywiście fizyczny proces wytrysku nasienia, ale orgazm (który możesz mieć przed, podczas lub po ejakulacji) to odczucie, które wywołują niezależne od naszej woli skurcze mięśni łonowych. Kurczą się one z prędkością dokładnie 0,8 uderzenia na sekundę.

"Biorąc pod uwagę poziom hormonów i szybkość osiągania stanu podekscytowania, to i mężczyźni, i kobiety przechodzą szczyt odpowiednio - jako starsze nastolatki i w pierwszych latach po swojej dwudziestce - mówi Michael Bouchard. - Ale prawdziwy szczyt satysfakcji seksualnej pojawia się znacznie później, przychodzi wraz z doświadczeniem. Mówiąc szczerze, znam pary po czterdziestce i pięćdziesiątce, które twierdzą, że teraz mają najlepszy seks w życiu".

Młodsze kobiety wolą starszych mężczyzn?

Prawda!

Pewnie dlatego, że to działa i w drugą stronę - starsi mężczyźni wolą młodsze kobiety, a natura jest nieskończenie mądra. Młodsi faceci, którzy uważają ten stan za niesprawiedliwy mogą go sobie kompensować faktem, że i kobiety w pewnym wieku zaczynają bardziej przychylnie na nich spoglądać niż na swoich rówieśników. Tak czy owak, bilans się wyrównuje i wszyscy są zadowoleni.

Im częściej się onanizujesz, tym wolniejszy masz wytrysk podczas stosunku

Prawda!

Masturbacja pozwala lepiej poznać seksualne reakcje swojego ciała i odkrycie własnego punktu podniecenia, od którego już nie ma odwrotu. Kiedy już go raz znajdziesz, będziesz mógł kontrolować wzrost i spadek swojej ekscytacji. Cała sztuka polega na tym, aby nie kontynuować stymulacji i w odpowiednim momencie powstrzymać się. A potem jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz...

To ćwiczenie i regularne wzmacnianie mięśni łonowych (tych samych, które pracują, gdy chcesz powstrzymać strumień moczu) stanowią jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie Twoich możliwości seksualnych.

Fantazjowanie podczas seksu to znak, że w Twoim związku nie jest najlepiej

Fałsz!

Jeśli tylko podczas współżycia nie myślisz o 460 posłach naszego Sejmu ubranych w stroje czirliderek, nie masz się czym przejmować. "Fakty są takie, że nowości w życiu seksualnym mężczyźni oceniają jako bardzo ważne, ale każda nowość z czasem się starzeje" - mówi Allen Elkin, seksuolog i terapeuta nowojorskich elit. I dodaje: "Jeśli nie robisz tego cały czas, nie ma o czym mówić. Romanse w myślach są nieszkodliwe". My zaś dodajemy, że to działa w obie strony, czyli nie rób piekła, gdy ona się przyzna, że śnił się jej Staszek z czwartego piętra.

Wielkość ma znaczenie

Fałsz!

Zdania w tej kwestii są interesująco podzielone: posiadacze większych penisów twierdzą, że ma, posiadacze mniejszych twierdzą natomiast, że nie ma. Zaskakująco podobnego zdania są ich partnerki - przynajmniej te, które zamierzają kontynuować związek i dożyć szczęśliwej starości. Seksuolodzy skłaniają się do twierdzenia, że każda - pominąwszy przypadki klinicznego niedorozwoju - wielkość penisa jest dobra, jeżeli jest akceptowana przez jego posiadacza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy wielkość penisa ma znaczenie?

Sama natura też wyciągnęła pomocną dłoń, bowiem kobieca pochwa jest najbardziej unerwiona iwrażliwa na bodźce w pierwszym, wejściowym odcinku, a jej średnia długość to 7-9 centymetrów. Jeżeli mimo wszystko chciałbyś zgłosić reklamację, stosuj częściej pozycję na jeźdźca i po prostu postaw na zwinność.

Jedno jądro zawsze wisi niżej niż drugie

Prawda!

Większość drogocennych narządów naszego organizmu została zdublowana. Mamy więc dwie nerki, dwie półkule mózgowe, dwa płuca i dwa jądra. Pytanie, dlaczego mamy tylko jednego penisa i tylko jedną wątrobę, samo ciśnie się na usta.

Jeżeli celem każdego gatunku jest reprodukcja, jądra są dziełem wyjątkowo przemyślanym. Moszna wisząca poza korpusem pozwala na obniżenie temperatury jąder u nagiego mężczyzny o 6 stopni. Niższa temperatura konserwuje plemniki i pozwala im dłużej pełnić ich funkcje. Asymetryczne zawieszenie jąder zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia - nie obijają się o siebie, trudniej je zgnieść, nie dzwonią podczas joggingu. Aby zrozumieć mądrość Stwórcy, wystarczy choć raz w życiu nieuważnie usiąść.

MH 05/2006

Zobacz również:
REKLAMA