Wszystko o seksie analnym. Z tego artykułu dowiesz się:
- Seks analny jako zjawisko w kulturze
- Technika uprawiania seksu analnego
- Lewatywa przed stosunkiem analnym
- Seks analny - jak widzą to kobiety?
- Pozycje analne - co na początek?
- Gadżety do seksu analnego
- Stosunek analny a prostata
1. Seks analny jako zjawisko w kulturze
Seks analny w parach heteroseksualnych nie jest wynalazkiem naszych czasów. Uprawiano go i w starożytnych Chinach (wiemy, bo zostało to skrupulatnie uwiecznione na rycinach), i w Indiach (Kamasutra). Popularny był jako seks przedślubny w kulturach wysoko ceniących dziewictwo (czyli prawie wszystkich), stosowano go też jako formę antykoncepcji.
Niestety, chyba nigdy w historii nie miał dobrej prasy u czynników wyznaczających granice moralności. W tej sprawie religie świata wykazały wzruszającą jednomyślność: seks analny był uważany za grzech przez judaizm, chrześcijaństwo i islam.
Według Jamesa A. Brundage’a, autora książki Law, Sex, and Christian Society in Medieval Europe, w średniowiecznej Europie seks analny był w gradacji średniowiecznych grzechów seksualnych gdzieś pomiędzy zoofilią a seksem oralnym. W skrócie: nie patrzono na takie harce łaskawym okiem. I o ile stosunek analny na Starym Kontynencie nie tylko wyszedł z cienia religijnych zakazów, a wręcz stał się modą, fetyszem i trendem w jednym, o tyle w islamie miłość gracka zakazana jest do dzisiaj.
W wielu krajach na świecie takie stosunki były zakazane również przez świeckie prawo. Do dzisiaj istnieją odnośne paragrafy w systemach prawnych wielu stanów w USA.
Nikt oczywiście tego obecnie nie egzekwuje, ale zabawnie jest wiedzieć, że w Waszyngtonie dozwolona jest tylko pozycja misjonarska (niech się pan pilnuje, panie Trump), chociaż z drugiej strony prawo w tym mieście jest liberalne, jeżeli chodzi o seks ze zwierzętami, pod warunkiem że ważą więcej niż 40 funtów.
W Wirginii sprawa też jest jasna: żadnych figli analnych i oralnych. Widać, że seks analny zawsze był czymś w rodzaju owocu zakazanego. Dlaczego właśnie w ostatnich latach zrobił się modny? Znany seksuolog, dr Michał Lew-Starowicz, tłumaczy, że ma to związek z coraz większą otwartością seksualną naszego społeczeństwa.
My jeszcze dodalibyśmy czynnik, którego naukowcy za bardzo nie rozumieją, a mianowicie modę. Jak coś się robi modne, to dzięki sieci roznosi się jak epidemia. I nagle wszyscy się tym interesują i chcą spróbować. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "seks analny" otrzymujemy prawie dwa razy więcej wyników niż po wpisaniu "seks oralny".
Do tego dochodzi potężny biznes pornograficzny, w którym taka penetracja jest wyjątkowo popularna. To zrobiło swoje i seks analny ze sfery tabu przeniósł się w sferę urozmaiceń seksualnych. O szybkości rozpowszechniania się mody najlepiej mówią statystyki. Według badań prof. Zbigniewa Izdebskiego w latach 90. tylko 6% rodaków przyznawało się do tej formy seksu, a już w roku 2008 ok. 20%.
Anonimowa ankieta przeprowadzona jesienią 2015 roku na oficjalnym fanpejdżu Men’s Heath Polska na Facebooku pokazuje, że nasi czytelnicy są jeszcze bardziej wyluzowani: w seks analny angażuje się ponad 42% kobiet i 43% mężczyzn.