Seks a atawizm: wyzwól w niej pierwotne pożądanie

Kobiety lubią zarzucać facetom, że są prymitywnymi i nieokrzesanymi neandertalczykami. Ale prawda jest taka, że my wszyscy – i kobiety, i mężczyźni – trochę tęsknimy za dzikością.  

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jakieś dwadzieścia lat temu na świecie, głównie w dużych miastach Zachodu, pojawił się mężczyzna metroseksualny – łagodny, miły, gładko wygolony, zainteresowany modą i nowinkami kosmetycznymi, potrafiący rozmawiać o emocjach.

Eksperci tłumaczyli, że stanowi on ostatni etap ewolucji męskości i tak wkrótce, po pozbyciu się ostatnich neandertalskich pozostałości, będą wyglądali wszyscy mężczyźni, ku zadowoleniu kobiet (i koncernów kosmetycznych). Jak się jednak wkrótce okazało, nie możemy się wyprzeć naszych przodków. Pierwotne instynkty domagają się przyznania im należnego miejsca – w końcu to właśnie one dają nam siłę i energię do działania.

Tę tęsknotę obrazuje nowy trend: facet drwaloseksualny, zarośnięty, męski, silny, wydziarany, emanujący testosteronem. I to się kobietom podoba, bo z badań wynika, że kobiety podlegają pierwotnym instynktom w takim samym stopniu, jak mężczyźni. Zwłaszcza gdy chodzi o seks – oprogramowanie naszych mózgów nie zmieniło się od tysięcy lat. Zobacz, jak wyzwolić w sobie dzikusa, któremu ona się nie oprze.

1. Kobiety lubią zaskoczenie

„Poczucie bezpieczeństwa zabija namiętność” – twierdzi psychoterapeutka Esther Perel, autorka książki „Inteligencja seksualna”. Mówi o tym, że nowy model związku, w którym jesteśmy partnerami i najlepszymi kumplami, sprawia, że zanika tam napięcie seksualne.

Dobry seks wymaga, abyśmy wyzwolili w sobie drapieżnika – przestali być tacy mili, przewidywalni, higieniczni i skoncentrowani na potrzebach drugiej osoby. Mamy w sobie różne natury – i tę dziką, i tę cywilizowaną. Cała zabawa polega na tym, aby umieć się przeistoczyć w odpowiednim momencie i później bezkolizyjnie powrócić do poprzedniej formy. 

 

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Kobiety lubią zręczne ręce

Faceci majsterkowicze to były gwiazdy rocka czasów prehistorycznych. „Kreatywność stanowiła najistotniejszy element ludzkich zalotów od tysięcy lat” – twierdzi dr Geoff rey Miller, autor książki „Umysł w zalotach. Jak wybory seksualne kształtowały naturę człowieka”. Chodziło przede wszystkim o to, że kreatywny facet, który potrafił znaleźć wyjście z najtrudniejszych sytuacji, zapewniał większe szanse przetrwania u jego boku.

Istnieje teoria antropologiczna, głosząca, że cała nasza cywilizacja, kultura i sztuka powstały dlatego, że faceci chcieli zrobić wrażenie na kobietach. Właśnie dlatego rozwinęliśmy inteligencję, zdolności muzyczne, talent literacki czy aktorski, sztukę kulinarną, religijność, działalność charytatywną, upodobanie do sportu, umiejętność gry w szachy, architekturę . Nasi przodkowie, którzy robili lepsze siekierki albo malowali ładniejsze bizony w jaskiniach, mieli większe szanse u ówczesnych kobiet.

Podobnie ci, którzy potrafili zrobić piękniejszą biżuterię z koralików albo opowiedzieć ciekawszą historię. Beztalencia umierały bezpotomnie, a ci utalentowani przekazywali swoje zdolności dzieciom. I dzięki gustowi naszych prababek stopniowo przekształciliśmy się w stworzenia inteligentne, kreatywne i sprawnie obsługujące komputer.

Wniosek nasuwa się sam: jeżeli chcesz zwrócić na siebie uwagę, powinieneś przejawiać jakiś talent; jeżeli go nie masz, to chociaż świetnie opanuj jakąś umiejętność. Mistrzostwo w szachach może wydawać się mało użyteczne z punktu widzenia związku, ale z pewnością imponuje kobietom. I o to chodzi. 

 

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Kobiety lubią mistrzów walki

Powrót dzikusa w fantazjach kobiet może się wiązać również i z tym, że nasz świat przestał się nam wydawać takim bezpiecznym miejscem. Ukraina, kraje arabskie, napięcia w Europie sprawiają, że zdaliśmy sobie sprawę, że pokój nie jest stanem oczywistym. Kobiety podświadomie mogą szukać facetów, którzy, jakby co, potrafią je obronić. Nagle faceci, którzy trenują boks, stali się interesujący dla subtelnych intelektualistek. W cenie są goście umiejący strzelać czy trenujący jakieś sztuki walki. Weź to pod uwagę w pierwszej rozmowie z nią. 

 

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Kobiety lubią symetrię

Żeby wzbudzać dziką namiętność, facet niekoniecznie musi wyglądać jak dzikus. To by było za proste. Oczywiście są amatorki „futrzaków”, ale większość kobiet woli taką bardziej cywilizowaną wersję. Pomijając jednak indywidualne preferencje, istnieje kilka wspólnych cech, które są wyzwalaczem zwierzęcego instynktu u kobiet. Pierwsza to symetria.

Nawet dzieci, mając do wyboru twarze naturalne i te same twarze komputerowo przerobione na bardziej symetryczne, wybierają te ostatnie. Instynkt mówi kobietom, że symetria oznacza zdrowe geny. Dziękujemy za modę na zarost. Fachowo wymodelowana broda i wąsy (lepiej idź do Barber Shopu niż do pani Krysi z osiedla) może zamaskować nawet znaczną asymetrię. Drugą istotną cechą jest silna szczęka.

Kanciasty zarys twarzy, jak pisze Helen Fisher w książce „Dlaczego kochamy”, to rezultat działania testosteronu w okresie dojrzewania. Testosteron osłabia układ odpornościowy i znieść to mogą tylko zdrowi nastolatkowie. Czyli jeszcze raz – silna szczęka równa się dobre geny. I kolejna cecha, którą można zamarkować za pomocą dobrze wymodelowanej brody. 

 

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Kobiety lubią koordynację

Dobra koordynacja ruchów to oznaka zdrowia i dobrej kondycji. Dowód na to, że gdybyś tylko chciał, upolowałbyś antylopę. Do oceny tej cechy u partnera od wieków służyły tańce, od wioskowych potańcówek po kluby. To dlatego warto nauczyć się tańczyć, bo już na dzień dobry masz przewagę nad bardziej niezdarnymi kolegami.

W tańcu łatwiej też było ocenić kobietom proporcje ciała – okazuje się, że atrakcyjny dla kobiet jest stosunek obwodu klatki do obwodu bioder wynoszący 10:9, oraz obwód talii wynoszący 70- -75% obwodu klaty. Badania wykonane w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego wykazały, że wystarczy mieć o 5% dłuższe nogi od „przeciętnych”, aby uchodzić za bardziej atrakcyjnego. To jest właśnie powód, dla którego świadomi faceci wybierają dobrze skrojone ubrania. Garnitur od krawca czy markowe dżinsy mogą sprawić, że będziesz się wydawał o 5-7% wyższy. 

 

Seks, atawizm, dominacja, pożądanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Kobiety lubią polować

Nie tylko Ty lubisz czuć się jak myśliwy. Kobiety też bardziej cenią to, co trudno dostępne. Dlatego, aby utrzymać namiętność w związku, zawsze należy pozostawić sobie obszar wolności, tak aby pozostać dla niej nie do końca zdobytym terenem. 

 

REKLAMA