Po treningu siłowym - jak reaguje organizm?

Nawet jeśli masz nogi jak z waty i ledwo możesz udźwignąć torbę, to jeszcze nie koniec. Efekty zależą od tego, co zrobisz po treningu.

trening siłowy, regeneracja Shutterstock.com
Nogi Ci się trzęsą? To znak, że nie ograniczałeś się do klaty i bica.

1. Euforia dźwigacza

Powysiłkowy odlot nie jest zarezerwowany dla biegaczy. Trening siłowy również prowokuje ciało do wydzielania większej ilości poprawiających nastrój endorfin oraz anandamidu – wytwarzanego przez organizm kannabinoidu, wywołując stan podobny do odurzenia marihuaną. W ten sposób ciało nagradza Cię za wysiłek. Z czasem jednak tolerancja na anandamid rośnie i żeby znów poczuć ten odlot, będziesz musiał ćwiczyć jeszcze intensywniej.

2. Mokra koszulka

Jeśli prosto z siłowni idziesz do pracy, niezależnie od tego, czy wziąłeś prysznic, czy nie, i tak przepocisz koszulę. Żeby szybciej się schłodzić i przestać się pocić, wypij zimny napój z lodem. Gdy dotrze do żołądka, receptory ciepła wyślą sygnał o zimnie do mózgu, a ten powiadomi gruczoły potowe, że można już wstrzymać produkcję potu.

Przeczytaj też: Regeneracja po treningu

3. Czas na naprawę

Ty się jeszcze pocisz, a Twoje ciało już zabiera się za naprawę „szkód”, czyli mikrourazów włókien mięśniowych. Twój układ odpornościowy wysyła w miejsca uszkodzeń komórki macierzyste i hormon wzrostu, które – korzystając z aminokwasów jako budulca – odbudowują mięśnie. Bezpośrednio po treningu wypij koktajl z 30 g białka – potraktuj to jak dostawę cegieł na budowę mięśni.  

4. Spalanie na maksa

Ostry trening jest jak zaciągnięcie sporego kredytu energetycznego. Żeby wrócić do stanu homeostazy (stała temperatura, produkcja hormonów i poziom natlenowania), Twoje ciało musi pracować po godzinach, jeszcze przez wiele godzin spłacając raty w kaloriach. Np. jeśli trenujesz na poziomie 70% maksymalnego wysiłku przez 45 minut, poziom spalania kalorii jest wyższy o 37% jeszcze przez pół doby. I tłuszczyk znika.

ZOBACZ TEŻ: Jak oddychać w trakcie ćwiczeń

5. Roluj!

Następnego dnia tłuszcz się już nie spala, ale mięśnie nadal rosną. Stan zapalny wokół uszkodzonych komórek mięśniowych powoduje potreningową bolesność mięśni, czyli tzw. DOMS. Te tzw. zakwasy mogą trwać nawet 48 godzin po wysiłku. Wtedy zastosuj rolowanie. 15 minut rozmasowywyania mięśni ud, pośladków i łydek zmniejszy ból i przygotuje Cię do następnego treningu.

MH 05/18

Zobacz również:
REKLAMA