Pierwsza randka: jak dobrze wypaść w jej oczach?

Kobiety na pierwszej randce nie zadają pytań ot tak sobie. To jest przemyślana strategia, a Twoja odpowiedź będzie miała bardzo konkretne skutki. Zobacz, o co im chodzi, czego oczekują i jak dać się poznać z tej dobrej, pociągającej strony.

randka 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pierwsza randka to naprawdę niewiele czasu, żeby zebrać istotne informacje o potencjalnym partnerze. "Dlatego pytania, jakie padają z jej strony, nie są czysto konwersacyjne, tylko zwykle mają drugie dno" – mówi dr Helen Fisher, antropolog z Rutgers University i autorka głośnej książki "Dlaczego on? Dlaczego ona?".

Nie jest to metoda doskonała, bo kobiety często mają skłonność do nadinterpretacji Twoich niezręczności czy pomyłek, uznając je za trwałą cechę charakteru. I znikają, nie dając Ci drugiej szansy. Nie namawiamy do manipulacji ani do udzielania nieprawdziwych odpowiedzi, ale do lepszego przygotowania. Zobacz, czego kobiety oczekują od facetów, i zaprezentuj się z jak najlepszej strony.

1. Co robimy dziś wieczorem?

To pytanie testujące zarówno Twoje zaangażowanie, jak i w ogóle postawę życiową. Odpowiedź typu: "Co chcesz" albo "Jeszcze nie wiem" odbiera Ci punkty na starcie. Nie przemyślałeś sobie? To znaczy, że w ogóle nie myślałeś o niej za wiele. A to z kolei oznacza, że Ci nie zależy.

Z drugiej strony facet, który oddaje inicjatywę kobiecie już na pierwszej randce, robi wrażenie typa bez wyobraźni. Kobiety takich nie lubią. W jej głowie od razu powstaje wizja ewentualnego wspólnego życia, w którym Ty siedzisz na kanapie, a na jej głowie spoczywa cała odpowiedzialność za zorganizowanie wam czasu wolnego.

Twoja odpowiedź

Zaproponuj dwie opcje – w końcu nie jesteś jakimś macho, żeby nie pozwolić jej wybrać. Nie świruj z bardzo drogimi knajpami, bo ona będzie się czuła zbyt zobowiązana. Wybierz raczej coś sympatycznego z nieco wyższej półki niż zazwyczaj odwiedzasz.

Najlepsze miejsca to te, gdzie jest dużo ludzi i ogródek z ładnym widokiem. Wiesz, chodzi o to, aby w chwilach, gdy zapada niezręczna cisza, mieć coś, co można skomentować, czyli otoczenie albo przechodzących ludzi. Najlepiej wcześniej zrób tam rekonesans.  

2. Co robisz? Gdzie pracujesz?

Myślisz sobie, że ona w ten sposób sprawdza stan Twojego konta? No, nie do końca i na pewno nie w celu wykorzystania Cię. Kobiety po prostu lubią wiedzieć, czy mają do czynienia z facetem ambitnym, zaradnym, rokującym na przyszłość.

Nisko cenione są odpowiedzi typu: "Aaa, mam taką beznadziejną robotę, głównie się tam nudzę, nie ma o czym mówić". Albo: "Wiesz, studiuję politologię, ale właściwie to nie wiem, po co". Unikaj tego, nawet jeżeli uważasz, że takie odpowiedzi są zabawne czy autoironiczne. Z drugiej strony przechwałki o tym, ile zarabiasz lub jaki masz fantastyczny służbowy samochód – też nie o to chodzi.

Twoja odpowiedź

Ona szuka faceta z pasją, z jakimś pomysłem na życie. Jeżeli masz pracę, o której potrafisz ciekawie opowiedzieć – super. Jeżeli akurat masz taką pracę na przeczekanie, opowiedz o swoich planach, co chciałbyś robić, co Cię interesuje i jak chciałbyś to osiągnąć.

Jeżeli studiujesz, daj do zrozumienia, że widzisz w tym sens. Staraj się być pozytywny, nie marudź, nie mów, że tu, w tym kraju, nie ma szans. W tej naszej ogólnie lekko depresyjnej rzeczywistości faceci, którzy mają w sobie pozytywną energię, są bezcenni. 

fot. mast3r 2014 / shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Jakie kobiety Ci się podobają?

To z jej strony może być trochę dopraszanie się o komplementy, ale z drugiej ona zapewne chciałaby wiedzieć, że wasza randka nie jest sprawą przypadku.

Bardzo odradzamy odpowiedzi typu: "Wysoka blondynka z długimi nogami i dużym biustem". Nawet jeżeli ona odpowiada temu opisowi, to zapewne nie chce wiedzieć, że jej biust odegrał znaczącą rolę w tym spotkaniu. Pokaż, że nie jesteś tak beznadziejnie powierzchowny.

Fatalnie też wypadniesz, mówiąc coś w tym rodzaju: "Wiesz, właściwie to uroda nie jest najważniejsza". Jednym słowem, uważasz ją za brzydką, tak? Przyznajemy – to pytanie z gatunku trudnych i łatwo wpaść na minę.

Twoja odpowiedź

W ankiecie zapytaliśmy kobiety, jakie elementy ich wyglądu mężczyzna powinien skomplementować najpierw. Najwięcej odpowiedzi to: oczy (24%) i uśmiech (18%). Jeżeli powiesz, że przede wszystkim na to zwróciłeś uwagę, zabrzmi to dobrze. Co z tego, że banał – ale działa.

Możesz też elegancko wybrnąć z pytania o to, jakie kobiety Ci się podobają, mówiąc, że szukasz takiej, która ma podobne pasje co Ty (pod warunkiem że upewniłeś się wcześniej, że ona też lubi np. podróże czy żużel).

4. A jaka jest Twoja rodzina?

Pytania o rodzinę są istotnym elementem ustalenia, czy nadajesz się na ewentualnego partnera. Kobiety mniej lub bardziej świadomie podejrzewają, że faceci pochodzący z normalnych, sympatycznych rodzin generalnie lepiej funkcjonują w związkach.

Ale to oczywiście nie przekreśla tych pochodzących z rodzin z problemami. Można powiedzieć, że tutaj swój ciągnie do swego – ludzie z podobną historią z dzieciństwa lepiej się rozumieją.

pierwsza randka fot. Monkey Business Images 2015/shutterstock
fot. shutterstock

Unikaj tylko nadmiernie emocjonalnych odpowiedzi. Jeżeli na pierwszym spotkaniu wybuchniesz: "Mój ojciec był dupkiem, zostawił mnie i matkę i nigdy mu tego nie wybaczę!", to dla niej zabrzmi jak dzwonek alarmowy (a nawet trąba alarmowa). Zadawanie się z typem, który nie uporał się ze swoimi traumami, to dla niej proszenie się o kłopoty.

Twoja odpowiedź

Na analizowanie skomplikowanych relacji przyjdzie czas później. Jeżeli nie możesz pochwalić się fantastyczną rodziną, powiedz chociaż coś zabawnego i sympatycznego o poszczególnych jej członkach. Szczerze, ale bez przesadnych emocji. Jej chodzi o to, żeby się dowiedzieć, czy jesteś dojrzałym facetem, który ma uporządkowane relacje z bliskimi.

5. Podzielimy rachunek na pół?

W dzisiejszych czasach takie pytanie to wcale nie rzadkość. Ale to wcale nie oznacza, że ona chciałaby usłyszeć twierdzącą odpowiedź. Być może dostrzegła wyraz paniki na Twojej twarzy, gdy dostałeś rachunek. Przy okazji – lepiej wcześniej zapoznać się z cenami w tym lokalu, zamiast ryzykować.

Wyraz paniki albo głośne komentowanie wysokości rachunku są żałosne. Nie rób tego nigdy, chyba że zamierzasz zerwać tę znajomość. Na jej propozycje dołożenia się do rachunku nie odpowiadaj też: "Nie, no co ty, to było przecież tanie". Ona nie chce słyszeć, że zabrałeś ją do tej knajpy, bo było tanio. Albo że gdyby było drożej, to oczywiście skorzystałbyś z jej propozycji.

Twoja odpowiedź

Jedyna słuszna: "Proszę Cię, nie żartuj. Przecież Cię zaprosiłem". Pomijając już zasadę, że ten płaci, kto zaprasza, to w relacjach męsko-damskich, a zwłaszcza na samym początku znajomości, obowiązuje sprawdzony, staroświecki wzorzec.

Szkoła uwodzenia: 5 patentów na świetne pierwsze wrażenie Sundraw Photography 2015/shutterstock
fot. shutterstock

Na kolejnych randkach już możecie sobie pozwolić na większą swobodę. I słusznie, bo jeżeli obydwoje zarabiacie tyle samo albo jesteście studentami, to nie ma żadnego powodu, żebyś sam za wszystko cały czas płacił. 

Kobiety i liczby

Jasne, statystyki są jak spódniczki mini i tak dalej, ale te, pochodzące prosto ze źródła, możesz brać całkiem na poważnie.

24 - taki procent kobiet lubi, gdy komplementujesz ich uśmiech

3 - średnio tyle randek potrzebuje kobieta, aby upewnić się czy ma ochotę kontynuować znajomość

89 - procent kobiet, które poznały partnera przez wspólnych znajomych

9 - procent kobiet, które poznały partnera przez portale randkowe

72 - procent kobiet, które zmieniły na drugiej randce opinię o swoim partnerze

69 - taki procent kobiet uważa, że przeciwieństwa wcale się nie przyciągają

81 - procent kobiet, które szukają u partnera poczucia humoru

80 - procent kobiet, które uważają, że facet nieśmiały i niezdecydowany jest mało sexy

65 - taki procent kobiet uważa, że faceci za późno zmieniają swój status na FB na "w związku"

38 - procent kobiet, które uważają, że dzielenie rachunku na pół jest OK.

MH 07/13

Zobacz również:
REKLAMA