Jak uratować związek - rady od kobiet

Zostawiła Cię na lodzie? Powiedziała: "Nie, to nie Twoja wina". Powiedziała: "Potrzebuję trochę czasu". O co jej, do cholery, chodzi? 5 tysięcy kobiet zdradziło MH powody, dla których zostawiają facetów - poznaj je oraz sposoby na uratowanie waszego związku.

Daryll Estrine (Rodale Images)
Mam mało używanego faceta. Jeśli żadna go nie zechce, wyrzucam. (fot. Daryll Estrine)

Najbardziej boli niezrozumiałe odrzucenie. Co prawda większość kobiet usiłuje złagodzić nam ból rozstania tekstami typu: "Wiesz, jesteś naprawdę fantastycznym facetem, tylko ja potrzebuję trochę czasu, może zróbmy sobie małą przerwę". Niektóre w swojej hipokryzji posuwają się jeszcze dalej, mówiąc "Nie zasługuję na ciebie", czy podobne bzdury, ale w najmniejszym stopniu nie zmienia to faktu, że właśnie zostaliśmy porzuceni.

Cokolwiek powie i tak będzie to brzmiało w męskich uszach, jak: "Spadaj, jesteś beznadziejny, mam kogoś nowego, znacznie lepszego od ciebie, palancie!" I zostajesz tak, osłupiały, na lodzie, nie mając pojęcia o co chodzi. "Dlaczego? Przecież nie było w końcu tak źle" - myślisz, ale mylisz się. Ona miała powód.

Zastanawiasz się jaki? Jeden z tych, które widzisz w poniższej tabeli. Men's Health spytał 5000 kobiet, co może być wystarczającym powodem do rozstania. Oto najczęstsze odpowiedzi:

 

26 procent
zbyt wiele kłótni i nieporozumień
18 procent
nie było chemii między nami
14 procent
poznałam kogoś innego
11 procent
zdradził mnie
9 procent
nie nadawał się na męża
8 procent
nie chciałam się angażować
3 procent
beznadziejny seks

 

Najdziwniejsze jest to, że ocena tego samego związku przez mężczyznę i kobietę może być diametralnie inna. Faceci na ogół oceniają je znacznie łagodniej i mają większą tolerancję dla pewnych, powiedzmy, problemów, których według kobiet tolerować nie można.

Nieustanne kłótnie i awantury, wiadomo, mogą wykończyć każdego, niezależnie od płci. Ale dla niej ważne są też te nieporozumienia, których Ty możesz nie dostrzegać. Nie mówi Ci o tym, milczy obrażona, a pewnego pięknego dnia - łups! i lądujesz w dziale "Jej eks".

Warto podkreślić też kobiecą wrażliwość na Twoje flirty. Tu tolerancja jest niemal zerowa. 18% kobiet mówi, że Twój pocałunek z inną kobietą to zupełnie wystarczający powód do zerwania. Podobnie niedopuszczalne jest chroniczne flirtowanie ze wszystkimi kobietami w zasięgu wzroku, słuchu lub internetu. Nie mówiąc już o zdradzie.

Skoro jednak już wiesz, co może zniechęcić Twoją partnerkę, łatwiej znaleźć sposoby na uratowanie związku. Bo przecież one nie są potworami. Też by chciały, żeby było dobrze i do końca mają nadzieję, że jednak coś się stanie takiego, żeby nie trzeba było przechodzić przez rozdzierające rozstania.

Dla 61% kobiet "bardzo istotne" jest to, czy mężczyzna nadaje się na męża

33% deklaruje, że jest to "dosyć istotne". Taki wynik daje do myślenia, prawda? "Zerwałam z facetem, w którym byłam bardzo zakochana, w momencie gdy dotarło do mnie, że jest niereformowalnie niedojrzały - pisze jedna z uczestniczek ankiety. - Miał wieczny bałagan w domu, wieczny debet na koncie i nie wyobrażał sobie, że można spędzać wieczory inaczej, niż pijąc piwo w pubie. Nigdy nie dzwonił, aby się upewnić, czy szczęśliwie dotarłam do domu. Nie miał zwyczaju uwzględniać mnie w swoich planach na przyszłość. Nie potrafił się zatroszczyć o mnie, kiedy byłam chora. Egocentryczne wieczne dziecko. I do tego miał 34 lata".

Rada: "To nie znaczy, że ona chce natychmiast wyjść za Ciebie za mąż - pociesza dr Ian Kerner, seksuolog kliniczny. - Po prostu cechy, które wydają się kobietom pociągające, charakteryzują również dobrych mężów i ojców". Mamy tu na myśli opiekuńczość, uczuciowość, komunikatywność, zapobiegliwość, umiejętność zapanowania nad sytuacją.

74% kobiet myśli o odejściu w ciągu pierwszych 4 miesięcy związku

Jeśli facet przejdzie przez test trzeciej randki, można założyć, że podoba się kobiecie na tyle, że jest gotowa na związek. Kolejna weryfikacja następuje najczęściej po czterech miesiącach. "Poznajemy się już na tyle, że przychodzi czas na decyzję - chcę z nim być czy nie. Czekam na słowo "kocham", na sygnały z jego strony, że myśli poważnie o wspólnej przyszłości, a nie tylko dobrze bawi się ze mną" - tłumaczy inna uczestniczka ankiety.

Dr Kernel zwraca uwagę na inny aspekt: "Około 4-6 miesiąca znajomości słabnie działanie tych hormonów, które odpowiadają za stan zakochania i ekscytacji. Zaczyna się faza, w której większe znaczenie odgrywa bezpieczeństwo i przywiązanie. Wiele osób ma trudności z przejściem do tej drugiej fazy związku, tęskniąc za stanem podniecenia i ekscytacji, jak za narkotykiem".

Rada: Jeżeli zależy Ci na niej, zapewnij ją o tym. Powiedz jej, że ją kochasz, rozmawiaj z nią o wspólnych planach na przyszłość. Daj jej poczucie pewności, a zostanie z Tobą.

40% kobiet pozostało w związku, ponieważ ich partner wyperswadował im rozstanie

Jak widzisz, zawsze jest nadzieja, nawet wtedy gdy ona już jest zdecydowana na odejście. "Powiedziałam mu, że odchodzę, bo nie mogę znieść tego, że on jest taki zdystansowany. I wtedy zdarzyło się coś niesamowitego - mój opanowany mężczyzna zaczął płakać i tłumaczyć mi, że to był zawsze jego problem, że mnie kocha, że mu zależy i że postara się trochę zmienić. Oczywiście zostałam" - wspomina nasza respondentka.

Rada: Czasem kobiety podejmują taką dramatyczną próbę tylko po to, żeby usłyszeć, jak bardzo mężczyźnie na nich zależy. "Kocham cię", "Zależy mi na tobie", "Zmienię się"- działa prawie bez pudła. Ale nie mów tego, jeśli tak nie czujesz inie masz ochoty niczego zmieniać. Być może ona jednak trafniej ocenia szanse Waszego związku.

Jak stać się dla niej mężczyzną niezbędnym?

Utrata ukochanej osoby wiąże się z głębokim smutkiem i przygnębieniem. Dr Helen Fisher, autorka książki "Dlaczego kochamy", przeprowadziła badania, z których wynika, że ok. 40% porzuconych wykazuje kliniczne objawy depresji. Mężczyźni cierpią inaczej niż kobiety. W wielu wypadkach ich cierpienia są dotkliwsze, gdyż w odróżnieniu od partnerek nie mają zwyczaju zwierzać się bliskim i duszą smutek w sobie.

Z tego powodu są bardziej skłonni szukać ucieczki w alkoholu, narkotykach lub agresywnej, ryzykownej jeździe samochodem. Trzy do czterech razy częściej niż kobiety popełniają samobójstwo po rozpadzie romantycznego związku. Co chroni związki przed rozpadem, kiedy mija już pierwszy stan wzajemnego oczarowania? Zażyłość i bliskość. Oto, co jest kluczowe, aby podtrzymywać zażyłość i zaangażowanie.

Rozmowa. Helen Fisher podkreśla, że o ile u mężczyzn bliskość podtrzymuje wspólne robienie czegoś, o tyle dla kobiet, których budowa mózgu sprzyja większej wrażliwości na słowo, takim narzędziem jest rozmowa. Dlatego inteligentni faceci uwodzą kobiety słowami - przez telefon, na randce, w łóżku. Największą bliskość kobiety odczuwają podczas intymnej rozmowy twarzą w twarz. Brak takich rozmów to dla nich początek końca związku.

Seks. Seks wiąże, wiadomo, ale warto wiedzieć, że tu nie chodzi o technikę, ale też o słowa. "Kobiety odczuwają większą zażyłość z partnerem, jeśli rozmawiają z nim przed stosunkiem - pisze Helen Fisher - prawdopodobnie dlatego, że taka rozmowa świadczy o tym, że jest on cierpliwy, oddany, potrafi słuchać i może powściągnąć żądzę, czyli ma cechy, których kobiety od wieków szukały u partnera".

Rozstania w suchych liczbach

Co 5000 kobiet powiedziało na temat rozstań w internetowej sondzie na stronie menshealth.com:

Jak długo zastanawiasz się nad zakończeniem związku, zanim to zrobisz?
Kilka dni - 23%
Kilka tygodni - 54%
Kilka miesięcy - 23%

Kiedy ostatni raz rozstawałaś się z mężczyzną, w jakich okolicznościach poinformowałaś go, że to koniec?
Przez telefon - 22%
Podczas spotkania sam na sam - 55%
Podczas spotkania w miejscu publicznym - 6%
Listem lub e-mailem - 5%
Przestałam odpowiadać na jego telefony - 11%

Kiedy dotarło do niego, że to już koniec ?
Natychmiast - 25%
Po kilku dniach - 25%
Po kilku tygodniach - 24%
Po kilku miesiącach - 18%
Wciąż nie dociera - 6%

Kto miał wpływ na Twoją decyzję o rozstaniu?
Koleżanki - 25%
Koledzy - 4%
Rodzina - 16%
Nikt - 55%

Informując go o swojej decyzji odejścia, powody które podałaś były...
Prawdziwe - 29%
Częściowo prawdziwe, ale niekompletne - 50%
Nie do końca prawdziwe, ale nie chciałam go ranić - 18%
Nieprawdziwe - 2%

Kiedy mówiłaś "Mam nadzieję, że zostaniemy przyjaciółmi", czy rzeczywiście tak myślałaś?
Tak - 64%
Nie - 36%

Czy naprawdę przyjaźnisz się z jakimś facetem, od którego odeszłaś?
Tak - 60%
Nie - 40%

Jak oceniasz szanse na ponowny związek (albo chociaż seks) w przyszłości z facetem, z którym się rozstałaś?
Wysoko - 14%
Musiałabym być bardzo pijana albo rozpaczliwie samotna - 48%
Żadnych szans - 38%

MH 07/2005

Zobacz również:
REKLAMA