Mowa ciała - oznaki zainteresowania

Według Joe Navarro, eksperta od mowy ciała i autora międzynarodowego bestsellera „What Every Body is Saying”, bardzo łatwo jest błędnie zinterpretować zachowanie kobiety.

mowa ciała, flirt, uwodzenie shutterstock.com

Jedną z najczęstszych skarg kobiet jest zupełnie mylne interpretowanie ich zachowania przez płeć brzydszą. „Mężczyźni często uważają, że rozmawiająca z nimi kobieta właśnie flirtuje, podczas gdy ona po prostu często się uśmiecha, nawiązuje kontakt dotykowy i reaguje spontanicznie, śmiejąc się” – twierdzi Nawarro. Dla wielu mężczyzn oznacza to przepustkę to przeniesienia znajomości na wyższy poziom. Dla wielu kobiet to po prostu ich styl bycia. I powstają zgrzyty. 

Kolejnym mylnie interpretowanym sygnałem jest przygryzanie warg. Bardzo często nie jest to czynność mająca zwrócić męską uwagę na usta i podkreślenie ich czerwonego koloru poprzez lekkie przygryzanie. „Ściskamy lub gryziemy usta, gdy coś nam przeszkadza lub sprawia, że ​​czujemy się niekomfortowo. To nie jest rodzaj seksualnego wabika. To raczej odpowiednik ssania kciuka u niemowląt. One to robią, żeby rozładować stres” – dodaje specjalista od mowy ciała.

Ponadto jest to całkowicie normalne. „Dotykamy ust, ponieważ  są one pełne zakończeń nerwowych, więc ich stymulacja może pomóc złagodzić stres lub dyskomfort” -  tłumaczy Nawarro. No dobrze, ale skoro to nie jest sygnałem, że wpadłeś jej w oko, co nim w takim razie jest?

Kontakt wzrokowy

„Nawiążemy stały kontakt wzrokowy z osobami, którymi jesteśmy zainteresowani” – mówi Navarro. Jest to najbezpieczniejsza i najprostsza droga do zwrócenia na siebie czyjejś uwagi. Dlatego jeśli w piątkowy wieczór w barze pewna młoda dama spojrzała się na Ciebie częściej i dłużej, niż na innych mężczyzn dookoła, może to oznaczać zielone światło. Z drugiej strony brak takiego kontaktu nie oznacza automatycznie, że dziewczyna, której Ty się przyglądasz, nie zauważa Twojego istnienia. Wiele kobiet jest nieśmiałych i uważa długi kontakt wzrokowy za zbyt intensywny lub wręcz wyzywający. A niekoniecznie za wyzywające chcą uchodzić.

Stroszenie się

Bazowo to słowo opisujące aktywność ptaków, które prostują się, wypinają do przodu pierś i czyszczą pióra, by przyciągnąć potencjalnych partnerów. Ale nie tylko ptaki tak robią. Ludzie robią dokładnie to samo, często nawet o tym nie wiedząc. Kobiety ponownie nakładają makijaż, poprawiają stanik, układają włosy i zakładają nogę na nogę. Mężczyźni z kolei wysuwają szczękę, wypychają klatę, wciągają brzuch lub poprawiają mankiety, zegarek, kołnierzyk – to wszystko często właśnie takie nieświadome stroszenie piór.

Odsłanianie „słabych stron”

„W dawnych czasach, kiedy palenie było dużo popularniejsze, wiele dało się odczytać na podstawie tego, jak kobieta trzyma papierosa” – tłumaczy Navarro. Dziś to nie takie proste, ale schemat działania pozostaje ten sam. „Jeśli eksponuje wewnętrzną stronę nadgarstka, oznacza to poważne zainteresowanie rozmówcą” – podsumowuje ekspert. Można to zaobserwować podczas słynnej zabawy włosami. To nie sam fakt kręcenia loczka jest tu istotny, a właśnie pokazywanie nadgarstka.

Na koniec warto dodać, że nie zawsze i nie u każdej kobiety przytoczone powyżej sygnały w ogóle cokolwiek oznaczają. Bądź uważnym obserwatorem, ale jeszcze ostrożniej wyciągaj wnioski. Najlepszą radą jest włożenie trochę trudu w poznanie kobiety i jej reakcji. 

Zobacz również:
REKLAMA