Kłopoty w związku: 6 problemów, z którymi się kiedyś się zmierzysz

Oto pola minowe, które mogą zagrozić Twojemu związkowi. Zobacz, jak je skutecznie rozbroić.

para fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Pierwszy rachunek w restauracji

Koniec miesiąca, u Ciebie z kasą cienko, a ona zamawia już drugą porcję sushi. Finanse to cichy sabotażysta związku. Niezręcznie o tym rozmawiać, bo człowiek zaraz czuje się jak księgowy, a nie jak romantyczny kochanek.

Rozbrój to. Ty zapraszasz, Ty płacisz. Dr Boyce Watkins, psycholog i autor poradnika o finansach i partnerstwie "Financial Lovemaking 101", przypomina, że kobiety szukają mężczyzny, na którym można się oprzeć, a nie beztroskiego pasikonika, który wiecznie nie ma kasy. Płacenie za nią jest poza tym sygnałem, że masz poważne zamiary. I nie bądź skąpy przy napiwku. Szczodrość to cnota szczególnie ceniona przez kobiety.

I jeszcze jedno – bądź nienagannie uprzejmy wobec kelnera. Być może są obrzydliwsze rzeczy niż wyniosłe zachowanie wobec ludzi, którzy z racji zawodu Ci usługują, ale nie ma ich zbyt wiele. To, jak traktujesz innych, to dla niej test, czy warto się z Tobą wiązać. A jeśli Cię nie stać na drogą restaurację, to wybierz tańszą albo jeszcze lepiej – sam jej przygotuj kolację.

2. Ona ma poważny problem

Została niesprawiedliwie potraktowana w pracy albo czuje się zdradzona przez najlepszą przyjaciółkę.

"Naturalną męską reakcją jest udzielenie partnerce rady, co ma zrobić" – mówi Allan Pease, współautor książki "Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie potrafią czytać map". Ale to najgorsze, co powinieneś zrobić.

Rozbrój to. "Twoja partnerka nie chce porady" – mówi Pease. Twoje wymądrzanie się tylko ją wkurzy. Wystarczy, że jej wysłuchasz i wygłosisz kilka współczujących komentarzy. W ostateczności "Ooo, moja ty biedna" – też ujdzie. To się nazywa w psychologii emocjonalne współbrzmienie i jest dla kobiety dowodem, że ją rozumiesz.

3. Zobaczyłeś, że nie jest doskonała

Ona ma znamię na brzuchu albo inną skazę. Dla Ciebie to drobiazg, dla niej zmora jej życia. Udajesz, że nie widzisz – źle, powiesz za dużo – jeszcze gorzej. Ona jest czujna.

Rozbrój to. Twoim zadaniem jest zapewnić ją z maksymalną dawką entuzjazmu, czułości i uczucia, że podoba Ci się każda część jej ciała. I to najlepiej na samym początku związku. W przeciwnym razie grozi Ci, że zamiast seksownej bielizny będzie zakładała do łóżka flanelową piżamę. Pokaż jej w rewanżu swoje niedoskonałości (na przykład bliznę po bójce z kolegą w podstawówce) i zapytaj, czy przez to mniej jej się podobasz.

Uwodzenie, podryw, erotyka
Uwodzenie to umiejętność jak każda inna. Można się jej nauczyć.

4. Ona nie ma ochoty na seks

Do tej pory było super, aż tu nagle wieczorem boli ją głowa.

"Twoja reakcja na jej odmowę powie jej o Tobie więcej niż wszystkie Twoje wyczyny seksualne" – mówi dr Sari Locker, seksuolog i autorka poradników seksualnych. Jeżeli będziesz świrować, obrażać się albo coś w tym rodzaju, to tak jakbyś powiedział jej wprost, że Twoje potrzeby są dla Ciebie najważniejsze. A taki komunikat to dla związku harakiri.

Rozbrój to. Trudno. Zaciśnij zęby, napij się zimnej wody i pogódź się z sytuacją. Powiedz, że OK, w takim razie możecie się tylko poprzytulać w łóżku. Obiecaj, że nie będziesz się dobierał do niej natarczywie, i słowa dotrzymaj. Możesz też zaproponować jej masaż karku i pleców. Wiesz, nie jest wykluczone, że oksytocyna, której poziom podnosi się na skutek przytulania i masażu, sprawi, że ona w końcu nabierze ochoty na coś więcej. Ale Ty się nie zgadzaj od razu. Daj jej się pouwodzić. W końcu coś obiecałeś.

5. Pierwsza kłótnia na serio

Zaczęło się od niewinnej sprzeczki o niedokręconą pastę, a za chwilę już wrzeszczycie na siebie okropne rzeczy. Pierwsze ostre słowa, jakie padają w kłótni, mogą być dla obojga szokujące. Obiecaliście sobie, że między wami będzie inaczej, spokojniej, wszystko będziecie sobie szczerze wyjaśniać, a tu klops. Dr John Gray, autor książki "Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus", zauważa, że faceci są tak skoncentrowani na tym, by wykazać swoją rację, że zapominają, iż kochają osobę, z którą się kłócą. Słabiej też panują nad agresją.

Rozbrój to. "Przeproś natychmiast" – mówi dr Gray. – Nie wymyślaj usprawiedliwień. Nie upieraj się przy swojej racji, nawet jeżeli czujesz, że ją masz. Pamiętaj, że wasz związek jest ważniejszy niż miażdżąca większość rzeczy, o które możecie się kłócić. Oświadcz: "Tak mi przykro z powodu tych głupich rzeczy, które powiedziałem". I teraz pozwól jej mówić. To przyniesie jej ulgę.

Zobacz również:
REKLAMA