Fantazje erotyczne - granica miedzy zboczeniem a normalnością

Ilu facetów na świecie, tyle fantazji seksualnych. Droga od wyobraźni do obsesji jest wprawdzie daleka, ale warto przyjrzeć się bliżej niektórym marzeniom. Zapraszamy na kozetkę.

seks, uwodzenie, orgazm

Pan X mógł osiągnąć orgazm tylko przez masturbację. Najszybciej udawało mu się to, gdy z płyty grała orkiestra. Potem, by spełnić się seksualnie, musiał padać deszcz. Z biegiem czasu okazało się, że panu X potrzebne są muzyka, deszcz i zasłonięte żaluzje. – Taka sytuacja sygnalizuje problem – mówi dr Wiesław Ślósarz, seksuolog i psycholog. – Jeśli życie seksualne jest bez zastrzeżeń, nie ma potrzeby mnożenia podniet, to nawet najbardziej dziwne i wyuzdane wizje erotyczne nie muszą oznaczać dewiacji.

Mogą jedynie odsłaniać wnętrze, pokazać, że problem leży gdzie indziej. Nie ma podręcznika ani pracy naukowej, które opisałyby absolutnie wszystkie męskie fantazje erotyczne. Bo każdy ma charakterystyczne tylko dla niego fantazje. Dla psychologów są one często znakiem, sygnałem ukrytych skłonności lub efektem różnych przeżyć i doświadczeń. Przeanalizowaliśmy kilka najbardziej powszechnych fantazji. Nasze badania rozpoczęliśmy od sprawy zasadniczej, czyli z kim i jak? Sprawdź, czy masz problem, czy tylko bujną wyobraźnię.

Po pierwsze – z kim

Twoja eks

 Fantazjowanie o dawnej kochance przoduje na niekończącej się liście marzeń seksualnych. Oznacza to, że wspomnienia są dobre i lubisz do nich wracać. Ten przypadek wyjaśnia tzw. mechanizm wdrukowania. Jeśli pierwszy kontakt emocjonalny lub seksualny kojarzy się wyłącznie z pozytywnymi emocjami, nasza pamięć „wdrukowuje” tę konkretną postać i przypisuje jej zawsze pozytywne cechy. Niewykluczone, że stąd bierze się stare powiedzenie o pierwszej miłości, która nie rdzewieje. Przywoływanie seksu sprzed lat niczego nie niszczy, ale też nieszczególnie buduje. Problem zaczyna się wówczas, gdy musisz zasłonić żaluzje, by nie widzieć aktualnej partnerki, gdy orgazm osiągasz tylko wyobrażając sobie dawną.

Prześliczna Lolitka, czyli koleżanka córki lub córka koleżanki

Lolitka jest uosobieniem niewinności, czystości. Facetom zasadniczo podobają się kobiety młode i atrakcyjne. Co ważne – niedoświadczone. To szansa, że facet uniknie porównania. Ale bez paniki! Wzwód członka nie oznacza od razu chęci współżycia. Fantazje o młodych dziewczynach dotyczą raczej facetów w okolicy 30. roku życia. Jeżeli jednak pojawiają się nagminnie, mogą być sygnałem, że samoocena jest zbyt niska.

Nieznajoma

Mężczyzna potrzebuje zmian. Są tacy, którzy twierdzą, że monogamia jest sprzeczna z jego naturą. Akrobacje seksualne z kochanką spełniają zasadnicze męskie potrzeby: bycia atrakcyjnym, zdobywczym i władczym – kimś, kto ma mocno rozbudowane poczucie własnej niezależności. Obca kobieta w oczach mężczyzny zmienia się jak kameleon. A facetów nęcą zmiany. Seks z Obcą daje wolność.

Okiem kobiet: Seks na jedną noc

Nimfomanka

Mężczyźni chcą seksualnego spełnienia przez całe życie. Nie są poddani cyklom. Krzywa pożądania jest przez lata niemal na tym samym poziomie. Jednak fantazjowanie o nimfomance ma swoje uzasadnienie nie tylko w liczbie stosunków. Duże znaczenie ma jakość. Jeśli życiowa partnerka wyklucza z seksualnego menu na przykład seks oralny, marzenie o nim może stawać się z czasem coraz silniejsze. Tego rodzaju fantazja opiera się na chęci posiadania kobiety, która nigdy nie mówi „nie”.

Prostytutka

Wśród klientów największą grupę stanowią mężczyźni stłamszeni przez kobiety. Opłacony seks daje możliwość kapryszenia. Czyni władcą. Niemałą rolę odgrywają pieniądze. O prostytutkach marzą częściej ci faceci, którzy jeszcze ich nie mieli.

Po drugie – jak

Dwie kobiety lub dwie pary

Dwie kobiety to więcej wrażeń estetycznych, mnożenie podniet. Jednak realizacja takich fantazji jest zaliczana do dewiacji. Mnożenie podniet może sugerować, że jedna partnerka nie wystarcza. To też realizacja kultu macho. Mężczyzna w takim związku ulega złudzeniu, że może mieć każdą kobietę. Treścią seksu, w którym uczestniczą dwie pary, jest wymiana partnerów. Nie zdarza się, by mężczyzna zorientowany heteroseksualnie przejawiał ochotę na seks homoseksualny. Facet czerpie przyjemność z obserwowania tego, że jego partnerka jest pożądana przez obcego mężczyznę. To element rywalizacji.

Przeczytaj też: Co oznaczają sny erotyczne?

Mocno

Związki sado-maso są niezwykle rzadkie i bardzo trwałe. To wyjątkowa kompozycja upodobań. Wszystkie elementy muszą idealnie pasować do układanki. Musi znaleźć się dwoje takich ludzi, z których jedno lubi okładać pięściami, a drugie być okładanym. Mocny seks zaczyna być niebezpieczny, gdy zaspokaja tylko jedno z partnerów. Może również sugerować stłumioną agresję.

W butach

Fetyszysta, by osiągnąć orgazm, potrzebuje fatałaszków. Więcej, one mogą zastąpić partnera. Nie wpadajmy jednak w panikę! Seks jest albo może być zabawą dwojga dorosłych. W tym teatrze każde z nich może odgrywać jakąś rolę. Nie ma niczego niepokojącego i w tym, gdy mężczyzna przebiera się za kobietę i odwrotnie. Buty, przebieranki – owszem, pełnią rolę fetysza, dodatkowego bodźca. Takiego samego, jak dla innych piersi albo wyrafinowana bielizna. Jeśli przebieranie podnieca dwoje partnerów, nie wróży niczego niepokojącego.

Po trzecie – dlaczego

Mężczyźni, zresztą podobnie jak kobiety, marzą o wszystkim. Trudno wyszczególnić, o czym najczęściej. Fantazja zawsze dotyczy jakości seksu oraz konkretnego obiektu pożądania. Może to być zatem seks w wannie, z nauczycielką, koleżanką z pracy lub zbiorowa orgia w miejscu publicznym. Fantazje nie powinny niepokoić, dopóki nie przeszkadzają. Jeżeli zdarzają się zbyt często, wtedy stają się obsesją lub powodują, że domowe łóżko już nie zadowala. To sygnał, by zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty. W każdym większym mieście przyjmuje co najmniej kilku specjalistów – w prywatnych gabinetach lub w specjalistycznych przychodniach. Fantazje, które najczęściej niepokoją mężczyzn, często są obrazem ukrytych pragnień lub wskazują na istnienie innych problemów.

  • Nie ma niczego złego we wspomnieniach o byłej. Ale jest źle, jeśli orgazm przychodzi tylko wtedy, gdy sobie ją wyobrażasz. Sama fantazja nie powinna budzić lęku, ale powinna skłonić do zastanowienia się nad tym, że być może w twoim związku jest inny problem, a marzenie erotyczne to jego efekt.
  • Gabinety seksuologiczne odwiedzają mężczyźni przerażeni myślą, że są ukrytymi gejami, bo marzą o mężczyźnie. Tymczasem taka fantazja najczęściej świadczy, że facet cierpi z powodu braku seksu oralnego.
  • Myśl o Lolitce może z kolei dowodzić, że zasadniczym problemem jest strach przed porównaniem. I odwrotnie – jeśli fantazje dotyczą starszych kobiet, można przypuszczać, że występuje problem na linii syn – matka. Zasada jest taka: marzenie seksualne nie może szkodzić. A nawet zrealizowana fantazja erotyczna nie może być jedynym sposobem seksualnego spełnienia.
Zobacz również:
REKLAMA