We wszystkich badaniach – i tych sprzed dziesięciu lat, i tych obecnych – powtarza się jedno: Polak jest zadowolony ze swojego życia seksualnego. Jedynie 9% ma jakieś zastrzeżenia. To się trochę kłóci z tym, co mówią specjaliści, że zainteresowanie seksem spada ze względu na rosnący poziom stresu.
Obserwujemy spadek ilości zawieranych małżeństw i wzrost liczby rozwodów. Coraz później decydujemy się na dzieci. Choć i tak w porównaniu z Europą Zachodnią możemy uchodzić za szalenie rodzinnych.
I w porównaniu z nimi jesteśmy narodem, który wciąż poważnie podchodzi do związku – jak wynika z raportu prof. Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków”, przeciętny Polak ma w ciągu swojego życia około czterech partnerów seksualnych, i to się nie zmienia od lat. Podobne wyniki otrzymaliśmy w badaniach wśród czytelników MH.
Przez ostatnie 10 lat obniżył się nieco wiek inicjacji seksualnej – statystyczny facet rozpoczyna ją w wieku 18 lat. W badaniach deklarujemy, że 71% z nas uprawia seks co najmniej raz w tygodniu. Chyba nieźle? Zauważalnym trendem jest wzrost liczby związków opartych na partnerstwie i równym podziale obowiązków.
Być może nie jest to charakterystyczne dla całej populacji, ale z naszych badań wynika, że nasz czytelnik nie jest seksualnym egoistą. Docenia rolę gry wstępnej (30 minut), a zapytany, co jest najważniejsze w seksie, mówi, że „bliskość z partnerką” – 35% oraz „jej orgazm” – 23%.
Męska seksualność
Zainteresowanie mężczyzn seksem maleje nieustająco. Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim coraz większy poziom stresu spowodowany coraz szybszym przepływem informacji i koniecznością koncentrowania się na materialnej sferze życia.
Mężczyzna raczej skupia się na przetrwaniu niż na dążeniu do przyjemności (mężczyźni wciąż upierają się, by swoje poczucie wartości wyrażać przez dążenie do władzy czy pieniędzy). To oddala od budowania więzi z kobietami. Sfrustrowane kobiety odmawiają seksualnego dostępu, a mężczyźni popadają w jeszcze większy stres, który próbują łagodzić przez np. uzależnienia (to ważny bloker pożądania).
Warto dodać, że mężczyźni są gorzej przystosowani do radzenia sobie ze stresem niż kobiety. A to stres jest głównym powodem kłopotów ze zdrowiem, w tym potencją. Ukrywane kłopoty z potencją to główny powód wycofywania się z seksu na korzyść pornografii czy sekstelefonów.
Wystarczy popatrzeć na reklamy: środki na potencję reklamowane są tak często, jak te na przeziębienie… Ktoś przecież musi na te reklamy zarabiać. Coraz więcej mężczyzn żyje po singlowsku. Podejście do seksu trywializuje się. Rośnie pokolenie egoistycznych kochanków, skoncentrowanych na przeżyciach fizycznych, a nie na budowaniu związku.
Seks w procentach:
58% czytelników MH jest w stałym związku.
18% - tylu naszych czytelników szukało lub szuka partnerki w Internecie.
74% narzeczonych mieszka ze sobą przed ślubem
66% Polaków stosuje prezerwatywy
30% - taki odsetek rodaków, a właściwie rodaczek, przyznaje się do zażywania tabletek antykoncepcyjnych
21% preferuje stosunek przerywany
30 – to średni wiek, w którym Polacy zostają ojcami. W 2004 roku było to 28 lat.
190 tys. małżeństw zostało zawartych w 2013 roku. To spadek o 2 tysiące w porównaniu do roku 2004
64 tys. – tyle wyniosła liczba rozwodów w całym roku 2013. To aż o 8 tysięcy więcej niż przed dekadą
22% - tyle związków można było nazwać konkubinatami w 2013. Znów mamy do czynienia ze wzrostem. W 2004 roku, było to zaledwie 15%.
Nie masz ostatnio ochoty na seks? Być może jesteś przemęczony i wystarczy trochę odpoczynku, byś wrócił do swojej normalnej aktywności. Problem pojawia się wówczas, gdy brak zainteresowania miłosnymi igraszkami staje się sytuacją permanentną. Sprawdź, co może negatywnie wpływać na Twoje libido i zastosuj odpowiednie kroki zaradcze.
MH 01/2014