Damskim okiem - w taki sposób kobiety wybierają facetów

Wystarczy Ci kilka sekund obserwacji i już masz pewność, czy masz ochotę na seks z nią, czy nie. A wiesz, że kobiety robią dokładnie tak samo? Dowiedz się od nich samych, na co zwracają uwagę w wyglądzie i zachowaniu facetów, a wkrótce to one będą podrywać Ciebie.

udany seks, udany związek, damskim okiem shutterstock.com

Faceci to wzrokowcy, prawda? I dlatego nic nie mogą poradzić, że oglądają się za każdą atrakcyjną kobietą. Biedactwa! Bo my, kobiety, podobno lecimy tylko na inteligencję i poczucie humoru. Akurat! Zdziwiłbyś się, jak uważnie jesteś obserwowany przez znajome i nieznajome panie.

Ty zwracasz uwagę na mój biust, pośladki, nogi i w którejś tam dalszej kolejności - na twarz. Jasne, wiem. Też czytam kolorową prasę. Jednak sposób, w jaki kobiety oceniają facetów jest bez wątpienia bardziej skomplikowany. Ponieważ wyglądasz sympatycznie, więc wyjaśnię Ci, co tak naprawdę liczy się dla nas w ciągu tych kilku pierwszych sekund spotkania.

Kobiety, w odróżnieniu od nas, chcą więcej niż tylko seksu. Od razu sprawdzają, czy jesteś odpowiednim kandydatem na partnera.

Zanim jednak przystąpimy do szczegółowej analizy, chciałabym Cię uprzedzić, że kryteria, które stosujemy przy wybieraniu bądź skreślaniu facetów, mogą wydawać Ci się nieco dziwne. Kiedy poznałam mojego chłopaka, pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę, były jego włosy. Zupełnie siwe. Zdarza się, pewnie, ale raczej nie u kogoś, kto jeszcze nie przekroczył trzydziestki. Wyglądało to tak intrygująco, że przez dłuższy czas nie mogłam oderwać od niego wzroku.

Moją koleżankę, poważną panią konsultantkę, zafascynował za to krawat w Kubusie Puchatki, który wypatrzyła u pewnego dyrektora personalnego Bardzo Dużej Firmy, dla której miała przeprowadzać szkolenia. Tak ją to rozczuliło, że niebawem relacje z panem dyrektorem zmieniły się ze służbowych na mocno prywatne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 rzeczy, na które ona zwróci uwagę

Pamiętam też własne spotkanie w parku z wielce interesującym człowiekiem - przystojnym, nienagannie ubranym, którego skreśliłam natychmiast z listy po tym, jak zobaczyłam, z jaką odrazą opędzał się od szczeniaka, który chciał go radośnie przywitać.

Sam widzisz, ile rzeczy przeciętna kobieta musi wziąć pod uwagę. A to wszystko dlatego, że my, w odróżnieniu od was, chcemy więcej niż tylko seksu. Podświadomie, na podstawie rozmaitych przesłanek, oceniamy, czy jesteś odpowiednim kandydatem na partnera. Czy potrafiłbyś się nami zaopiekować, czy mógłbyś być ojcem naszych dzieci... Błąd w ocenie ma dla nas znacznie poważniejsze konsekwencje niż dla was. Zobacz więc i sam oceń, na jakie miejsce w rankingu możesz liczyć.

Kobiety bardzo lubią facetów z dużymi, przyjaznymi, wesołymi psami. To znak, że ich właściciele też są sympatycznymi ludźmi.

Twój styl ubierania się

Trudno to wyjaśnić ale spróbuję na przykładach. Jeżeli widzę, że wszystko, co masz na sobie, jest zupełnie przypadkowe i bez sensu, trochę mnie to odstrasza. Czyżby żadna kobieta nie kochała Cię nigdy na tyle mocno, aby zadbać o Twój wygląd? Może coś z Tobą nie w porządku?

Jednak druga skrajność - czyli perfekcyjny strój, nienagannie dobrane dodatki, doskonałe buty i fryzura - również niepokoi. Wydajesz się zbyt niedostępny, zbyt samowystarczalny i skoncentrowany na sobie. Pewnie wymagasz od kobiety takiej samej doskonałości, a ja, cóż, chyba nie jestem taka idealna.

Wolę coś pośredniego. Szukam w Twoim wyglądzie czegoś, co by wskazywało na to, że jednak potrzebujesz kobiety.

Rzeczy, które ze sobą niesiesz

To jeden ze starych jak świat sposobów, żeby powiedzieć o sobie wiele. Rakieta tenisowa? Super! To komunikat: "Dbam o dobrą formę, jestem raczej zamożny, kocham rywalizację". Książka mówi: "Popatrzcie, ja czytam, prawdopodobnie jestem nawet wrażliwy", a jeżeli to książka, którą sama czytałam i podobała mi się, już wiem, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Czytasz gazetę? Pewnie jesteś zainteresowany tym, co się dzieje w świecie i potrafisz rozmawiać na każdy temat.

MĘSKI STYL: Oto ubrania, które musisz mieć w szafie

Plecak? Jesteś młody duchem, wolny ptak, bez względu na to, na ile lat wyglądasz. Trochę znoszona miękka torba lub teczka z dobrej skóry wygląda super. Skóra w ogóle ma w sobie coś erotycznego. Teczka czy torba z taniej imitacji skóry? Koszmar. Z taką każdy facet sam wygląda jak tania imitacja.

Lubię facetów, którzy prowadzą psa. Ale nie jakiegoś okropnego bullteriera czy pitbulla, bo od razu podejrzewam Cię o kompleksy. Zdecydowanie wolę, kiedy prowadzisz dużego, przyjaznego, wesołego psa. Sympatyczni, weseli ludzie mają właśnie takie psy. Wiem, wiem, często mylę się fatalnie w ocenie. Ale przecież od czegoś trzeba zacząć...

Oczy

Jeśli pozwolimy sobie na skrócenie dystansu, spojrzę Ci w oczy. Staram się z nich odczytać informację o Twojej inteligencji (czy patrzą bystro, czy tępo i nieruchomo), o Twoim zdrowiu (czy są "czyste" z białymi białkami, czy też zaczerwienione lub żółtawe) oraz o tym, czy Ci się podobam (jeśli tak, Twoje źrenice rozszerzają się). Sekundy zajmuje mi decyzja, czy podobają mi się Twoje oczy.

Wielkość oczu też ma znaczenie. Im są większe, tym przystojniejszy mi się wydajesz. Podobno faceci z dużymi oczami mają największe wzięcie u kobiet z rozwiniętym instynktem opiekuńczym, bo te oczy (a jeszcze w połączeniu z długimi rzęsami, rany boskie!) nadają ich twarzom nieco dziecinny, bezbronny wygląd. Nieco, mówię, bo też i bez przesady. Nie lubiłabym chyba, gdybyś wyglądał za bardzo dziecinnie.

Kolor tęczówek nie ma już takiego znaczenia. Rzecz gustu. Chociaż, może warto się zastanowić nad pytaniem, dlaczego tak wielu przystojnych aktorów amerykańskich uparcie nosiło intensywnie niebieskie szkła kontaktowe. Jeśli nosisz okulary, lepiej gdy są w modnych, ale dyskretnych oprawkach. Broń Boże w krzykliwie czerwonych.

Łysina nie skreśla faceta. Pod warunkiem że pozostałe elementy stroju nie sugerują, że właściciel gładko ogolonej głowy jest gorylem gangstera.

Okulary przeciwsłoneczne sobie odpuść, przynajmniej na czas naszego spotkania. Nie znoszę typów, którzy zasłaniają przede mną oczy okularami. Przeciwsłoneczne wieczorem w klubie to prawdziwa katastrofa. "Może ma coś do ukrycia?" - takim myślom nie mogę się oprzeć. Bo chyba nie jesteś funkcjonariuszem tajnych służb?

Twarz

Twarz, która wydaje mi się przystojna, musi być męska. Żadne tam okrągłości i pyzate policzki. Szczupła twarz, z wyraźnie zarysowanym podbródkiem i wysokimi kośćmi policzkowymi - oto, co lubię. Ale oczywiście nie jest to wzorzec absolutny.

Podobno z badań wynika, że coraz więcej kobiet preferuje mężczyzn o twarzach dziecinnych, a nawet nieco kobiecych (patrz: Leonardo di Caprio, Johnny Depp czy - z własnego podwórka - Mateusz Zakościelny). Naukowcy tłumaczą to faktem, że w badaniach wzięły udział w większości nastolatki-kinomanki. Na ogół jednak kobietom podobają się mężczyźni odrobinę bardziej męscy niż one same.

Klatka piersiowa

Prawdopodobnie sądzisz, że odgrywa ona znaczącą rolę w moich ocenach. W pewnym sensie masz rację, ale nie do końca. Kobiety generalnie nie przepadają za typami z przesadnie rozwiniętą klatą. Zupełnie wystarczy, jeśli jesteś proporcjonalnie zbudowany i nie masz groteskowo wąskich ramion i zapadniętej klatki.

PIERŚ DO PRZODU: Trening klatki w domu

Wiesz, chodzi o to, czy sprawiasz wrażenie faceta, do którego miło jest się przytulić, a w razie czego wesprzeć na jego ramieniu. Typ, który wygląda tak jakby rozbudowywanie klaty za pomocą pakowania na siłowni i odżywek było jego podstawowym zajęciem życiowym, działa na nas podobnie jak wspomniany wcześniej pitbull.

Włosy

Patrząc na Twoje włosy, myślę sobie o tym, czy byłoby przyjemnie przeczesać je palcami. Czy są gęste, czyste, miłe w dotyku? Niespecjalnie lubię wymyślne fryzury na żel. Wszystkie fikuśne kopczyki czy wymodelowane sterczące kolce a 'la kasztan sprawiają, że myślę: "Ileż czasu ten narcyz musiał spędzić dzisiaj przed lustrem".

Dredy zostawiamy licealistkom i studentkom kulturoznawstwa. Długie włosy na pewno mają swoje amatorki wśród kobiet o artystycznej duszy. Z kolei fryzura zbyt przylizana w stylu "krótko, po męsku" kusi, żeby ten porządek zburzyć i potargać.

Łysina nie skreśla faceta. Oczywiście, pod warunkiem że pozostałe elementy stroju nie sugerują, że oto mamy do czynienia z gorylem "Kiełbasy". Łysina to sygnał, że pewnie jesteś bardziej dominujący, dojrzalszy i doświadczony. Masz już za sobą okres walki o pozycję, jesteś gotowy, aby się ustabilizować.

Zarost

Może wydam Ci się nudziarą, ale tak samo jak większość kobiet lubię gładko wygolone twarze. Nie przepadam za brodami, a nawet kozimi bródkami. Polskie wąsiska toleruję tylko u Wałęsy. A już pełny zarost w postaci wąsów i brody każe mi zastanawiać się nad tym, jakie elementy Twojego wczorajszego posiłku tam się znajdują. Sorry Winnetou, ale broda i wąsy odpadają w przedbiegach.

Z drugiej strony, gdybyśmy mieli zostać parą, to nie będę miała nic przeciwko dwudniowemu zarostowi podczas weekendu. To przypomina kobiecie, że masz testosteron. Jest męskie i podniecające.

To przesąd, że przeciwieństwa się przyciągają. Kobiety chcą raczej spotkać faceta trochę podobnego do siebie.

Dłonie

Bardzo lubię męskie zadbane dłonie z długimi palcami. Silne, ale jednocześnie delikatne. Takie, którymi bez wysiłku zmienisz koło w samochodzie i podrapiesz psa za uchem. Suche i ciepłe. Takie, które miło wyobrazić sobie na swojej skórze. Patrzę, czy przypadkiem nie masz obgryzionych pazurów. Nerwusów raczej nie lubimy.

Ale taki naprawdę istotny powód, dla którego zwracam uwagę na ręce, to oczywiście obrączka albo jakiś ślad po niej. Niestety, wolę wolnych. Nie lubię pakować się w kłopoty.

Buty i skarpetki

Może to małostkowe z naszej strony, jeśli chcesz nazwij to fetyszyzmem, ale facet, który mi się podoba, powinien mieć dobre buty. Mam na myśli - dobry gatunek skóry, modny (ale nieprzesadnie) fason, czyste, nieznoszone, kolor pasujący do reszty stroju. Czy to tak wiele?

No i skarpety. Nie chciałabym już się powtarzać, ale skarpety za krótkie i w kolorze od czapy czy sprane na śmierć są nie do przyjęcia. Buty do biegania są OK, pod warunkiem że właśnie biegasz.

Trochę wstyd mi o tym mówić, ale jest jeszcze jeden powód, dla którego zwracamy uwagę na męskie nogi. Po prostu, przypomina nam się ten stary przesąd (który podobno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością), że wielkość stopy jest odzwierciedleniem innej ukrytej części Twojego ciała. Nie żeby mnie to interesowało na pierwszym spotkaniu, ale co szkodzi rzucić okiem?

Ozdoby

Wiem, że istnieją na świecie amatorki złotych łańcuchów, jednak zdecydowana większość kobiet, w tym i ja, uważa, że jedyną dopuszczalną męską biżuterią jest zegarek. Porządny i elegancki, ale nie krzykliwy. Jak masz nosić jakąś tanią podróbę, to lepiej nie noś zegarka wcale. Sygnety won! Kolczyki też, nawet w brwiach. Tatuaże? Nie, dziękuję.

MĘSKI ZEGAREK: Jak wybrać?

To coś

Ciężko to zdefiniować, ale po prostu niektórzy ludzie mają w sobie "coś". Coś, co przykuwa uwagę, intryguje, pozwala snuć wyobrażenia na ich temat. Dlatego większość kobiet zawsze wybierze faceta trochę zagadkowego, niż takiego, co to go można w lot rozgryźć. Problem polega na tym, że na to, co widzimy, nakładają się nasze oczekiwania. Kobiety chcą spotkać kogoś trochę podobnego do siebie.

I jest w tym głęboka kobieca mądrość, bo to przesąd, że przeciwieństwa się przyciągają. Może czasem tak, ale najlepsze pary tworzą ludzie podobni do siebie pod względem temperamentu i poglądów na życie. Artystyczne dusze nie polecą na "garniturowca", oni są zarezerwowani dla "pani poukładanej i zorganizowanej". Alergiczki będą omijać szerokim łukiem typów z psami, choćby najsympatyczniejszymi. Na szczęście podobni ludzie bywają w podobnych miejscach, a to w znacznym stopniu ogranicza możliwość fatalnej pomyłki.

Miejsca obserwacyjne

To, na co my, kobiety, zwracamy uwagę u facetów, zależy także od miejsca, w którym Cię spotykamy:

• W pracy. Mamy tam mnóstwo czasu, żeby Ci się dokładnie przyjrzeć. Odpadają tam takie istotne sygnały, jak strój, bo w większości przypadków faceci przychodzą do pracy w garniturowym uniformie. Właśnie dlatego zwracamy uwagę na tych, którzy się czymś wyróżniają spośród podobnych do siebie garniturowców.

Kobiety czułe są na urok mężczyzn, którzy zachowują się swobodnie i z dużą pewnością siebie, mają skoordynowane ruchy i są silni.

• Na plaży. Oczywiście pierwsze, co rzuca się w oczy, to Twoje ciało. Czy jesteś proporcjonalnie zbudowany, czy jesteś umięśniony? Jak bardzo? Czy nie wyglądasz przypadkiem na zakochanego w sobie typa, który życie spędza w siłowni? Czy masz zgrabne pośladki? Czy nie jesteś owłosiony jak małpa?

Nawet jeśli odbiegasz od ideału, zapunktujesz, demonstrując umiejętności sportowe. Świetnie pływasz? Grasz w siatkówkę? A może surfujesz? To na pewno zwróci naszą uwagę.

• W barze. Wiesz, prawdę mówiąc, to wiele kobiet chodzi tam właśnie po to, żeby kogoś poznać. Dlatego bywamy tam zbyt otwarte na przypadkowe flirty. Przyciemnione światła oraz alkohol sprawiają, że kobiety stają się mniej krytyczne. Często wystarczy, że jesteś po prostu śmiały.

• Transport publiczny. Dziewczyna przyglądająca Ci się w tramwaju może robić to po prostu z nudów. Ot tak, żeby na kimś oko zawiesić. Nie obiecuj sobie zbyt wiele. Ale jeśli wyjątkowo wpadła Ci w oko - działaj. Najwyżej, jeśli okaże się, że fatalnie spudłowałeś, wysiądziesz na najbliższym przystanku i sprawa zakończona.

Jakiech facetów szukają kobiety?

Co mówią na ten temat badania naukowe? Helen Fisher, autorka książki "Dlaczego kochamy", przytacza wnioski z mnóstwa badań nad doborem partnerskim. Kobiety na całym świecie bardziej pociągają mężczyźni wykształceni, ambitni, bogaci i szanowani, mający prestiż i pozycję, czyli te rodzaje atutów, których ich prehistoryczne przodkinie potrzebowały u partnerów mających zostać ojcami ich dzieci.

Kobiety lubią mężczyzn wysokich, prawdopodobnie dlatego, że tacy mają większe szanse na zyskanie prestiżu i zapewniają lepszą obronę. Pociągają ich mężczyźni, którzy siedzą w beztroskiej pozycji, bo to jest oznaka dominacji, asertywności i pewności siebie. Czułe są też na urok mężczyzn, którzy mają skoordynowane ruchy i są silni.

Wolą mężczyzn o wyraźnych kościach policzkowych i silnej szczęce, które to cechy są wynikiem działania testosteronu. Preferencja ta nasila się u kobiet w okresie płodnym. Co ciekawe, w okresie jajeczkowania kobiety stają się bardziej niż zwykle wrażliwe na poczucie humoru u interesujących je mężczyzn.

 

Odstraszacze, czyli 10 rzeczy, które eliminują Cię w przedbiegach:

1. Jesteś dużo niższy ode mnie (nie czepiałabym się, gdybyś nazywał się Tom Cruise).

2. Widać, że przed wyjściem z domu długo pracowałeś nad swoim wyglądem (trochę śmieszy mnie facet pindrzący się godzinami).

3. Masz kolczyk w brwi albo, co gorsza, w języku. Nie, i jeszcze raz nie!

4. Nosisz koszulkę z hasłem, które stanowi wyraz Twoich poglądów faszystowskich, komunistycznych albo jakichś innych dziwacznych.

5. Nosisz idiotyczną koszulkę z Iniemamocni lub Shrekiem.

6. Pachniesz czymś dziwnym, ale wiem na pewno, że nie jest to zapach czystości.

7. Pachniesz zbyt mocno wodą toaletową. Patrz punkt 2.

8. Złoty łańcuch na szyi. I jeszcze kłaki wyłażące spod rozpiętej koszuli.

9. Łupież. Brrr! Zlituj się, przecież są skuteczne środki!

10. Obgryzione albo pożółkłe od tytoniu paznokcie.

 

MH 05/2005

Zobacz również:
REKLAMA