Chemia między wami: co pociąga kobiety?

Mniej chemii w jedzeniu, więcej chemii w związkach – to jeden z istotnych punktów naszej listy noworocznych postanowień. Oto warsztaty chemii dla początkujących i zaawansowanych. 

uwodzenie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Z naszej ankiety wynika, że 19% z nas marzy o poznaniu idealnej kobiety i wyobraża sobie, że gdy już ja spotka, to zadziała chemia i już. Niestety – my nie jesteśmy zwolennikami zdawania się na przypadek. Samo nie zadziała – musimy wiedzieć, jakich składników potrzebujemy, żeby zrobić wrażenie na właściwej kobiecie. Wiemy, że możemy w dużym stopniu wpływać na emocje innych ludzi przez wykreowanie odpowiedniej atmosfery.

Takich technik używają zarówno policyjni negocjatorzy, politycy, jak i oszuści czy inni ludzie, których sukces zależy od szybkiego zbudowania dobrej relacji z ludźmi. Podpatrujemy ich kuchnię, aby nauczyć się, jak osiągnąć szybki sukces podczas rozmowy z kobietą, która nam się podoba.

Otoczenie

Każdy agent nieruchomości Ci powie, że najważniejsze są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja.

Istotne są proporcje składników: dużo pewności siebie, trochę dystansu, odrobina bezbronności.

"Miejsca, w których czujemy się jakby »wyrwani« ze znajomego otoczenia, najbardziej sprzyjają temu, abyśmy poczuli więź z nieznajomą osobą" – mówi Ori Brafman, autor głośnej książki-poradnika nt. autoprezentacji "Click: The Magic of Instant Connections". To może być zaciszny kącik w pubie, "palarnia" na balkonie na imprezie, gdzie się przypadkiem spotkaliście. To równie dobrze może być zatłoczony, stojący w korku autobus, w którym, chcąc nie chcąc, stoisz twarzą w twarz z atrakcyjną dziewczyną.

"Wspólne przeżywanie jakiegoś dyskomfortu bardzo łączy" – mówi Brafman. Łatwiej nawiązać nam kontakt, gdy na przykład czekamy na skandalicznie spóźniający się pociąg, bo temat do rozmowy i wspólnego przeżywania emocji nasuwa się sam. Podobnie gdy wspólnie chronimy się przed burzą pod wiatą na przystanku.

Następnym razem, gdy ustawisz się w gigantycznej kolejce po obiad w firmowym barze za ładną nieznajomą, zaraz po tym, jak zamarudzisz na beznadziejną obsługę, powiedz coś w rodzaju: "Normalnie pewnie bym już dawno dał za wygraną, ale teraz cieszę się, że spotkałem kogoś interesującego do pogadania". W rozmowie podkreślaj wspólnotę sytuacji, używając jak najwięcej zaimków "my", "nasze".

Co ona sobie myśli?

Jedziemy na tym samym wózku, a z tym facetem nawet miło się gada. 

 

Kobieta, seks javi_indy 2015/shutterstock
fot. javi_indy 2015/shutterstock

Dystans

Spróbuj zbliżyć się do niej zbyt blisko i za szybko, a zniweczysz swoje szanse.

Częste naruszanie jej przestrzeni osobistej bez zachęty z jej strony sprawi, że wydasz się jej beznadziejnym natrętem. Natomiast regularne przechodzenie w pobliżu jej biurka czy pojawianie się o tej samej porze, co ona, w kafejce firmowej może przynieść same korzyści. Im bardziej znajoma z widzenia wydaje jej się Twoja twarz, tym większe szanse na to, że zagadnięcie jej spotka się z przychylną reakcją.

To jest opisany w psychologii tzw. efekt samej ekspozycji. Chodzi o to, że badani bardziej lubili te bodźce, które prezentowane im były wcześniej, nawet jeżeli nie do końca świadomie je rejestrowali (u nas to raczej reguła z "Rejsu" – ludzie najbardziej lubią te piosenki, które już znają). Ale stosuj ten trik rozważnie.

"Mężczyźni mają skłonność do zachodzenia z boku i podchodzenia zbyt blisko – mówi Joe Navarro, były agent FBI, a obecnie znany ekspert od mowy ciała. – Podejdź do niej twarzą w twarz i zatrzymaj się tak, aby nie przekraczać dystansu ok. 120 cm. To jest idealne wypośrodkowanie między przestrzenią intymną a społeczną. Gdy z nią rozmawiasz, staraj się kończyć ruch czy gestykulację blisko swojej twarzy – to sprawi, że jej uwaga skoncentruje się na Tobie".

Im więcej kontaktu wzrokowego, tym lepiej. Zwiększysz ten efekt, spotykając się np. w barze z przyćmionym światłem. Twoje źrenice będą rozszerzone, co według badań naukowców z University College w Londynie podnosi naszą atrakcyjność nawet o 180%.

Co ona myśli: Widzę, że jest mną zainteresowany. Faktycznie interesujący facet.

  

uwodzenie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Podobieństwo

Demonstrowanie swojej inności i wyjątkowości nie jest dobrym sposobem na zrobienie wrażenia. W pierwszym kontakcie wszyscy reagujemy pozytywnie na wyczuwane podobieństwo. "Jeżeli spotykasz kogoś w jakimś stopniu podobnego do Ciebie, wydaje Ci się zazwyczaj bardziej przystępny i bardziej inteligentny – mówi Brafman. – I nawet nie chodzi tu o jakość tego podobieństwa, tylko o ilość".

Na przykład – program telewizyjny, który oboje uwielbiacie albo nienawidzicie, wspólni znajomi, szkoła, którą oboje kończyliście, miłość do psów itp. To może być trywialne, ale każdy odkryty wspólny temat wywołuje pozytywny oddźwięk, bliskość, wrażenie, że coś "zaiskrzyło" między wami.

Specjaliści od kształtowania wizerunku radzą, aby zwrócić uwagę na specyficzne gesty osoby, z którą rozmawiamy, i próbować je naśladować: pozycję, w jakiej stoi czy siedzi, gesty, sposób, w jaki podpiera ręką brodę, tempo mówienia. To uaktywnia tzw. neurony lustrzane w mózgu, dzięki którym rozumiemy emocje innych co z kolei prowadzi do… tak, tak – poczucia bliskości i wrażenia, że jest między wami jakaś chemia.

Co ona myśli? Niesamowite, jak się dobrze rozumiemy. 

Szybki numerek, kobiecy orgazm shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bezbronność

Faceci często myślą, że tym, co pociąga kobiety u silnych facetów, jest ich pewność siebie i arogancja. Błąd – twardziele są dla kobiet atrakcyjni tylko i wyłącznie wtedy, gdy pod pozorami szorstkości można dopatrzeć się wrażliwej duszy, jakiejś słabości, zranienia. Twardziel o gołębim sercu – to jest ciacho.

"Ludzie, a właściwie głównie mężczyźni, uważają, że okazywanie słabości pozbawia nas mocy, ale w rzeczywistości to właśnie buduje zaufanie" – mówi Brafman. To znany trik – gdy Bill Clinton w czasie swojej kampanii wyborczej opowiedział o swoim dzieciństwie w cieniu ojczyma alkoholika, natychmiast zmienił słupki poparcia na swoją korzyść.

Nie musisz opowiadać o dramatycznym dzieciństwie, ale przyznanie się do jakiejś niewiedzy, niepokoju czy tęsknoty sprawia, że w jej oczach stajesz się bardziej ludzki i przystępny. Tylko pamiętaj o odpowiednich proporcjach. Ma być pewność siebie i tylko odrobina słabości – nie odwrotnie.

Co ona myśli? Jest mój!

MH 01/2015 

Zobacz również:
REKLAMA