Zyskaj dobrą pamięć na długie lata

Naukowcy z American Academy of Neurology udowodnili, że Ty i Twój mózg jesteście o 50% bardziej narażeni na problemy z pamięcią niż na przykład ta, no wiesz... Jak właściwie było jej na imię? Sprawdź jak poprawić pamięć, by służyła Ci jeszcze długo i bezawaryjnie.

dysk twardy - dobra pamięć Shutterstock.com
fot. mike mols, 2014, shutterstock.com

1. Uprawiaj seks

W „Journal of Neuroscience” czytamy, że seks co najmniej dwa razy w tygodniu poprawi Twoją pamięć. To dzięki pozytywnemu wpływowi na mózg oksytocyny – hormonu, który wydziela się po seksie.

REKLAMA

2. Rozciągaj stawy

Niemieccy naukowcy udowodnili, że na poprawę pamięci może wpłynąć joga. I to wcale niekoniecznie jakaś tam wyczynowa, tylko zwykłe ćwiczenia rozciągające dla początkujących, które możesz sobie zrobić podczas oglądania TV.

3. Rób trening siłowy, unikniesz demencji

Trzy godzinne wizyty w siłowni tygodniowo zabezpieczą Cię przed demencją – twierdzą badacze. Najlepsze rezultaty przynosi sesja złożona z 40-minutowego treningu siłowego i 20-minutowego cardio o wysokiej intensywności.

4. Sprawdzaj swoją wiedzę

Jeździsz do pracy komunikacją miejską? Zamiast tępo gapić się w okno, pobierz na telefon aplikację z quizem, na przykład poczciwych „Milionerów”. Naukowcy z Purdue University wykazali, że fani takiej zabawy mają lepszą pamięć.

5. Rób cardio, żeby mieć lepszą pamięć

Badania na University of Illinois dowodzą, że u osób, które przez rok wykonują ćwiczenia aerobowe, o ok. 2% powiększa się hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za pamięć. Wystarczył szybki 30-minutowy spacer 3 razy w tygodniu. Proste!

6. Jedz owoce i gorzką czekoladę

 Badania na University of Nottingham dowodzą, że epikatechiny – roślinne polifenole – są kluczem do naszego banku pamięci. Najlepszym źródłem tych fantastycznych antyoksydantów są czarne jagody, winogrona, cytrusy i ciemna czekolada. Staraj się zjeść codziennie co najmniej dwie porcje. 

MH 06/2013

REKLAMA