[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Żyły do kontroli

Wiesz, że usuwanie żylaków wygląda jak wymyślna tortura rodem z japońskiego horroru? Na szczęście nie boli, ale i tak wolałbyś tego uniknąć, podobnie jak kilku innych chorób żył. Radzimy, jak dbać o żyły i nie zmuszać lekarzy, by je za (z) Ciebie wypruwali.

fot. Ted Morrison
Żyły to taki ubogi krewny tętnic. Niby należą do tej samej rodziny naczyń krwionośnych, jednak to tętnice skupiają na sobie uwagę mediów i lekarzy. To w tętnicach szuka się nadciśnienia, w nich pojawiają się zatory, choroba wieńcowa, gromadzi się cholesterol... A żyły?

O żyłach się nie mówi. A przecież potrafią dać nam popalić. W najłagodniejszej formie zmuszają nas do założenia okularów, by ukryć przekrwione po ciężkiej nocy oczy, najczęściej - tworzą brzydkie sploty, aw najbardziej okrutnej - potrafią zabić. Zobacz, co robić, by nie wypruwać żył w przyszłości.

REKLAMA

Żylaki

Kogo atakują: Prędzej czy później 42% z nas.

Co czujesz: Ból i mniejsze lub większe zażenowanie, kiedy musisz pokazać światu nogi wyglądające, jakbyś zaszył pod skórą sznur od snopowiązałki, na dodatek niebieski.

Gdzie: Żylaki najczęściej powstają na nogach, nigdy na ramionach, ale mogą też zrobić się np. na piersiach czy w okolicy pach. Te ostatnie powstają pod wpływem ucisku żyły podobojczykowej w wyniku ćwiczeń siłowych lub zażywania sterydów na własną rękę.

Jak zapobiegać: Jeżeli w Twojej rodzinie występują żylaki, musisz uważnie przyglądać się swoim nogom. Gdy zauważysz, że zaczynają Ci puchnąć w kostkach, pękają naczynka krwionośne albo czujesz dziwną ciężkość nóg, zwłaszcza wieczorem i w nocy - pora wprowadzić środki zaradcze: zwiększyć aktywność fizyczną, ale zrezygnować z siłowni i przerzucić się na rower albo bieganie. Nie dopuść do otyłości. Jak najczęściej unoś nogi ok. 10-15 cm powyżej serca i zażywaj wyciąg z kasztanowca, który wzmacnia żyły.

Jak zwalczać: Jeżeli podejrzewasz, że masz żylaki - zgłoś się do angiologa. Teoretycznie żylaki może usunąć każdy chirurg, ale najlepiej jest poszukać chirurga naczyniowego, który dysponuje tzw. dopplerowskim USG, które pozwala precyzyjnie określić, na jakim odcinku żyła jest niedrożna, i usunąć tylko tę część, która musi być usunięta. Pamiętaj, że ocalone fragmenty żyły mogą Ci się jeszcze przydać - np. do by-passów.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij