Żyły do kontroli

Wiesz, że usuwanie żylaków wygląda jak wymyślna tortura rodem z japońskiego horroru? Na szczęście nie boli, ale i tak wolałbyś tego uniknąć, podobnie jak kilku innych chorób żył. Radzimy, jak dbać o żyły i nie zmuszać lekarzy, by je za (z) Ciebie wypruwali.

Tim Morisson - Rodale Images
fot. Ted Morrison

Żyły to taki ubogi krewny tętnic. Niby należą do tej samej rodziny naczyń krwionośnych, jednak to tętnice skupiają na sobie uwagę mediów i lekarzy. To w tętnicach szuka się nadciśnienia, w nich pojawiają się zatory, choroba wieńcowa, gromadzi się cholesterol... A żyły?

REKLAMA

O żyłach się nie mówi. A przecież potrafią dać nam popalić. W najłagodniejszej formie zmuszają nas do założenia okularów, by ukryć przekrwione po ciężkiej nocy oczy, najczęściej - tworzą brzydkie sploty, aw najbardziej okrutnej - potrafią zabić. Zobacz, co robić, by nie wypruwać żył w przyszłości.

Żylaki

Kogo atakują: Prędzej czy później 42% z nas.

Co czujesz: Ból i mniejsze lub większe zażenowanie, kiedy musisz pokazać światu nogi wyglądające, jakbyś zaszył pod skórą sznur od snopowiązałki, na dodatek niebieski.

Gdzie: Żylaki najczęściej powstają na nogach, nigdy na ramionach, ale mogą też zrobić się np. na piersiach czy w okolicy pach. Te ostatnie powstają pod wpływem ucisku żyły podobojczykowej w wyniku ćwiczeń siłowych lub zażywania sterydów na własną rękę.

Jak zapobiegać: Jeżeli w Twojej rodzinie występują żylaki, musisz uważnie przyglądać się swoim nogom. Gdy zauważysz, że zaczynają Ci puchnąć w kostkach, pękają naczynka krwionośne albo czujesz dziwną ciężkość nóg, zwłaszcza wieczorem i w nocy - pora wprowadzić środki zaradcze: zwiększyć aktywność fizyczną, ale zrezygnować z siłowni i przerzucić się na rower albo bieganie. Nie dopuść do otyłości. Jak najczęściej unoś nogi ok. 10-15 cm powyżej serca i zażywaj wyciąg z kasztanowca, który wzmacnia żyły.

Jak zwalczać: Jeżeli podejrzewasz, że masz żylaki - zgłoś się do angiologa. Teoretycznie żylaki może usunąć każdy chirurg, ale najlepiej jest poszukać chirurga naczyniowego, który dysponuje tzw. dopplerowskim USG, które pozwala precyzyjnie określić, na jakim odcinku żyła jest niedrożna, i usunąć tylko tę część, która musi być usunięta. Pamiętaj, że ocalone fragmenty żyły mogą Ci się jeszcze przydać - np. do by-passów.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA