Żylaki powrózka nasiennego [6 ważnych faktów]

Żylaki powrózka nasiennego mogą nie dawać żadnych  odczuwalnych objawów. Często dowiadujemy się, że je mamy, dopiero gdy starania o dziecko nie przynoszą rezultatu. Wtedy trzeba je zoperować, żeby przywrócić płodność.

Żylaki powrózka nasiennego shutterstock.com

1. Jak często występują?

„Żylaki powrózka nasiennego (ŻPZ) to choroba wrodzona, która postępuje z wiekiem. Uważane są za najczęstszą przyczynę niepłodności u mężczyzn. Ze względów anatomicznych żylaki w 80-90% występują po stronie lewej. Rozpoznaje się je u 15% piętnastolatków, a później z każdą dekadą życia częstość ich występowania wzrasta o 10%” – wyjaśnia  prof. Piotr Dobroński  z warszawskiej Kliniki MEDIFEM, chirurg, urolog i androlog jednocześnie.

REKLAMA

ZOBACZ: Penis - 10 mało znanych faktów

2. Jakie są objawy?

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie powodują odczuwalnych dolegliwości. Czasami powodują ból w okolicach jądra i pachwiny. „Mogą być widoczne jako nieregularne, miękkie zgrubienia w mosznie: nie ma wtedy żadnych wątpliwości – wyjaśnia ekspert. – Jeśli nie są widoczne, rozpoznanie musi być potwierdzone przez lekarza w badaniu fizykalnym, ale przede wszystkim w USG”.

3. Czasem boli

Prof. Dobroński zwraca też uwagę, że oprócz obniżenia płodności żylaki powrózka nasiennego mogą też mieć wpływ na życie seksualne, m.in. powodować dyskomfort w czasie współżycia i obniżać poziom testosteronu. U około połowy dotkniętych mogą jednak nie wywoływać żadnych problemów. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

PRZECZYTAJ: Strategia na dobrą płodność

4. Jak się ich pozbyć?

„Najskuteczniejszym leczeniem żylaków jest leczenie operacyjne – wyjaśnia specjalista. – Jako leczenie drugiego rzutu lub w razie niepowodzenia chirurgii stosuje się też metody zamykania żył drogą embolizacji czy ostrzykiwania środkami obliterującymi. Metody te mają niższą skuteczność  od metod chirurgicznych”.

5. Precyzyjnie

„Za złoty standard  w chirurgii żylaków uważana jest mikrochirurgia, czyli przecięcie i podwiązanie poszerzonych żył powrózka z dostępu w pachwinie  z użyciem mikroskopu. Nie są przecinane żadne mięśnie ani powięzi – wy- jaśnia prof. Dobroński.  – Zabieg mikrochirurgiczny to również najmniejsze ryzyko powikłań. Można stosować praktycznie wszystkie rodzaje znieczulenia, w tym miejscowe, ale najwygodniejsze, zarówno dla pacjenta, jak i chirurga, jest znieczulenie ogólne. Jest to leczenie w trybie hospitalizacji jednego dnia, a pacjent powraca do swojej zwykłej aktywności fizycznej po mniej więcej 10 dniach, gdy zagoi się rana skóry”. Koszt operacji to około  10 000 złotych.

6. Połowa sukcesu

Szanse na zniknięcie dolegliwości po operacji ocenia się na 90%. Z kolei szansa na ciążę zwiększa się ponadtrzykrotnie  w porównaniu do par,  w których nie zoperowano mężczyzny. W pierwszym roku po operacji szansa  na ciążę sięga 50%.

Zobacz również:
REKLAMA