Zrozumieć metabolizm: 4 fakty, które pomogą Ci schudnąć

Metabolizm to, metabolizm tamto... Wciąż przewija się gdzieś to jedno słowo. Niestety, często źle rozumiane lub błędnie interpretowane. Pora poznać kilka faktów na jego temat, bo to właśnie on decyduje, czy masz na brzuchu kaloryfer, czy raczej bliżej Ci do bojlera.

ruigsantos 2014/shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

1. Szczupli ludzie mają szybki metabolizm

Częściowo prawda

"Jasne, są wśród nas i tacy. Tak samo jak znajdą się osoby szczupłe, które po prostu nie jedzą zbyt dużo. Mamy też grubasów, których szybki metabolizm nie daje rady z potężnymi dawkami jedzenia. Na szczupłą sylwetkę wpływa wiele czynników, niektórzy mają tylko trochę więcej szczęścia" – tłumaczy dr Michael Jensen, endokrynolog z Mayo Clinic (na marginesie: to właśnie w tym słynnym ośrodku badawczym redaktor amerykańskiego wydania MH poddał się specjalistycznym badaniom, aby dowiedzieć się, jak podkręcić swój metabolizm i spalać tłuszcz jeszcze szybciej).

Przykładowo metabolizm szczupłych osób częściej niż w przypadku osób z nadwagą napędzany jest aktywnością fizyczną - osoby z masą ciała w normie chętniej uprawiają sport, chodzą na piechotę i wykonują więcej czynności wymagających wysiłku fizycznego.

2. Masa mięśniowa spala więcej kalorii niż tłuszcz. Nawet podczas snu.

Prawda

"Twoje serce, mózg, wątroba i nerki używają dużo energii, nawet, gdy Ty leżysz i wypoczywasz. Mięśnie i przewód pokarmowy pracują trochę mniej. Jednak tłuszcz nie spala praktycznie żadnych kalorii. Wypoczywając, spalasz około jednej kalorii na minutę. Jedna czwarta to robota mięśni. Tłuszcz spala około 1/50 tej kalorii" – mówi dr Jensen.

3. Niektórzy mogą schudnąć, tylko zmniejszając liczbę spożywanych kalorii

Fałsz

Prawda jest taka, że ograniczenie ilości zjadanego pokarmu i obniżenie jego kaloryczności nie działa, bo niemal nikt nie przestrzega tak restrykcyjnie zasad diety. "W ciągu 30 lat mojej pracy nie spotkałem nikogo z naprawdę niskim tempem metabolizmu. Ludzie sądzą, że jedzą 800 kcal dziennie i dzięki temu schudną, lecz tak się nie dzieje. Jedzą oni o wiele więcej niż im się wydaje. Dokładnie śledź każdy posiłek i każdą wartość kaloryczną. Niezdrowe nawyki mogą Cię dużo kosztować" – radzi Jensen.

4. Zmniejszenie liczby kalorii dostarczanych dziennie o 500 kcal sprawi, że schudniesz pół kilo w tydzień

Częściowo prawda

Pół kilo tłuszczu to około 3500 kalorii, więc możesz spokojnie stracić te pół kilo w pierwszym tygodniu. "Lecz kiedy jesz mniej i mniej, w pewnym momencie zaczynasz spalać tkankę mięśniową, nie tłuszcz. Dodatkowo, tempo Twojego metabolizmu spada" – twierdzi Jensen.

Uwaga! Co ciekawe, po obżarstwie, gdy zjadłeś około 3500 kalorii możesz przytyć więcej niż pół kilo, ponieważ kalorie przechowywane jako cukry powodują retencję wody (zatrzymywanie jej w organizmie).

Odchudzanie na nowo

Chcesz dowiedzieć się więcej o metabolizmie i poznać sprawdzone sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów? Koniecznie musisz przeczytać te artykuły -  przekonasz się, że odchudzanie (oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała) nie jest to takie trudne, a efekty zobaczysz szybciej, niż myślisz:

Spalaj tłuszcz przez całą dobę, czyli dokładny plan dnia, dzięki któremu będziesz mógł nieprzerwanie, przez 24 godziny na dobę przyspieszać metabolizm, spalać kalorie i walczyć z oponą na brzuchu. Skutecznie.

Jak spalać tłuszcz jeszcze szybciej? Redaktor MH poddał się badaniom w słynnej Mayo Clinic, by dowiedzieć się, jak zmienić swoje ciało w piec hutniczy spalający tłuszcz 24 godziny na dobę.

Odchudzanie: nowe reguły diety i treningu. Chcesz schudnąć? Świetnie. Ale lubisz dobrze zjeść? Doskonale! Poznaj i zastosuj w praktyce zasady łączenia treningu z dietą, a bez problemu odzyskasz szczupłą sylwetkę. Już na zawsze.

Bądź na czasie, a schudniesz. Jedz regularnie - oto Twoje najważniejsze zadanie, jeśli chcesz podkręcić swój metabolizm, zbudowac większe mięśnie i pozostać szczupłym do końca życia.

MH

Zobacz również:
REKLAMA