Zoom-itis, czyli zmęczenie oczu [Shorty MH]

Ciągłe przesiadywanie przed różnego rodzaju ekranami ma swoje konsekwencje, a ponoszą je głównie nasze oczy. Sprawdź, czym jest zoom-itis i jak sobie z nim radzić. 

oczy, zmęczone oczy, zoom-itis shutterstock.com

Czy wiesz, co znaczy Zoom-itis? Tak się nazywa zmęczenie oczu, wynikające z patrzenia na monitory przez cały dzień. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś pracującego przy komputerze, kto nie skarży się na problemy z oczami. Oto, co według dr. Jerry’ego Tsongi, okulisty ze Stanfordu, możesz zrobić, aby poprawić ich kondycję.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: Więcej o zmęczonych oczach

1. Trzymaj się diety śródziemnomorskiej. Badania wykazały, że zmniejsza ona ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem nawet o 41%. Likwiduje też stany zapalne, które przyczyniają się do pogarszania wzroku.

2. Myj oczy. Większość ludzi nigdy nie słyszała o „higienie powiek”, ale po wielu godzinach patrzenia na ekran gruczoły łojowe wzdłuż rzęs zatykają się, bo przykleja się do nich brud i kurz. Łzy szybciej odparowują, a oczy stają się podrażnione. Cyfrowy detoks według dr. Trongi wygląda tak: na myjkę nalewa się trochę szamponu dla dzieci, delikatnie myje powieki i dokładnie spłukuje.

3. Sen. Nie pozwalaj urządzeniom elektronicznym zakłócać sobie snu, który pomaga oczom odzyskać naturalne nawilżenie, co chroni je przed infekcjami i podrażnieniami oraz zapewnia komfort.

4. Przerwa dla oczu. Popularna zasada mówi, że co 20 minut należy odwracać wzrok od ekranu i popatrzeć w dal przez 20 sekund, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Możesz też zamknąć oczy na 10 minut w przerwie na lunch i posłuchać aplikacji do medytacji.

5. Spoć się. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu dobrego wzroku. Aktywność fizyczna może powstrzymać starzenie się komórek i zatrzymać procesy degeneracyjne w plamce żółtej. Sport pomoże również oddalić ryzyko cukrzycy, która uszkadza naczynia krwionośne odżywiające siatkówkę.

6. Blokuj promienie ultrafioletowe. Zakładaj na nos swoje Ray-Bany, gdy wychodzisz na zewnątrz. Narażanie oka na promienie UV jest powiązane z zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej – główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych – a po czterdziestce szkody, jakie wyrządziłeś oczom, zaczynają się kumulować.

REKLAMA