Żółte paznokcie u nóg - o czym świadczą?

Twoje paznokcie mogą wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia. Przebarwienia, osłabienie i uniesione paznokcie wskazują na różne choroby, które mogą być wynikiem zmiany zarówno w obrębie stopy, jak i całego organizmu. Ale zanim skonsultujesz się z lekarzem, przeczytaj, co może być tego przyczyną.

żółte paznokcie shutterstock.com

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Zakażenia grzybicze/grzybica paznokci
2. Onycholiza
3. Łuszczyca
4. Zespół żółtych paznokci
5. Choroby tarczycy
6. Cukrzyca
7. Choroby wątroby
8. Samoopalacz

1. Zakażenia grzybicze/grzybica paznokci

Najczęstszą przyczyną pożółkłych, grubych i/lub zdeformowanych paznokci jest infekcja grzybicza paznokci. Grzyb, który infekuje paznokieć, to najczęściej ten sam grzyb, który powoduje grzybicę stóp. Nie leczona grzybica ma tendencję do powolnego rozszerzania zainfekowanego terytorium. Infekcja zwykle zaczyna się na czubku paznokcia. Zwykle nie jest bolesna i dlatego początkowo przebiega w niezauważalny sposób. Może to dotyczyć pojedynczego paznokcia, lub większej ich liczby. Może również wystąpić tylko na jednej stopie. Z biegiem czasu paznokieć żółknie, grubieje, zniekształca się i kruszy.

Zapobieganie i leczenie: Unikaj wilgotnych środowisk i noś wygodne, odpowiednio dopasowane buty. Niewielkie zmiany na paznokciach można leczyć samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych leków z apteki. Do wyboru mamy mnóstwo preparatów łatwych w aplikacji, występujących w postaci maści, żelów, lakierów i sprejów. Zalecane jest zdezynfekowanie butów, aby nie dochodziło do ponownego zakażenia. 

ZOBACZ: Co zrobić, kiedy dokucza Ci wrastający paznokieć?

2. Onycholiza

Onycholiza polega na odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska. Paznokcie mogą sprawiać wrażenie żółtawych, ponieważ łożysko paznokcia jest teraz wystawione na działanie powietrza. Najczęstsze przyczyny tego stanu, to uraz mechaniczny, niektóre choroby (łuszczyca), może też być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Onycholiza paznokci u rąk jest powszechnie obserwowana w zawodach, w których ludzie wykonują prace manualne.

Zapobieganie i leczenie: zabezpieczaj dłonie i stopy przed urazami, noś rękawice ochronne i unikaj mokrych/wilgotnych środowisk i agresywnych chemikaliów. Należy również starannie przycinać paznokcie i unikać głębokiego czyszczenia przestrzeni pod paznokciami, ponieważ może to pogorszyć stan i spowodować dalsze odklejanie się płytki od paznokcia. Jeśli przyjmujesz leki, które mogą powodować lub nasilać objawy, rozważ przerwanie leczenia, lub zmianę leków, jeśli onycholiza jest uciążliwa lub bolesna.

3. Łuszczyca

Oprócz wspomnianych już zmian związanych z onycholizą, objawy widoczne na paznokciach u chorych na łuszczycę obejmują właśnie zażółcenie płytki, kruszenie, szorstkość, krew pod paznokciem, pogrubienie jej oraz wżery, czyli poprzeczne bruzdy na paznokciach.

Zapobieganie i leczenie: Jeśli łuszczyca ogranicza się tylko do paznokci, to tylko dermatolog może naprawdę pomóc w dobraniu odpowiedniego leczenia i zaordynować leki na receptę. Na ogół stosowane są preparaty aplikowane bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na wały okołopaznokciowe. Najczęściej są to glikokortykosteroidy, wraz z preparatami keratolitycznymi.

4. Zespół żółtych paznokci

Zespół żółtych paznokci to rzadka choroba ogólnoustrojowa o nieznanej etiologii, której widocznym objawem są właśnie żółte paznokcie. Oprócz tego u chorego obserwuje się problemy z oddychaniem oraz obrzęk limfatyczny nóg.

Zapobieganie i leczenie: Leczenie koncentruje się głównie na minimalizowaniu obrzęków limfatycznych poprzez opaski/skarpety uciskowe oraz łagodzeniu objawów ze strony układu oddechowego. Niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie doustnie witaminy E, która ma minimalizować objawy na paznokciach.

5. Choroby tarczycy

Dysfunkcja tarczycy może również wpływać na paznokcie, powodując nieprawidłowości w kształcie, kolorze (żółknięcie), odstawanie od łożyska paznokcia, powolny wzrost i kruchość. Bywa, że właśnie te zmiany stanowią wczesny objaw choroby.

Leczenie: W grę wchodzi tu leczenie podstawowej choroby lekami dobranymi przez lekarza endokrynologa.

PRZECZYTAJ: Odparzenia, odciski, siniaki, czyli męskie kontuzje

6. Cukrzyca

Diabetycy często zmagają się z suchą skórą, szczególnie na nogach, a także problemami z krążeniem. Właśnie przez nieprawidłowe ukrwienie palców paznokcie ulegają deformacjom. Mogą ulegać przebarwieniom, zgrubieniom, lub łatwo się kruszyć. Są również podatne na infekcje grzybicze, co jeszcze pogarsza ich stan.

Zapobieganie i leczenie: Kontrolowanie poziomu glukozy zgodnie z zaleceniami lekarza jest istotne dla całego organizmu, łagodzi też objawy poboczne, takie jak zmiany na skórze i na paznokciach. O swoje stopy zadbaj zgodnie z zaleceniami dermatologa, możesz też rozważyć regularne wizyty u podiatry.

7. Choroby wątroby

W ludzkim ciele wszystko jest ze sobą powiązane i wygląd paznokci może sygnalizować, że coś się dzieje z wątrobą. Badania wskazują, że zmiany na paznokciach, w tym zażółcenie, mogą być wyraźnym objawem różnych chorób wątroby, takich jak marskość, wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) i wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV).

Zapobieganie i leczenie: Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem i zajmij się najpierw swoją wątrobą, a wygląd paznokci powinien się poprawić.

8. Samoopalacz

Samoopalacze barwią skórę oraz paznokcie. Nie jest to dramat, bo prędzej czy później plamy się zmyją, albo paznokcie odrosną.

Zapobieganie: Podczas nakładania samoopalacza noś rękawiczki i pamiętaj o umyciu rąk po aplikacji.

Zobacz również:
REKLAMA