Zmień swój organizm na lepszy model

Twoje ciało to nie plastikowy model, który składa się tylko z tego, co widoczne. Aby działało, potrzebuje sprawnie funkcjonującej maszynerii wewnątrz. Oto wskazówki, jak zadbać o bezawaryjną pracę jej kluczowych elementów: narządów wewnętrznych.

Pawe
rys. Paweł Rzecki

Niektóre organy, takie jak serce, mózg czy jądra, cenimy sobie bardziej niż inne. Starasz się więc, żeby Twoje serce było zdrowe, umysł giętki, a penis, hm, no cóż, wręcz przeciwnie. Twoje wysiłki zdadzą się jednak psu na budę, jeżeli zlekceważysz potrzeby pozostałych narządów.

Organizm jest bardzo skomplikowanym mechanizmem i słabe funkcjonowanie choćby jednego elementu może zakłócić działanie wszystkich pozostałych. Zobacz, za co są odpowiedzialne niewidzialne na co dzień mechanizmy Twojego ciała. Dowiedz się, jak je sprawdzić i jak je serwisować, żeby były jeszcze bardziej niezawodne i jeszcze wydajniejsze. Jeśli będą działały jak szwajcarski zegarek, poprawią Ci się osiągi w każdej dziedzinie życia: będziesz szybszy, wytrzymalszy, mądrzejszy, lepiej zbudowany i... no tak, oczywiście, będziesz też jeszcze lepszym kochankiem.

TWOJE SERCE, czyli pompa paliwowa

Serce jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Ale nie tam, gdzie zwykle je wskazujemy, lecz bliżej środka, tam, gdzie jest mostek. To jeden z najbardziej pracowitych mięśni w Twoim organizmie. Niezależnie od tego, co robisz – śpisz, czytasz, uprawiasz sport, ogródek czy seks – Twoje serce pracuje. I nie masz na jego pracę żadnego świadomego wpływu, ono samo ustala sobie rytm, dostosowując się do obciążeń Twoich mięśni, poziomu stresu i adrenaliny.

7000 litrówTyle krwi przepompowuje w ciągu doby Twoje serce. Mniej więcej tyle mieści w sobie beczkowóz.

Jego podstawowe zadanie polega na tym, żeby odżywić wszystkie tkanki. Odżywić, czyli dostarczyć im tlen. W tym celu wpompowuje krew do płuc, gdzie "zużyta" oddaje dwutlenek węgla i zostaje ponownie nasycone tlenem. Następnie tętnicami trafia do najdalszych zakamarków Twojego ciała, tam oddaje tlen i zbiera dwutlenek węgla, który wysyła do płuc i tak w kółko, co najmniej sto tysięcy razy dziennie. Jedno uderzenie serca to ok. 70 ml krwi, a zatem w ciągu minuty przepompowuje około 5 litrów, czyli w ciągu doby ponad 7000 litrów. Mniej więcej tyle ma beczkowóz.

Diagnostyka:
Najbardziej wyraźnym i łatwym do zauważenia sygnałem, że z Twoim sercem dzieje się coś złego jest podwyższone ciśnienie krwi. Zwłaszcza jeśli ktoś w Twojej rodzinie miał kłopoty z nadciśnieniem, za wysokim poziomem cholesterolu, nawet przypadkowe badanie gdzieś w supermarkecie czy na otwarciu apteki, wskazujące na podwyższony poziom ciśnienia, powinno Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Najpierw ogólnego, nie musisz od razu iść do kardiologa.

Jeżeli nie chcesz czekać do najbliższej okazji zmierzenia sobie ciśnienia, możesz za w sumie niewielkie pieniądze kupić ciśnieniomierz. Jest prosty w obsłudze i przyda się nie tylko Tobie, ale i całej rodzinie. Prawidłowe ciśnienie zdrowego, młodego mężczyzny powinno wynosić około 120/80 mmHg. Jeśli masz więcej, powiedz o tym lekarzowi.

Serwis:
Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie serca są regularne, intensywne ćwiczenia fizyczne w dawce od 20 do 30 minut dziennie. To idealny przykład współzależności. Zdrowe serce jest Ci potrzebne, żeby ćwiczyć, i odwrotnie – wysiłek fizyczny jest niezbędny, żeby utrzymać serce w dobrej kondycji. Regularne dawki wysiłku aerobowego sprawiają, że Twoje naczynia krwionośne są drożne. Bieganie, pływanie, jazda rowerem (ale także seks, byle ekscytujący) sprawiają, że naczynia się poszerzają, dzięki czemu znacznie trudniej się blokują.

Co więcej, wysiłek fizyczny może pobudzić organizm do wytworzenia nowych naczyń, biegnących niejako równolegle do już istniejących. To bezcenne wsparcie w chwilach szczególnie dużego obciążenia lub wtedy, gdy jednak pojawi się jakiś zator. Ujmując rzecz w skrócie: im więcej ćwiczysz, tym większe masz szanse na uniknięcie zawału serca.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA