Stawy: bolą cię, choć nie masz grypy ani kontuzji
Gdy bóle są mocne i częste, spotkaj się z ortopedą, by wykluczyć poważne schorzenia. Jeśli bolą Cię stawy kolanowe, mogą to być mechaniczne uszkodzenia łąkotki i wiązadeł. Niezależnie od tego, jedz więcej ryb morskich. Kwasy z rodziny omega-3 dobrze wpływają na chrząstkę, dzięki czemu zmniejszają się tarcia w stawach, mogące powodować ból. Kwasy te poprawiają zakres ruchu stawów i działają przeciwzapalnie. Poza tym odgrywają dużą rolę w łagodzeniu objawów zapalenia stawów.
Rozwiązanie: przynajmniej dwa razy w tygodniu zamiast kotleta zjedz rybę - łososia, makrelę na obiad lub śledzie albo sardynki na kolację. Mają w sobie sporo owych zbawiennych dla organizmu kwasów.
Skóra: jest wysuszona, a w dodatku swędzi, piecze i łuszczy się
"Takie objawy nie tylko zimą mogą oznaczać deficyt witaminy A" - mówi dr Aleksandra Jagielska, dermatolog w warszawskiej klinice Medicover.
Rozwiązanie: zjedz w ciągu dnia jedną pomarańczę, pół paczki suszonych moreli, cytrynę, jeśli lubisz, jedną marchew lub wypij szklankę soku z witaminami A+ E (na przykład przecierowe soki na bazie marchwi - Hortex, Dr Witt, Fortuna). Zawarta w nich dawka beta karotenu - prowitaminy A - poprawi wygląd Twojej skóry. Dodatkowy profit jest taki, że beta karoten, jako silny przeciwutleniacz, chroni organizm przed kilkoma rodzajami nowotworów.
Serce: czasami wypada z rytmu
Mięsień, który uderza dziennie nawet 100 tys. razy, może zgubić rytm. Nie wolno tego zlekceważyć. Gdy czujesz, że serce gwałtownie przyspiesza, a nie wbiegałeś po schodach ani się nie zdenerwowałeś, zwróć na to uwagę i zajrzyj do kardiologa. Jak podkreśla dr Oskar Kowalski ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, nierówna praca serca może świadczyć o poważnej chorobie.
Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że wszystko w porządku, najprawdopodobniej brakuje Ci magnezu i potasu. To właśnie one poprawiają pracę układu krążenia i obniżają ryzyko wystąpienia arytmii. Stres, wysiłek fizyczny, duża ilość kawy, alkoholu i cukru w diecie prowadzą do ich niedoboru, a w konsekwencji do zaburzeń pracy serca.
Rozwiązanie: skąd wziąć potas? Wypij szklankę soku pomidorowego, rano do płatków śniadaniowych dodaj banana, na obiad zjedz porcję ziemniaków i sałatę z pomidorami. Dawkę magnezu zapewnisz, przegryzając garść orzechów, nasion dyni lub słonecznika.
Włosy: są zniszczone i wypadają
Jeśli jesteś wegetarianinem lub stosujesz dietę cud, powodem może być brak białka i żelaza w Twojej diecie lub deficyt biotyny, cynku i magnezu.
Rozwiązanie: zamiast cudownych kuracji, intensywnie poćwicz codziennie przez godzinę, zrezygnuj z dużej kolacji i zjadaj pięć małych posiłków w ciągu dnia. Schudniesz, a efekt będzie długotrwały. Do diety wegetariańskiej włącz warzywa strączkowe (fasolę i groch),2-3 razy w tygodniu zjedz fasolkę szparagową, w delikatesach kup sałatkę meksykańską, tak by zawarte w nich proteiny zrównoważyły brak białka zwierzęcego.
Jeśli nie jesteś wegetarianiem i nie brakuje Ci białka ani żelaza, przegryź codziennie garść orzechów, nasion dyni lub migdałów (ok. pół 100-gramowego opakowania), dwa razy w tygodniu zjedz jajko lub zamów rybę na obiad. "Taka kombinacja zapewnia biotynę, cynk i magnez - kluczowe elementy zapewniające dobry wygląd włosów i kondycję skóry głowy" - mówi dr Aleksandra Jagielska.
Komentarze
The_Edge, 2009-03-12 09:24:25
saber, 2009-03-10 23:24:14
Mens Health, 2009-03-10 18:44:25
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?