Przesunięcie zegara o godzinę do tyłu jesienią jest nawet przyjemne, bo to tak, jakbyś nagle dostał od losu godzinę ekstra. Jednak wiosną przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu – i to już nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Oto 4 niebezpieczne skutki wiosennej zmiany czasu.
Getty Images
1. Chodzisz ospały
Badanie opublikowane w Journal of Sleep Medicine wykazało, że po wiosennym przestawieniu zegarków ludzie przez cały tydzień śpią średnio o godzinę krócej.
Niby nic takiego, a jednak skrócenie czasu snu o godzinę może zaburzyć rytm dobowy i sprawić, że będziesz miał trudności z zaśnięciem i co chwila będziesz się budził. Następnego ranka ciężko zaś będzie Ci otworzyć oczy i nasypać kawy do kubka bez rozsypywania.
Getty Images
2. Zwiększa się ryzyko zawału serca
Po zebraniu danych z tysięcy szpitali, badacze zauważyli, że w poniedziałki po zmianie czasu liczba ataków serca jest o 25% większa niż w poniedziałki tydzień wcześniej.
Co ciekawe, jesienią, gdy „zyskujemy” godzinę snu, liczba zawałów spada o 21%. Trzeba też zaznaczyć, że w ogóle poniedziałki są niebezpieczne dla chorych na serce. To właśnie w ten dzień tygodnia zawały zdarzają się najczęściej.
Getty Images
3. Jesteś mniej wydajny w pracy
Niewyspanie zabija motywację. Potwierdziło to badanie opublikowane w of Applied Psychology. Psycholodzy zastanawiali się, jak sprawdzić poziom zaangażowania pracowników i wypadki na genialny sposób.
Sprawdzili, jak często w godzinach pracy ludzie wyszukują hasła typowo rozrywkowe, świadczące o tym, że nie są w stanie skupić się na swoich zadaniach. Okazało się, że w poniedziałki po zmianie czasu takich wyszukiwań jest 3% więcej niż tydzień wcześniej.
Getty Images
4. Łatwiej o wypadek
Spałeś godzinę krócej, jesteś niewyspany, rozdrażniony… Nic dziwnego, że łatwiej o błąd. Jak wynika z badań American Psychological Association, w poniedziałki po zmianie czasu rośnie też liczba wypadków przy pracy. Jest ich średnio o 4 więcej niż zwykle.
Nie musisz wcale pracować w niebezpiecznym zawodzie, żeby ulec wypadkowi. W ten dzień zachowaj szczególną ostrożność nawet krojąc chleb, a jeśli masz do wykonania jakieś prace domowe z wiertarką, odłóż je na tydzień.
Lepiej też nie wybieraj się w daleką podróż. Badacze ze Stanford University i Johns Hopkins University sprawdzili dane o wypadkach drogowych z 21 lat I wyliczyli, że w poniedziałek po zmianie czasu ryzyko wypadku rośnie o 6%.