[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Zmiana czasu na letni: niebezpieczniejsza niż myślisz

W niedzielę 26 marca o 2 w nocy przepisy ukradną nam wszystkim godzinę. Będzie 2.00, a minutę później już 3.01. Niby drobna administracyjna zmiana, a jednak może Ci zagrozić. W poniedziałek 27 marca zachowaj szczególną ostrożność. 

zmiana czasu fot. Getty Images
Przesunięcie zegara o godzinę do tyłu jesienią jest nawet przyjemne, bo to tak, jakbyś nagle dostał od losu godzinę ekstra. Jednak wiosną przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu – i to już nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Oto 4 niebezpieczne skutki wiosennej zmiany czasu.  

1. Chodzisz ospały

Badanie opublikowane w Journal of Sleep Medicine wykazało, że po wiosennym przestawieniu zegarków ludzie przez cały tydzień śpią średnio o godzinę krócej.

Niby nic takiego, a jednak skrócenie czasu snu o godzinę może zaburzyć rytm dobowy i sprawić, że będziesz miał trudności z zaśnięciem i co chwila będziesz się budził. Następnego ranka ciężko zaś będzie Ci otworzyć oczy i nasypać kawy do kubka bez rozsypywania. 

2. Zwiększa się ryzyko zawału serca

Po zebraniu danych z tysięcy szpitali, badacze zauważyli, że w poniedziałki po zmianie czasu liczba ataków serca jest o 25% większa niż w poniedziałki tydzień wcześniej.

Co ciekawe, jesienią, gdy „zyskujemy” godzinę snu, liczba zawałów spada o 21%. Trzeba też zaznaczyć, że w ogóle poniedziałki są niebezpieczne dla chorych na serce. To właśnie w ten dzień tygodnia zawały zdarzają się najczęściej. 

3. Jesteś mniej wydajny w pracy

Niewyspanie zabija motywację. Potwierdziło to badanie opublikowane w of Applied Psychology. Psycholodzy zastanawiali się, jak sprawdzić poziom zaangażowania pracowników i wypadki na genialny sposób.

Sprawdzili, jak często w godzinach pracy ludzie wyszukują hasła typowo rozrywkowe, świadczące o tym, że nie są w stanie skupić się na swoich zadaniach. Okazało się, że w poniedziałki po zmianie czasu takich wyszukiwań jest 3% więcej niż tydzień wcześniej.

4. Łatwiej o wypadek

Spałeś godzinę krócej, jesteś niewyspany, rozdrażniony… Nic dziwnego, że łatwiej o błąd. Jak wynika z badań American Psychological Association, w poniedziałki po zmianie czasu rośnie też liczba wypadków przy pracy. Jest ich średnio o 4 więcej niż zwykle.

Nie musisz wcale pracować w niebezpiecznym zawodzie, żeby ulec wypadkowi. W ten dzień zachowaj szczególną ostrożność nawet krojąc chleb, a jeśli masz do wykonania jakieś prace domowe z wiertarką, odłóż je na tydzień. 

Lepiej też nie wybieraj się w daleką podróż. Badacze ze Stanford University i Johns Hopkins University sprawdzili dane o wypadkach drogowych z 21 lat I wyliczyli, że w poniedziałek po zmianie czasu ryzyko wypadku rośnie o 6%.

REKLAMA

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij