Zmęczenie alergią

Ledwo wszedłeś na drugie piętro, nie mówiąc już o rozegraniu trzech setów, a przecież jeszcze parę miesięcy temu przebiegłeś półmaraton? Takie zmęczenie może być objawem alergii sezonowej.

zmęczony tenisista Shutterstock.com

Gdy do Twoich płuc dostają się pyłki roślin, na które jesteś uczulony, organizm uznaje je za zagrożenie i zaczyna świrować. Wysyła natychmiast na miejsce „ataku” różne substancje, które powodują stan zapalny. Już sam stan zapalny zmniejsza wydolność, a na dodatek mediatory reakcji zapalnej powodują zwiększone wydzielanie śluzu. Nadmiar śluzu w oskrzelach i płucach zmniejsza wydajność oddychania - do mięśni i mózgu dociera mniej życiodajnego tlenu. Co więcej, zapchany nos, rozdrażnienie i oddychanie przez usta utrudniają Ci zaśnięcie, a nawet gdy zaśniesz, sen jest mniej odżywczy. W dużym skrócie: męczysz się nawet gdy próbujesz odpocząć.

Sprawdź też: Kalendarz pylenia, czyli kiedy będziesz kichać

Sposoby na alergię – antyhistaminowe leki OTC

Pierwsza linia obrony to dostępne bez recepty leki antyalergiczne. Ich skuteczność jest porównywalna – żaden jakoś wyraźnie się nie wybija pod względem skuteczności. Sięgaj oczywiście po leki tzw II generacji – zawierające np. cetyryzynę, loratadynę czy bilastynę. (lista jest dłuższa – wystarczy poprosić w aptece o lek drugiej generacji, farmaceuta będzie wiedział, co podać. Leki drugiej generacji nie usypiają tak te starsze, chociaż czasmi starsze są lepsze – są często skuteczniejsze w walce z uporczywym świądem skóry. Leki przeciwalergiczne działają szybko (już po kwadransie powinieneś poczuć ulgę) i długo. Ul;gę zawdzięczasz zmniejszeniu obrzęku śluzówki i wydzielania śluzu. Kilknaście minut po zażyciu zaczniesz lepiej oddychać i energia powinna wrócić do normy. Jeśli nie wraca po kilku dniach stosowania, prawdopodobnie przyczyną Twojego dziwnego zmęczenia nie jest alergia, tylko coś innego. To może być przemęczenie wiosenne, początki depresji, nadmiar stresu albo tzw bezdech senny. Nie wiesz, co to jest bezdech senny? To zakłócenie oddychania podczas snu. Osoba cierpiąca na bezdech najczęściej chrapie i wstrzymuje oddech nawet na kilkadziesiąt sekund po kilkadziesiąt razy w nocy. Organizm jest niedotleniony i budzisz się po kilku godzinach w łóżku wcale nie wypoczęty. Jeśli mimo stosowanie leków OTC (bez recepty) zmęczenie nie mija po tygodniu – idź do lekarza, bo to może być też, niestety, poważniejszy problem.

Sposoby na alergię – testy alergiczne i zmiana miejsca

Drugą linią obrony jest – unikanie. Zacznij od ustalenia, na co jesteś uczulony. Możesz zrobić test skórny, tzw panel przesiewowy, który pomoże Ci ustalić, na jakie pyłki jesteś uczulony. Koszt takiego badania to 80-120 zł. Warto wydać te pieniądze, bo dzięki temu będziesz wiedział, jakich drzew unikać, czy możesz bezpiecznie schodzić do piwnicy, i dlaczego zaczynasz łzawić w wilgotnym garażu (bo możesz być uczulony na pleśnie, oczywiście.

Jeśli tylko warunki Ci na to pozwalają, w okresie pylenie roślin, na które jesteś uczulony, wyjedź w góry lub nad morze. Tam stężenia pyłków są zwykle najniższe.

REKLAMA