Zła pamieć millenialsów - winny internet

Dzisiejsi dwudziesto- i trzydziestolatkowie mają gorszą pamięć niż rodzice w ich wieku, bo zamiast danych zgromadzonych na ich własnym dysku, wykorzystują dysk zewnętrzny, jakim jest Internet.

pamieć, mózg shutterstock.com

W naszych mózgach znajduje się ponad 100 miliardów neuronów, a każdy z ich może tworzyć nawet 10 tysięcy połączeń. Te połączenia, to właśnie Twoja pamięć. Gdy uczysz się czegoś nowego, pobudzasz synapsy do tworzenia nowych połączeń. I to w każdym wieku. Niestety, połowa z nich zanika zanim mózg zdąży je wykorzystać. Dlaczego?

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na sprawny mózg

1. Mózg lubi pracować na autopilocie

Ważący niecały kilogram mózg zużywa aż ¼ naszych zasobów energetycznych. Ponieważ nie potrafi gromadzić energii, stał się bardzo energooszczędny i zawsze woli wybierać drogę najmniejszego oporu. To dlatego tak trudno nam zwalczyć złe nawyki – nasz mózg najchętniej pracuje na autopilocie. Dobra wiadomość jest taka, że – chociaż to długotrwały proces – każdy zły nawyk można zastąpić dobrym.

2. Masz złe ukrwienie mózgu

Ruch mamy zakodowany w genach. Człowiek pierwotny biegając i polując, musiał obserwować otoczenie, współpracować w grupie, szybko reagować na niebezpieczeństwo – to była istotna stymulacja, która została w ludzkim mózgu zakodowana. Dodatkowo w trakcie aktywności fizycznej w mięśniach wytwarzane są substancje, które pobudzają rozwój naczyń krwionośnych i syntezę białek potrzebnych do tworzenia kolejnych połączeń.

PRZECZYTAJ: Jak działa ludzka pamięć?

W ten właśnie sposób, przez ruch, rozwijają się nasze możliwości poznawcze. Poza tym, w trakcie ćwiczeń fizycznych, pobudza się cyrkulację krwi w mózgu. Z krwią do neuronów trafiają substancje odżywcze, niezbędne do wytworzenia energii potrzebnej do wysyłania bodźców. Ruszając się odżywiasz swoje neurony, które potrzebują dużo energii, żeby wysyłać te wszystkie silne bodźce między sobą, gdy się tak intensywnie uczysz.

3. Za mało śpisz

A zapamiętujesz właśnie podczas snu głębokiego. Piętnaście lat temu Matthew Wilson z Massachusetts Institute of Technology badał reakcje mózgów myszy spacerujących po labiryncie. Zauważył, że w trakcie snu ich mózgi wysyłają dokładnie te same sygnały, jak podczas szukania drogi w labiryncie. Mysz w ten sposób ją zapamiętywała. Nasze mózgi działają tak samo. W trakcie snu głębokiego odtwarzają najsilniejsze bodźce, wzmacniając powiązania między neuronami i zapamiętują zdarzenia.

4. Jesteś pod wpływem długotrwałego stresu

Kortyzol zabija komórki nerwowe. Potwierdziły to trwające aż kilkadziesiąt lat badania ponad 2200 mieszkańców stanu Massachusetts przeanalizowane przez dr Justina Echouffo-Tcheugui z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore. Wyniki nie zostawiały wątpliwości, że osoby z wysokim stanem kortyzolu gorzej radziły sobie z różnymi testami, a objętość ich mózgów kurczyła się wraz z wydłużaniem stresowych sytuacji.

Jak poprawić pamięć?

Co zatem robić, by przez długie lata mieć dobrą pamięć? Regularnie się ruszać, jeść tłuste ryby, orzechy, awokado, spać po 6-7 godzin na dobę i jak najwięcej uczyć się na pamięć. Badania przeprowadzone przez prof. Betsy Sparrow z Columbia University pokazały w jaki sposób Internet wpływa na procesy zapamiętywania.

Sparrow poprosiła uczestników badania o wprowadzenie do komputera 40 różnych faktów. Połowie z nich powiedziała, że ich praca zostanie zapisana w komputerze, a drugiej połowie, że nie. Osoby, które były przekonane, że komputer zapisał wprowadzane przez nich dane, zapamiętały mniej informacji niż uczestnicy, których praca miała być rzekomo skasowana. W innym badaniu przeprowadzonym w Harvard University wykazano, że osoby szukające informacji w Googlu czy Wikipedii są przekonane, że to jest ich własna wiedza. Oczywiście wystarczyło je odciąć od sieci przy następnym teście, by się przekonały, że prawda jest inna.

Dla poprawy pamięci najlepiej uczyć się nowego języka, ale może to być alfabet Morse’a tabliczka mnożenia powyżej liczby 100 czy numery pesel wszystkich członków rodziny. Pamiętasz numer swojego konta bankowego? Znasz na pamięć numer telefonu 5 najważniejszych dla Ciebie osób? No właśnie. Gdy je poznasz, pobudzisz neurony do tworzenia nowych połączeń i wzbudzisz szacunek przyjaciół. 

REKLAMA