Zestresowani Polacy w 2019 roku

Często słyszysz, że żyjemy w ciężkich czasach, że kiedyś było lepiej, jakoś spokojniej. Ale jak wyglądają liczby? Czy rzeczywiście stres jest w Polsce tak powszechny? A jeśli tak, to co najbardziej stresuje Polaków?

Zły mężczyzna Shutterstock.com

Odpowiedzi na to pytanie poszukał serwis Prezentmarzeń.pl, który zlecił badanie „Polacy a stres w pracy i życiu. Okazało się, że aż 80% zapytanych Polaków przyznało, że stres towarzyszy im codziennie. Liczba jak liczba. To tylko statystyka, mógłbyś pomyśleć. Jak w tym dowcipie o tym, że około 50% uczestników badania  nie wie, że stanowi połowę badanych. Jednak z tej informacji można wyciągnąć bardziej praktyczny wniosek. To, że 80% Polaków codziennie odczuwają stres oznacza, że jeśli w kolejce przed Tobą stoi 10 osób, prawdopodobnie 8 z nich jest zestresowanych. Że większość kierowców jadących po autostradzie jest pod wpływem stresu. Że tylko dwie z dziesięciu kasjerek w supermarkecie może się do Ciebie uśmiechnąć szczerze, a nie z poczucia obowiązku. I takl dalej i tak dalej.

Człowiek taki jak Ty

Jeśli więc kierowca zatrąbi, kasjerka nie będzie uprzedzająco miła, a ludzie w kolejce nie przepuszczą Cie, gdy się bardzo spieszysz, zamiast wyzywać ich w myślach od chamów, idiotek i starych bab, pomyśl, że być może tamtemu kierowcy się spieszy, bo za spóźnienie grozi mu zwolnienie, tamta dziewczyna chciałaby iść do toalety od pół godziny, ale nie ma jej kto zastąpić, a te starsze panie w kolejce ledwo stoją, bo mają żylaki… Gdy dostrzeżesz w drugim człowieku człowieka właśnie, od razu poziom Twojej złości spada i jest Ci łatwiej się uspokoić.

Co stresuje Polaków

Stresuje nas głównie praca. Aż 37% badanych przyznało, że to właśnie w robocie stresują się najczęściej. W domu jest niewiele lepiej – niemal co trzeci badany (27%) odpowiedział, że głównym źródłem stresu są  nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym. O dziwo, problemy finansowe znalazły się dopiero na trzecim miejscu listy głównych stresorów – jako najczęstsze źródło stresu wskazało je zaledwie 18% ankietowanych.

Jak się pozbyć stresu wg Polaków

Wielokrotnie pisaliśmy, jak się pozbyć stresu, podkreślając rolę aktywności fizycznej, a teraz, dzięki badaniu „Polacy a stres w pracy i w życiu”, zrealizowanemu przez serwis Prezentmarzeń, wiemy, że udało nam się dotrzeć z tą informacją do prawie co drugiego Polaka. Na pytanie o skuteczny sposób na walkę ze stresem aż 41% badanych odpowiedziało, że sport. Co trzeci respondent badania potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie stresu. Według 19% dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14% spośród 1149 zapytanych Polaków antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Według 11% Polaków ze stresem można również walczyć uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

ZOBACZ TEŻ: Odstresuj się w 17 minut. Całkowicie za darmo

Nie tylko sport pomaga się odstresować

Co trzeci respondent wspomnianego badania uważa, że pomóc w redukcji stresu może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 21% szuka spokoju w gronie rodziny i przyjaciół, a 15% sądzi, że to posiadanie pasji jest doskonałym antidotum na stres.

Jak długo odpoczywać, żeby zmniejszyć stres?

Według 37% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń wystarczą 3 dni odpoczynku, aby odciąć się od problemów i zrelaksować. Można z tego wnioskować, że co trzeci polak ma bardzo dobre wspomnienia z tzw długich weekendów. Nieco mniej, bo 29% respondentów uważa, że aby nabrać sił niezbędny jest dwutygodniowy urlop. Mniej więcej co piąty z nas jest zdania, że rozsądne minimum to tygodniowe wakacje.  Według 17% Polaków zbawienny wpływ na odstresowanie mają weekendy.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są ponure skutki stresu?

Skutki stresu

Konsekwencje stresu to przed wszystkim rozdrażnienie i problemy ze snem – na te skutki skarży się 27% Polaków. Z kolei 15% wskazuje na zmęczenie, u 11% stres odczuwa jako ból brzucha lub głowy, 3% nawet choroby zębów, takie jak bruksizm. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7% Polaków, 4% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% wskutek stresu nie ma ochoty na seks.

Reakcja stresowa nazywana jest czasem reakcją „walcz lub uciekaj”. Nic więc dziwnego, że 17% ankietowanych przyznaje, że stres mobilizuje ich do działania. To ci, którzy wybierają walkę. Mniej więcej tyle samo uważa, że stres pozbawia możliwości sprawnego działania. Z kolei 14% przyznaje, że stres ich całkowicie paraliżuje. W czasach jaskiniowych, to prawdopodobnie oni stanowiliby pożywienie drapieżnych zwierząt.

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość stresu, zobacz, jak z nim walczyć na różne sposoby, a gdy presja jest silna – nie poddawaj się, tylko walcz. Możesz przegrać, to się zdarza, ale jeśli się poddasz, przegrasz na pewno.

 

*Badanie "Polacy a stres w pracy i w życiu" w formie ankiety online i w galeriach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 na próbie 1149 respondentów. 

REKLAMA