[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Zdrowy sen na piątkę

Reguła jest taka, że niedobór snu działa negatywnie na Twoje zdrowie – organizm produkuje wtedy w nadmiarze kortyzol, który sprzyja m.in. nadwadze i trzykrotnie zwiększa ryzyko zarażenia grypą. Wolisz tego uniknąć? Sprawdź, jak powinna wyglądać Twoja sypialnia.

sypialnia idealna fot. Det-anan, 2014, shutterstock.com
1. Bez zaciemnienia

O ile nie masz za oknem wielkiego neonu, o tyle nie musisz zasuwać na noc szczelnych zasłon. Jak donosi „Neuroendocrinology”, światło dzienne rano zmniejszy ilość melatoniny i pomoże Ci wyregulować rytm dobowy. Wstaniesz łatwiej i szybciej będziesz rześki.

2. Zmień materac

Badania przeprowadzone przez brytyjski Th e Sleep Council wykazały, że po zakupieniu nowego łóżka śpimy średnio o 42 minuty dłużej niż dotąd. Jeśli Twoje łóżko ma więcej niż siedem lat, zmień materac na nowy.

REKLAMA

3. Przestaw termostat

Mniej więcej po czterech godzinach snu temperatura Twojego ciała obniża się do najniższego poziomu w ciągu doby – wtedy śpisz najgłębiej. Żeby ułatwić organizmowi zwolnienie metabolizmu, nie przegrzewaj sypialni. Idealna temperatura do snu to 18 stopni Celsjusza.

4. Przygaś światło

Wg uczonych z Harvard Medical School, ekspozycja na jasne światło tuż przed pójściem do łóżka zmniejsza nawet o 50% poziom melatoniny – hormonu odpowiadającego za uczucie senności. Warto więc zainwestować w tzw. ściemniacz światła i pozwolić źrenicom nieco odpocząć na mniej więcej dwie godziny przed snem.

5. Zgaś ekrany

Błękitne światło telewizora, komputerów i tabletów działa podobnie jak światło dzienne, hamując wydzielanie melatoniny. Uczeni z Lighting Research Centre w Nowym Jorku radzą, by nie zabierać do sypialni żadnych monitorów, a lampki nocne przykryć abażurami w kolorze zbliżonym do pomarańczowego.

6. Śpij na sucho

Myślałeś, że problem mokrych snów jest już za sobą? Nic z tego. Jeśli masz pościel ze sztucznych materiałów, leżąc zwinięty w kłębek, możesz się spocić, jakbyś właśnie wrócił z siłki. Jeśli często pocisz się w nocy, zainwestuj w pościel z wełny merynosa. Jak donosi pismo „Autex”, taka pościel jest higroskopijna i doskonale odprowadza pot z dala od Twojej skóry.

7. Wyłącz komórkę

Po pierwsze, nie będzie Cię kusić, żeby jeszcze sprawdzić fejsa i skrzynkę pocztową. Po drugie, jak ustalili uczeni z Massachusetts Institute of Technology, ekspozycja na promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe sprawia, że śpimy płyciej.

8. Zniechęć roztocza

Jeśli masz osobną sypialnię, odpuść sobie ścielenie pościeli. Uczeni z Kingston University odkryli, że zostawienie pościeli w stanie nieładu zmniejsza jej wilgotność, a tym samym utrudnia życie wywołującym alergię roztoczom.

Śpij, by pamiętać

Jak wyliczyli badacze z University of Pennsylvania School of Medicine, spanie krócej niż 6 h na dobę już po dwóch tygodniach upośledza pamięć.

MH radzi

Jeśli mimo urządzenia sypialni doskonałej według przepisu MH nadal masz problemy z porządnym wyspaniem się, dopilnuj, by trenować przynajmniej przez 150 minut tygodniowo. Według badań opublikowanych w piśmie „Mental Health and Physical Activity”, taka dawka ruchu poprawia jakość snu przeciętnie aż o 65%. 150 minut tygodniowo to tylko pół godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu.

MH 01/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij