Zdrowy sen - kłopoty ze spaniem po trzydziestce

Mniej więcej co trzeci człowiek na świecie ma problemy ze snem. Często te problemy pojawiają się właśnie w okolicach 30., kiedy coraz mocniej doceniasz zalety nocnego wypoczynku.

sen, zdrowy sen shutterstock.com

Chociaż kłopoty ze snem kojarzą nam się głównie z godzinami przewracania się z boku na bok w oczekiwaniu na sen, to trudności z zasypianiem są tylko jednym z wielu możliwych zaburzeń snu. Aby sen był odżywczy i zapewnił regenerację, nie tylko musisz spać wystarczająco długo, ale również spać mocno, tzn przez odpowiednią ilość czasu spać snem głębokim.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak technologia przeszkadza Ci spać...

Legowisko

Żeby zapewnić sobie odpowiednią jakość snu, przygotuj sobie solidne legowisko. Przede wszystkim postaraj się o osobną sypialnię. W tym pokoju tylko śpij. Nie wstawiaj tam telewizora, komputera, nie wnoś też telefonu ani tabletu. Zainwestuj w solidny materac. Wybierając materac zrób szybki test - połóż się na boku, ugnij lekko nogi w kolanach i podciągnij je w górę. Twoja dziewczyna niech popatrzy z tyłu na Twój kręgosłup. Wybierz materac, na którym kręgosłup będzie stanowił linię najbardziej zbliżoną do prostej.

W ciemnej jamie

W sypialni zamontuj światło zbliżone barwą do pomarańczowego. Taki kolor światła relaksuje. Zamontuj rolety albo zasłony, które nie przepuszczają światła. W zimie światło z zewnątrz nie jest problemem, ale w lecie niebieskie światło już od 4 rano hamuje wydzielanie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego również za głębokość snu.

Nie przegrzewaj się

Owszem, żeby zasnąć, powinieneś się rozgrzać. Jednak ciepło ma być pod kołdrą, nie w pokoju. Zdaniem dr Michelle Drerup, psychologa snu z Cleveland Clinic, optymalna temperatura powietrza w sypialni powinna mieścić się w przedziale 16-19 stopni Celsjusza. Temperatura Twojego ciała rośnie w ciągu dnia i najwyższa jest wieczorem. Żeby zasnąć, organizm musi się schłodzić.. Zazwyczaj w czasie snu temperatura ciała spada o jeden, dwa stopnie. Jeśli próbujesz zasnąć w za ciepłym pomieszczeniu, organizm ma kłopot z takim obniżeniem ciepłoty ciała i sen będzie płytszy, a Ty możesz się też wybudzać. Efekt? Wstajesz zmęczony. 

Sprawdź też: Jak wpływa na Twoje zdrowie klimatyzacja

Cisza nie zawsze idealna

Wprawdzie teoretycznie najlepszym środowiskiem akustycznym dla snu jest cisza, jednak – co podkreślają specjaliści z niezależnej brytyjskiej organizacji Sleep Council -  to nie jest zasada uniwersalna. Większość ludzi śpi najmocniej właśnie w kompletnej ciszy, są jednak tacy, którzy dobrze zasypiają przy jednostajnych znajomych dźwiękach. Znajdź swoje preferencje i trzymaj się ich. Z pewnością źle działają na jakość snu dźwięki gwałtownie się zmieniająca - dlatego lepiej jest się odciąć od hałasów z ulicy. W izolacji akustycznej świetnie sprawdzą się ciężkie zasłony, a w lecie, kiedy czasami sypiasz przy otwartym oknie, możesz skorzystać z zatyczek do uszu. Na początku jest trochę dziwnie, ale można się przyzwyczaić. UWaga! Zatyczki blokują również sygnał budzika, więc ustaw sobie również wibracje. 

Nie możesz zasnąć? Oto sposoby na bezsenność

Wstawaj na raz

Rano nie używaj opcji drzemki. Wstawaj od razu po usłyszeniu budzika, odsłoń zasłony, żeby wystawić się na światło, wypij coś, żeby uzupełnić wypoconą w nocy wodę, i wrzuć na ruszt jakieś węglowodany, by dostarczyć mózgowi szybką dawkę energii.

REKLAMA