Zdrowy sen a jedzenie jajek [News MH]

Żeby lepiej się wysypiać, lepiej widzieć i mieć więcej energii, jedz więcej jajek. Nie wierzysz? Spróbuj.

Jajko, luteina, sen shutterstock.om
Jak donosi „American Journal of Clinical Nutrition”, smażenie zmniejsza o 50% zawartość luteiny w jajkach. Najwięcej tej drogocennej dla oczu i snu substancji zachowuje się w jajku na miękko.

Smartfon, komputer, nawigacja, tablet, telewizor... Od otwarcia oczu aż do ich zamknięcia ciągle masz przed sobą świecące niebieskim światłem ekrany. A jak wiadomo, niebieskie światło blokuje wydzielanie melatoniny, co skutkuje tym, że nawet gdy już odpiszesz na wszystkie mejle i w końcu możesz zasnąć, to i tak nie możesz.

ZOBACZ: Jajka ze szpinakiem - patent na mięśnie

Oczywiście najlepiej byłoby wyłączyć ekrany na godzinę przed snem, ale, no cóż, wiemy, że to mało realne. Na szczęście z pomocą przychodzi nauka. Uczeni z University of Georgia wybrali grupę studentów spędzających przed ekranami co najmniej 6 godzin dziennie i podzielili ochotników na dwie grupy.

Jedni przez 6 miesięcy dostawali placebo, drudzy suplement z luteiną. Rezultat: „luteinowcy” wysypiali się o 20% lepiej niż wcześniej. Luteina pochłania niebieskie światło, dzięki czemu organizm może rozpocząć produkcję nasennej melatoniny.

Jednym z najbogatszych źródeł luteiny są zaś właśnie jajka. Luteina z jajek ma tę zaletę, że jest doskonale przyswajalna: badania Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center wykazały, że nawet 3 razy lepiej niż ta z warzyw, np. szpinaku.  

Brzydki aromat

Owszem, papierosy elektroniczne są mniej szkodliwe niż te klasyczne, ale „mniej” nie oznacza jeszcze, że wcale. Jak donosi pismo „Frontiers in Physiology”, dodawane do nich substancje aromatyczne mają fatalny wpływ na białe krwinki. Najgorsze były aromaty cynamonowe, waniliowe i maślane.

Ice tea lepsza

Herbata to genialny napój. Zimą rozgrzewa, rano stawia na nogi, a wieczorem relaksuje. Ale... Jak donosi pismo „Annals of Internal Medicine”, regularne picie bardzo gorącej herbaty zwiększa aż pięciokrotnie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Na pociechę dodamy, że tylko u tych, którzy jednocześnie nie stronią od fajek i alkoholu.

Przeczytaj też: Brak snu - patenty na powrót do żywych

Dobry poziom

99 - poziom glukozy na czczo, czyli minimum 8 godz. po ostatnim posiłku, powinien się mieścić w przedziale 70-99 mg/dl. A jaki Ty masz poziom? Jeśli nie wiesz, lepiej sprawdź.

MH 02/18

Zobacz również:
REKLAMA