Zdrowy jak Polak

Mimo że na pytanie "Jak się czujesz?" odruchowo odpowiadamy "Kijowo...", w rzeczywistości wcale nie jest tak źle. Większość z nas uważa, że jest zdrowa jak koń. I ma rację. Oto 16 powodów, które pozwalają nam, Polakom, cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Corbis
Polacy wciąż jeszcze mają swobodny i tani dostęp do jedzenia, które zagranicą znaleźć można tylko na półkach z napisem "żywność organiczna". (fot. Corbis).
• lepiej oddychać: WOŚP wyposażyła 123 oddziały noworodkowe w najnowocześniejsze zestawy do nieinwazyjnego wspomagania oddechu. Dzięki temu dzieci mające kłopoty z oddychaniem nie muszą być wspomagane mechanicznie, czyli ujmując rzecz w uproszczeniu - maluch nie musi mieć wepchniętej w gardło plastikowej rurki, co przedłużało pobyt w szpitalu i często powodowało powikłania.

REKLAMA

• mniej cierpieć z powodu cukrzycy: WOŚP rozdała dzieciom chorym na cukrzycę prawie 2000 osobistych pomp insulinowych, co jest ewenementem na skalę światową. Nigdzie na świecie nie stosuje się tak powszechnie takich pomp u małych dzieci.

• lepiej widzieć: W ramach programu leczenia retinopatii wcześniaków WOŚP wyposażyła prawie 100 oddziałów noworodkowych. Leczenie tego schorzenia ma szansę powodzenia tyko wtedy, gdy zostanie wcześnie wykryte. Dzięki sprzętowi WOŚP udało się uratować wzrok prawie 700 dzieciom. Dziękujemy!

7. Doktor Burek leczy depresję. Zawsze się ucieszy na Twój widok.

Polacy kochają zwierzęta domowe. Według CBOS, ponad 52% badanych ma w domu psa, kota, rybki czy chomika. To najwyższy wynik wśród krajów europejskich. Kynolodzy szacują, że w kraju jest ponad 6 milionów psów. Okazuje się, że to jedna z lepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego zdrowia.

Prof. Deborah Wells z Queen's University w Belfaście na łamach "British Journal of Health Psychology" przytacza wyniki badań, z których wynika, że właściciele psów rzadziej cierpią na poważne choroby. Spacery z psami w naturalny sposób zmuszają do aktywności na świeżym powietrzu - nic więc dziwnego, że właściciele psów mają niższe ciśnienie tętnicze i niższy poziom cholesterolu.

Psy są niezastąpione w rekonwalescencji po operacjach i poważnych chorobach, pomagają też radzić sobie z depresją; niektórzy naukowcy porównują działanie psa do prozacu. Psy potrafią nawet ostrzec przed chorobą, gdyż zwierzę dostrzega, że z człowiekiem zaczyna się dziać coś niedobrego - wyczuwa zmieniony zapach, nietypowe zachowanie. Dzięki psom ludzie samotni nawiązują kontakty towarzyskie, a jak wykazują badania, ludzie, którzy mają więcej kontaktów społecznych, żyją dłużej.

8. Mamy szczęście, bo mamy rodzinę.

Udane małżeństwo jest dla Polaka drugą - po ochronie zdrowia - najbardziej cenioną wartością w życiu. Tak wynika z badania OBOP "Małżeństwo i życie rodzinne w opiniach Polaków". Na przekór spadkowi zainteresowania instytucją małżeństwa na Zachodzie, większość Polaków uważa, że związki rodzinne są bardzo istotne. Na pytanie, co daje człowiekowi życie w rodzinie, mówimy niemal wyłącznie o pozytywach - poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji, możliwości zaspokojenia potrzeb emocjonalnych.

Za dobre strony małżeństwa 68% z nas uważa opiekę i wsparcie w potrzebie, a 60% - możliwość wspólnego wychowywania dzieci. I całkiem nieźle diagnozujemy, co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Uważamy, że aby małżeństwo było udane, oprócz miłości niezbędne są: partnerstwo, tolerancja, zaufanie i uczciwość!

Wg socjologa J. Czapińskiego, mamy talent do dobierania się w pary, ale też do dbania o uczucia w związku. Potrafimy także o wiele częściej niż nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi z krajów zachodnich walczyć o związek podczas kryzysów. Na tle innych narodów wykazujemy wyjątkowy upór - kiedy Polak w końcu znajdzie drugą połowę, włoży wiele wysiłku, żeby ją przy sobie zatrzymać. A która kobieta nie lubi, gdy się o nią walczy?

9. Najlepsze lekarstwo: przyjaciele.

Okazuje się, że jesteśmy społeczeństwem towarzyskim - w porównaniu z ubiegłymi latami wzrasta średnia liczba przyjaciół; każdy z nas ma ich około sześciu (to o wiele więcej niż w krajach zachodnich czy w Ameryce). Tak przynajmniej donoszą ostatnie badania "Diagnoza Społeczna 2006" pod kierownictwem J. Czapińskiego. To właśnie grono przyjaciół decyduje o tym, czy czujemy się szczęśliwi (przyjaciele są dla nas ważniejsi od pieniędzy!).

1 ... 2 3 4 ... 5
STRONA 3 z 5

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA