Zdrowy jak Polak

Mimo że na pytanie "Jak się czujesz?" odruchowo odpowiadamy "Kijowo...", w rzeczywistości wcale nie jest tak źle. Większość z nas uważa, że jest zdrowa jak koń. I ma rację. Oto 16 powodów, które pozwalają nam, Polakom, cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Corbis
Polacy wciąż jeszcze mają swobodny i tani dostęp do jedzenia, które zagranicą znaleźć można tylko na półkach z napisem "żywność organiczna". (fot. Corbis).
Takiego zaufania nie zdobywa się ot tak. Dzięki programowi szczepień ochronnych zdecydowanie spadło zagrożenie zachorowania na wirusowe zakażenie wątroby typu B, czyli popularną żółtaczkę, i wiele innych chorób. Szczepienia obejmują w Polsce niemal 99% dzieci i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

REKLAMA

3. Mamy mniej przypadków alergii.

Alergie, czyli uczulenia na różne substancje, stanowią coraz poważniejszy problem w krajach rozwiniętych. Dynamika przyrostu zachorowań jest ogromna, najwyższa ze wszystkich chorób. Od 10 lat liczba chorych na astmę podwaja się. Na szczęście w Polsce wciąż jeszcze jesteśmy "chronieni". Podczas gdy w krajach "starej" Europy odsetek chorych na astmę sięga nawet 20% społeczeństwa, w Polsce wynosi około 8%. To dwukrotnie mniej.

Alergolodzy przypuszczają, że zawdzięczamy to, hm... no cóż, brakowi higieny. Potwierdzać to może fakt, iż więcej przypadków alergii występuje w dużych miastach, wśród ludzi wykształconych, czyli tam, gdzie z jednej strony jest więcej zanieczyszczeń, a z drugiej - no właśnie - ludzie częściej się szczepią i bardziej dbają o higienę, czyli rzadziej stykają się z obcymi białkami.

4. Polacy są jednym z najszczuplejszych narodów Europy. A szczupli żyją dłużej.

Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej. W czasach gdy nadwaga i otyłość stanowią coraz większy problem, to niebagatelna zaleta. Po pierwsze, oznacza to, że jesteśmy ładniejsi i nasze kobiety też są ładniejsze, co doceniają coraz częściej obcokrajowcy, ale przede wszystkim jesteśmy zdrowsi. Bo nadmiar kilogramów to nie tylko kwestia estetyki. To przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia.

Nadwaga, czyli BMI od 25 do 30, a zwłaszcza otyłość - BMI powyżej 30 - ma fatalne skutki dla organizmu: zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia i bardzo utrudnia pracę chirurgom, gdy muszą operować. Przeciętna BMI Polaków mieści się w górnej granicy normy i wynosi 24,8.

Świetnie też wypadamy, jeśli porównać odsetek ludzi otyłych. Z badania przeprowadzonego przez IPSOS w czterech krajach (USA, Kanada, Belgia i Polska) wynika, że w Polsce jest o połowę mniej grubasów niż gdzie indziej. Przeciętna u innych to 20 % populacji, u nas tylko 9%. Mamy nadzieję, że dzięki nam (i Wam, oczywiście, naszym Czytelnikom) uda się utrzymać tę pozycję, a nawet ją poprawić.

5. Bezpieczny seks.

Tak się szczęśliwie złożyło, że w czasach, gdy było najwięcej zakażeń HIV, my byliśmy jeszcze mało mobilni, nie byliśmy też przesadnie często odwiedzani przez gości z zagranicy. Dzięki temu ryzyko zakażenia wirusem HIV w Polsce jest zdecydowanie niższe niż w innych krajach Europy, nie mówiąc już o Afryce. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że na 100 tysięcy mieszkańców Polski tylko 25 to nosiciele wirusa HIV. A na przykład w takich Niemczech są to już 83 osoby, we Francji - 100, a w rekordowo niebezpiecznej Hiszpanii - aż 170 osób.

Być może częściowo zawdzięczamy to również tradycyjnemu wychowaniu i temu, że relatywnie rzadko decydujemy się na tzw. ryzykowne zachowania seksualne. Jak wynika z raportu Durexa, tylko 37% Polaków przyznało się do uprawiania seksu bez zabezpieczenia, podczas gdy np. u Szwedów czy Greków było to dwukrotnie więcej osób. Tak trzymać, panowie. Dla nieprzekonanych przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. W tym artykule piszemy, co jest najlepszym pogromcą plemników i dlaczego jest to prezerwatywa.

6. Dobrze być polskim noworodkiem. Bo jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Dzięki fenomenowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Polska jest jednym z krajów o najlepiej wyposażonych oddziałach dla noworodków i małych dzieci. Jeśli już masz mieć kłopoty na starcie, to opłaca się urodzić w Polsce. Bo będziesz:

• lepiej słyszeć: WOŚP zakupiła sprzęt do badania słuchu noworodków do 440 szpitali. Dzięki programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków wcześnie wykrywa się wszelkie wady słuchu i od razu dopasowuje aparaty i wdraża rehabilitację. Dzięki temu dziecko łatwiej się uczy i lepiej rozwija.

1 2 3 ... 5
STRONA 2 z 5

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA