Teza: Czy można być zdrowym grubasem?
Analiza 27 badań opublikowanych w czasopiśmie „Obesity Reviews” wykazała, że od 6% do 75% osób z nadwagą ma normalne ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i równowagę insulinową. Czyli, uproszczając oczywiście, są ogólnie zdrowe. Jak ujmuje to cytowany wcześniej dr Collins: „Związek między BMI a zdrowiem metabolicznym nie jest liniowy, a osoba z otyłością może dokonać znacznej poprawy stanu zdrowia bez widocznej utraty wagi”.
ZOBACZ TEŻ: Czy otyłość jest zapisana w genach?
Intuicja podpowiada podobne wnioski. W końcu nie każdy facet o budowie maratończyka może ścigać się do pracy z autobusem, a nie każdy bardziej puszysty mężczyzna odlicza dni do zawału serca. Udowodniono już wielokrotnie, że wiele czynników niezwiązanych
z obwodem pasa koreluje z lepszym zdrowiem metabolicznym – od spożywania większej ilości nabiału po dobrej jakości sen. Na koniec warto dodać, że istnieje coś takiego, jak elastyczność metaboliczna, czyli zdolność Twojego organizmu do radzenia sobie ze stresem wynikającym ze zbyt małej lub zbyt dużej ilości jedzenia.
Można ją określić jako zdolność do zachowania zdrowia i jest całkowicie niezależna od Twojego stylu życia. Możesz więc być chodzącym pojemnikiem na śmieciowe żarcie i, dzięki rozwiniętej elastyczności metabolicznej, nacieszysz się emeryturą, ale nie polecamy tej metody. Po co kusić los?
Twój ruch
Elastyczność metaboliczną można wytrenować. Spróbuj od czasu do czasu swój ostatni posiłek zjeść o 16.00, a nauczysz organizm efektywniej spalać zgromadzoną tkankę tłuszczową.
Komentarze
~Pawel, 2019-06-17 01:04:36
~Łukasz Skalikow, 2019-06-15 10:37:11
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?