Zdrowie MH: 6 prostych sposobów na długie życie

Specjalistki MH mogą zatroszczyć się o Twoje zdrowie lepiej niż cała armia doktorów. Dziś nasze panie wyjaśnią Ci, jak chronić się przed sześcioma największymi zagrożeniami dla zdrowia. Całkowicie za darmo, rzetelnie i bez kolejek. Jacyś chorzy?

kobieta Wallenrock, shutterstock.com
fot. Wallenrock, 2015, shutterstock.com

1. Natura leczy nasz mózg

REKLAMA

Wystarczy kilka razy w tygodniu przejść się po parku z psem, żeby o połowę zredukować ryzyko degeneracji mózgu. Według specjalistów w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba chorych na alzheimera w naszym kraju wzrośnie do 500 000.

Jednak badania opublikowane w magazynie "Neurology" wskazują, w jaki sposób uniknąć tego losu. Otóż okazuje się, że kontakt ze zwierzakiem w połączeniu z przebywaniem wśród zieleni w znaczący sposób obniża poziom hormonu stresu.

A to właśnie on powoduje w mózgu wzrost poziomu beta-amyloidu, szkodliwego białka, które tworzy złogi w postaci typowych dla choroby Alzheimera blaszek uszkadzających tkankę mózgu i upośledzających jego funkcje.

2. Ochoń wątrobę w barze

Najwyższy czas wyciągnąć wszystkich abstynentów do baru – dla ich własnego dobra. Jak czytamy w raporcie opublikowanym w "The Journal of Hepatology", dwa drinki dziennie mogą obniżyć ryzyko zapadnięcia na zapalenie wątroby o 50%. 

W przeciwieństwie do rozpowszechnionych opinii umiarkowane spożycie alkoholu reguluje poziom lipidów wątrobowych i obniża ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Ale rodzaj alkoholu ma jednak znaczenie.

"Mocne alkohole są lepsze niż piwo, ale unikaj słodkich drinków – mówi specialista dietetyk Ian Marber. – Do drinków dodawaj wody i soku z limonki. Zawiera on związki, które działają osłaniająco na wątrobę".  

REKLAMA

REKLAMA

Yuri Arcurs 2008/shutterstock.com
Najkrótsza definicja fajnego faceta – to taki gość, przy którym ona czuje się fajną kobietą. (fot. © Yuri Arcurs 2008/shutterstock.com)

3. Hummus na zdrowe nerki

REKLAMA

Niewydolność nerek polega na osłabieniu ich zdolności do oczyszczania krwi z produktów przemiany materii i toksyn. W rezultacie dochodzi do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Ratunek – uważaj na sól, bo to właśnie jej nadmiar sprzyja tej chorobie.

Polacy zjadają aż trzykrotnie więcej soli, niż jest zalecane, i nawet o tym nie wiedzą, bo jest ona ukryta w produktach wysoko przetworzonych: w zupkach instant, wędlinach, przyprawach, sosach i oczywiście przekąskach.

Ale przyjemnie coś sobie chrupać przed telewizorem, prawda? Dlatego proponujemy, zamiast czipsów, hummus bez soli. Zmiksuj puszkę ciecierzycy z dwiema łyżkami soku z cytryny, dwoma ząbkami czosnku i dwiema łyżkami oliwy. Przełóż do miseczki i zjadaj z warzywami pokrojonymi w słupki (nam najbardziej smakuje seler). 

4. Przytul ją kilka razy dziennie

Choroby układu krążenia są głównym zabójcą Europejczyków. "Co roku powodują 2 mln zgonów mieszkańców Unii Europejskiej" – ogłoszono podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. I trzeba to sobie jasno powiedzieć – dotyka to głównie zestresowanych mężczyzn.

Chcesz mieć zdrowe serce? Przytulaj się i dotykaj bliskich ludzi. Badania na University of South Florida wykazały, że pod wpływem dotyku zmniejsza się poziom niepokoju. To sprawka oksytocyny – hormonu, który obniża ciśnienie krwi i działa jak naturalny antydepresant.

Dotyk powoduje wzmożone wydzielanie oksytocyny i zmniejszenie poziomu innego hormonu, tym razem stresu – kortyzolu. Kontakt fizyczny ponadto wzmacnia odporność i działa przeciwbólowo. Jeżeli akurat jesteś singlem, spraw sobie kota. Głaskanie go też działa dobroczynnie.

REKLAMA

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Obroń się przed rakiem

REKLAMA

Jak wiadomo, uniwersalnego lekarstwa na raka wciąż nie ma. Ale kobiety już jakiś czas temu intuicyjnie odkryły jeden sposób, namiętnie się opalając (to było jeszcze w czasach, gdy nie odkryto związku między opalaniem a czerniakiem).

Otóż witamina D tworzy się w skórze podczas opalania, a jej niedobór sprzyja zachorowaniom na różne postacie raka. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców z Department of Urology na Northwestern University Feinburg School of Medicine w Chicago, niedobór witaminy D może być wskaźnikiem agresywnego raka prostaty. Eksperci zalecają suplementację w dawce 800-2000 IU dziennie. 

6. Wypad na karaoke leczy płuca

Na choroby układu oddechowego umiera w Polsce co roku prawie 12 tys. mężczyzn. Gdybyśmy tak się nie wstydzili robić z siebie jaj i chętniej bawili się w klubach karaoke, moglibyśmy znacząco zmienić tę statystykę.

Badania opublikowane w magazynie "Pulmonary Medicine" dowodzą, że mięśnie oddechowe, które są zwykle osłabione u ludzi z chorobami płuc, mogą się wzmocnić poprzez regularne ćwiczenia.

Do dzieła – zacznij ćwiczyć, najlepiej z przyjaciółmi. Dla porządku informujemy, że w Polsce statystyczny facet najchętniej śpiewa "Przeżyyyyyj to sam...". 

MH 11/14

Zobacz również:
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i formę, najlepszą strategią są ewolucyjne zmiany. Zgodnie z hasłem na naszej okładce: Małe kroki, wielkie rezultaty.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA