Zdrowe zęby: podniebna diagnostyka

Wsiadasz do samolotu. Czujesz kopa adrenaliny, gdy pilot dodaje gazu na pasie. Maszyna ostro wzbija się w górę, a Ciebie nagle zaczynają boleć zęby. O co chodzi? Na pewno o jakieś niewyrównane rachunki z dentystą. Sprawdź, co w zębach piszczy i lataj bez bólu.

zęby, samolot fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Pozornie zdrowe zęby też mogą dać Ci się we znaki, gdy zmienia się ciśnienie. Na przykład gdy lecisz samolotem albo nurkujesz. Taki ból nazywa się aerodontalgią. Dr Agata Weksej z Centrum Stomatologii i Endodoncji Mikroskopowej Sfera Zdrowego Uśmiechu w Bielsku-Białej wyjaśnia, jak wykorzystać lot samolotem jako bolesną, ale przydatną diagnostykę.

 

1. Czujesz: Niewielki, czasem trudny do zlokalizowania ból w czasie wznoszenia i w czasie zniżania

Przyczyna: nieszczelne plomby, głęboka próchnica pierwotna lub wtórna (pod plombą).

Co Cię czeka: założenie nowych plomb.

Rada na przyszłość: najważniejsze to mycie zębów przed snem. Jeśli nie umyjesz ich rano, to wprawdzie ciężko będzie o sukces towarzyski, ale ślina rozprawi się z większością bakterii. Jeśli zapomnisz o wieczornym myciu – dasz bakteriom całą noc na działanie.  

2. Czujesz: Krótki, ostry ból podczas wznoszenia, ale nie boli Cię nic w czasie zniżania

Przyczyna: stan zapalny miazgi zęba – konsekwencja pęknięcia zęba po uderzeniu lub zbyt mocnym gryzieniu albo głęboka próchnica.

Co Cię czeka: leczenia kanałowe zęba.

Rada na przyszłość: szczoteczka do zębów nie wyczyści przestrzeni międzyzębowych. Nici dentystyczne – owszem.

3. Czujesz: Tępy, pulsujący ból podczas wznoszenia i brak bólu podczas zniżania

Przyczyna: częściowe obumarcie miazgi zęba, głęboka próchnica pierwotna lub wada zgryzu albo przeciążenie zęba przy gryzieniu.

Co Cię czeka: leczenie kanałowe zęba.

Rada na przyszłość: jeśli to próchnica – myj zęby naprawdę po każdym posiłku, jeśli wada zgryzu – rozważ leczenie ortodontyczne.

4. Czujesz: Silny, ciągły ból podczas wznoszenia i/lub podczas zniżania

Przyczyna: całkowite obumarcie miazgi zęba i ropne zakażenie kości w okolicy wierzchołka korzenia zęba, głęboka próchnica pierwotna lub wtórna (pod plombą), uraz mechaniczny lub zgryzowy w przeszłości.

Co Cię czeka: leczenie kanałowe lub nawet usunięcie zęba.

Rada na przyszłość: regularne wizyty kontrolne u dentysty zapobiegną kłopotom w przyszłości. Wizyta kontrolna jest zazwyczaj kilka razy tańsza niż leczenie kanałowe. I oszczędza Ci sporo bólu. 

Rady MH:

1. Kości są wprawdzie około 4 razy twardsze niż beton, ale wcale nie niezniszczalne. Mniej więcej od 30. roku życia ich gęstość zaczyna się zmniejszać i kości stają się coraz bardziej kruche.

Wniosek: jeśli jesteś po trzydziestce, zeskoczenie z płotu, garażu, czy okna, z którego skakałeś w liceum i nic się nie nie działo, może się skończyć złamaniem. Żeby wzmocnić kości, przyjmuj co najmniej 1200 mg wapnia dziennie w pożywieniu lub suplementach. 

2. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, lepiej zawczasu idź do dentysty, żeby sprawdził, czy plomby są całe.

MH 10/2011  

REKLAMA