Zbyt zmęczony żeby zasnąć, czyli jak walczyć z bezsennością

Im bardziej jestem zmęczony, tym trudniej mi zasnąć. Dlaczego? Co zrobić, żeby to zmienić?

bezsenność fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Zobacz też: Powodów bezsenności może być wiele - oto najpopularniejsze przyczyny i sposoby na radzenie sobie z nimi jak facet.

Powszechnie uważa się, że osoby zmęczone szybko zasypiają i śpią głęboko. Powyższa zasada na pewno dotyczy zdrowych osób pracujących fizycznie. Z pracownikami umysłowymi może być inaczej. "Są obciążeni stresem, pracują w pośpiechu i spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. Doświadczają więc zmęczenia, w którym dominuje przeciążenie stresem, bodźcami i napięciem" – wyjaśnia lek. Paweł Brudkiewicz, specjalista psychiatra, psychoterapeuta z Centrum Dobrej Terapii.

Dodaje, że wieczorem, gdy robi się ciemno i cicho, napięcia zbierane przez cały dzień wracają do nas i po głowie krążą różne myśli dotyczące mijającego dnia, ale też tego, co nas czeka jutro. W takim stanie trudno się wyciszyć i pozwolić na fizjologiczne spowalnianie aktywności mózgu i dobry sen. "Praca do późna też sprawia, że podnosi się poziom aktywności mózgu, a to utrudnia zasypianie. Innym częstym błędem jest używanie elektroniki przed snem i np. oglądanie filmów na komputerze. Wyczerpujący trening przed snem również jest niewskazany, bo nadmiernie pobudza organizm" – wylicza doktor Brudkiewicz.

Podkreśla też, że "wymuszanie" snu oddala senność. W trakcie zasypiania powinniśmy się wyciszyć, przestać myśleć. Niestety, gdy po głowie krąży coraz bardziej natrętna myśl "muszę zasnąć, żeby jutro być wypoczętym", aktywność mózgu rośnie i zaśnięcie może być jeszcze trudniejsze. Dlatego pozwól sobie na godzinę relaksu przed snem. Jeżeli to nie pomoże, udaj się do specjalisty i poproś go o pomoc.

Zasypianie bez przeszkód

Z patentami MH Twój koszmar i męka z zasypianiem skończą się. Miłych snów!

1. Obniż temperaturę w sypialni

Skręć kaloryfer, włącz klimatyzację albo otwórz okno. Optymalna temperatura do snu to 15-20 °C.

2. Weź tabletkę

Regularne zażywanie magnezu obniża poziom kortyzolu, relaksuje napięte mięśnie i działa kojąco na układ nerwowy.

3. Zjedz węglowodany

Na kolację zjedz posiłek bogaty w węglowodany – pomogą Ci się zrelaksować i zasnąć.

 

Zobacz również:
REKLAMA