Zburz swoje mentalne bariery!

Chcesz być mistrzem ciętej riposty, ale nagle paraliżuje Cię strach. Postanawiasz od jutra trenować, ale rezygnujesz. Podoba Ci się sporo dziewczyn, ale do żadnej nie potrafisz podejść? Poznaj swoje bariery mentalne i pokonaj je.

Zburz swoje mentalne bariery! Sfio Cracho's 2014/shutterstock
fot. Sfio Cracho 2014/shutterstock

Jak wzmocnić słabą wolę

Masz zbyt wysoki poziom testosteronu. Lekarz mówi: jedz na śniadanie owsiankę. Wychodzisz od lekarza z mocnym postanowieniem i co? Następnego dnia znów przygotowujesz ulubioną śląską. O co chodzi? Jesteś uzależniony od kiełbasy?

To Efekt Zajonca. Prof. R. Zajonc udowodnił, że najpierw, jakby z automatu, reagujesz emocjami, a potem włączasz myślenie. Szybciej wybierzesz coś, co znasz, niż nowe. Czy Twój kosz z zakupami nie wygląda za każdym razem podobnie?

 

Jeśli zrozumiesz swoje wewnętrzne ograniczenia, przestaniesz myśleć, że jesteś dziwakiem i zaczniesz panować nad zachowaniem.

Kreuj nowe nawyki. Jasne, ale jak? Gdyby to było takie proste, nie mielibyśmy przecież złych! Wsparciem niech będą doniesienia holenderskich naukowców, którzy przebadali sprawę i wiedzą, że gdy uda Ci się 3 razy, za 4. będzie już lżej.

ZOBACZ TEŻ: Co to znaczy silna wola

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Właśnie zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną o pracę, która jest Twoim marzeniem. Przygotowujesz się starannie do nocy, bo tak bardzo Ci zależy. Ale robota przepada.  

To Efekt Halo. Czyli przypisanie cech osobowości na podstawie pierwszego wrażenia. Rekruter widzi popuchnięte oczy, zmęczenie na twarzy i myśli, że możesz być niechlujnym pracownikiem.

Halo, wykorzystaj to na swoją korzyść! Jeśli jesteś bardziej atrakcyjny, w pierwszej chwili ludzie odbierają Cię jako bardziej kompetentnego. Przed rozmową o pracę zadbaj również o swój wygląd.

Strach przed oceną otoczenia

Widzisz ładną dziewczynę na siłowni, chcesz podejść i zagadać. Ale wszyscy dookoła patrzą na Ciebie i pozwalają sobie na drwiny. Tracisz pewność siebie. Nie podchodzisz do niej.  

To Efekt Jupitera. Wydaje Ci się, że cokolwiek robisz, jesteś w świetle reflektorów i wszyscy patrzą Ci na ręce, komentują zachowanie. Wówczas jesteś mniej kreatywny i skłonny do ryzyka.

To Twoja wyobraźnia, a nie fakty. W badaniu na Uniwersytecie Cornella w USA studenci założyli T-shirty z głupkowatymi nadrukami. Okazało się, że tylko połowa napotkanych ludzi zwróciła na to uwagę.

Weź to na klatę...

Siedzisz w knajpce ze znajomymi. Pora zapłacić rachunek. Zrzucacie się więc, ale kelner odchodzi zdegustowany. Zastanawiacie się, o co chodzi, i wychodzi na jaw, że nikt nie dał napiwku. Dlaczego nikt o tym nie pomyślał, gdy wszyscy wykładali kasę na stół?

To Efekt Obojętnego Przechodnia. Wspólna odpowiedzialność powoduje brak odpowiedzialności każdego z osobna. Im większa grupa, tym mniejsza odpowiedzialność. W knajpie szybko każdy pomyślał, że ktoś inny zapłacił napiwek.

Bierz odpowiedzialność, zwłaszcza za rachunki. W knajpie czy w każdej innej sytuacji, gdy znajdujesz się w grupie. Nieporozumienia na płaszczyźnie finansowej szybko mogą zweryfikować relacje w Twoim towarzystwie.

Jak zapanować nad emocjami?

Od „doła” po wściekłość - każdy nastrój możesz okiełznać. Trzeba tylko wiedzieć jak. Oto wskazówki:

1. Smutek

Idź na krótki spacer. W czasopiśmie „Environmental Science & Technology” opublikowano badania, z których wynika, że wystarczy 5 minut spaceru tuż po sytuacji stresowej, by zdecydowanie poprawić swój nastrój.

2. Lęk

Uśmiechaj się, nawet pod przymusem. Studenci uniwersytetu w Kansas w czasie badania wkładali ręce do lodowatej wody. Ci, którzy robili to z uśmiechem na ustach, byli tuż po doświadczeniu w zdecydowanie lepszej formie psychicznej.

3. Gniew

Włącz „Wesele Figara”: muzyka Mozarta uspokaja. Naukowcy z Niemiec odkryli, że ludzie, którzy słuchali muzyki klasycznej przed konfliktem, w samej sytuacji stresowej mieli niższy poziom agresji niż ci, którzy słuchali bardziej agresywnych, np. punkowych dźwięków.

ZOBACZ TEŻ: Czy tłumiona złość może być przyczyną chorób?

Zobacz również:
REKLAMA