Zbadaj się sam: wątroba do kontroli

Wątroba codziennie dostaje wycisk - na szczęście, to jedyny organ człowieka, który ma zdolność do regeneracji. Ale czy zapewniasz jej właściwe warunki do odnowy? Wypełnij nasz test i sprawdź, czy możesz wypić za jej zdrowie, czy powinieneś udać się do lekarza.

O2creationz 2014/shutterstock.com
rys. O2creationz 2014/shutterstock.com

1. Co robisz w piątki wieczorem?

A. TV i pizza w kartonie

B. Zlizujesz jogurt z brzucha dziewczyny

C. Idziesz pobiegać

Ta oponka na brzuchu, wyhodowana na fast foodach, nie tylko zmusza Cię do zmiany dżinsów na więcej niż 32 w pasie. "Tzw. otyłość brzuszna sprawia, że tłuszcz uciska narządy wewnętrzne, zakłócając tym samym procesy trawienia" – mówi dr Mark Wright, hepatolog z British Liver Trust. Bakterie korzystają z niestrawionych resztek, zmuszając je do fermentacji, i urządzają w Twoim jelicie minibrowar. To droga na skróty do stłuszczenia, na dodatek z pominięciem najprzyjemniejszego etapu procesu niszczenia wątroby – alkoholu.

Zdaniem prof. Janusza Cianciary z Kliniki Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prawdopodobieństwo stwierdzenia stłuszczenia u osób z nadwagą i otyłością wynosi aż 60%. Co więcej, stłuszczenie wątroby może prowadzić do marskości tego narządu. Zrzucenie paru kilogramów znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby. Zdaniem dr. Wrighta, jedzenie jogurtów również zmniejsza ryzyko stłuszczenia. Istnieją też dowody, że intensywny wysiłek fizyczny chroni wątrobę, ponieważ destabilizuje i wypłukuje przyczepione do niej komórki tłuszczowe.

2. Budując mięśnie, pomagam sobie:

A. Koktajlami białkowymi

B. Piję tylko wodę

C. Biorę sterydy

Zaznaczyłeś B? Rozsądnie. Woda potrafi umyć nie tylko skórę, wątrobę też oczyści. "Gdy intensywnie ćwiczysz, Twoja wątroba potrzebuje co najmniej dwóch litrów wody dziennie, żeby zdążyć usunąć toksyny" – wyjaśnia dr Rajiv Jalan, hepatolog z University College Hospital w Londynie.

Zaznaczyłeś A? Jeszcze lepiej! Skoncentrowane białko może nie tylko poprawić stan Twoich mięśni. Badania na University of Louisiana wykazały, że szczury ze zniszczoną wątrobą regenerowały ją szybciej, gdy dostawały dodatkowe białko.

Odpowiedź C? Porażka! Jeśli nie odstraszają Cię wypadające włosy, uszkodzony mózg, trądzik i kłopoty z sercem, oto kolejny powód, żeby zrezygnować ze sterydów. "Sterydy anaboliczne mogą spowodować zapalenie wątroby" – mówi prof. Jim McVeigh z John Moores University w Liverpoolu. – Spodziewamy się wzrostu chorób serca i wątroby związanego z nielegalnym używaniem sterydów na siłowniach".

3. Czym się budzisz w pracy?

A. Mocną kawą

B. Gorącą herbatą

C. Słodziutką czekoladą

Jeśli wczoraj zabalowałeś, kawa o poranku może zniwelować ponure dla wątroby skutki nadużycia alkoholu. Uczeni z Kaiser Permanente Medical Care Programme w Kalifornii zauważyli, że ryzyko tzw. alkoholowej marskości wątroby u ludzi pijących codziennie kawę jest mniejsze o 20% niż u tych, którzy kawy nie piją. Kofeina blokuje receptory adenozyny i podnosi jej poziom, co zmniejsza ryzyko chorób wątroby.

Inne badania, tym razem uczonych ze Szwecji, wykazały, że wypijanie dwóch kubków kawy dziennie zmniejsza ryzyko raka wątroby o 43%. "Kofeina zmniejsza poziom enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenia wątroby, a jej efekt antyoksydacyjny dodatkowo korzystnie wpływa na stan tego organu" – mówi prof. James Neuberger z Queen Elizabeth Hospital w Birmingham.

Herbata zawiera mniej więcej trzy razy mniej kofeiny niż kawa, ale ma podobne, choć słabsze i mniej nagłośnione działanie. Wolisz czekoladkę na gorąco? Nie przesadzaj – wszystko, co jest słodzone, zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby, ponieważ zwiększa produkcję insuliny.

4. Ile tatuaży masz na swoim ciele?

A. Nad okiem mam jeszcze trochę wolnego miejsca

B. Jestem czysty

C. W liceum wytatuowałem sobie smoka

Pomyśl, zanim zdecydujesz się na malowidło na skórze. Jeżeli jesteś trzeźwy, nie planujesz kariery wykidajły w podrzędnych lokalach i nie zamierzasz zostać członkiem Hell's Angels, a jednak ciągle chcesz mieć udekorowane ciało, powinieneś zdawać sobie sprawę, że już jedna, pojedyncza wizyta w salonie tatuażu zwiększa dziewięciokrotnie ryzyko zakażenia wirusem WZW typu C. A to nie są przelewki.

"WZW C zabije w tym stuleciu więcej Amerykanów i Europejczyków niż AIDS" – mówi dr Robert Haley z University of Texas. Na Twojej łydce pyszni się już dwugłowy chiński smok? Zrób sobie test na WZW C – leki przeciwwirusowe w tym przypadku mają 50-procentową skuteczność.

5. Uprawiałeś przygodny seks bez gumki?

A. Lizać lody przez szybę?!

B. Jak byłem młody i głupi

C. Nigdy

Prezerwatywa chroni Cię nie tylko przed zmianą pieluch u niespodziewanego potomka. Ocenia się, że seks bez zabezpieczenia jest przyczyną około 15% zakażeń WZW typu C, które z kolei mogą doprowadzić do marskości lub raka wątroby. Dwie inne odmiany WZW B i A szerzą się przez kontakty seksualne jeszcze częściej. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z ryzykownych zachowań, zachowaj chociaż resztkę rozsądku i zaszczep się. Szczepionka ma skuteczność ocenianą na 75-90%.

6. Ile alkoholu zwykle pijesz?

A. Lampkę wina dziennie

B. Kilka piw co wieczór

C. W weekendy nie trzeźwieję

Lampka wina codziennie jest niezłym wyborem, ponieważ, jak wykazały badania na University of California, ludzie, którzy piją właśnie tyle, są o połowę mniej narażeni na choroby wątroby niezwiązane z alkoholem. Najniebezpieczniejsze jest regularne, codzienne wypijanie kilku drinków – gorsze nawet od tęgich popijaw co weekend. Jeśli już się upijasz, pamiętaj o co najmniej 3 dniach abstynencji między jedną sesją alkoholową a drugą – Twoja wątroba musi mieć czas na zregenerowanie się.

Punktacja

Sprawdź, ile punktów możesz sobie dodać (albo musisz odjąć) za każdą odpowiedź w naszym teście:

Pytanie

Odp. A

Odp. B

 Odp. C

1

-2 pkt

+1 pkt

+2 pkt

2

+2 pkt

+1 pkt

-2 pkt

3

+2 pkt

+1 pkt

-2 pkt

4

-3 pkt

+2 pkt

-1 pkt

5

-2 pkt

0 pkt

+2 pkt

6

+2 pkt

-4 pkt

+1 pkt

 

Twój wynik:

+3 do +8 pkt: Śmiało możesz wypić za zdrowie swoje i swojej wątroby!

-6 do +2 pkt: Alarm! Najwyższy czas zadbać o wątrobę

-15 do -7 pkt: Lepiej stań już w kolejce do przeszczepu wątroby

MH 02/2011

Zobacz również:
REKLAMA