Z drugiej strony, nawet jeśli się na nie zdecydujesz, badanie jest często tak pobieżne, że w gruncie rzeczy i tak niewiele dowiadujesz się o swoim zdrowiu. Dlatego proponujemy Ci kilka prostych testów, które pozwolą Ci samodzielnie ocenić, czy nic Ci nie grozi. A na badanie okresowe oczywiście też idź. Nawet "Men’s Health" nie zastąpi przecież sześciu lat studiów medycznych.
1. Wylicz swoje ABSI i odliczaj kilogramy
Znasz swoje BMI? Możesz je łatwo wyliczyć, ale okazuje się, że są lepsze wskaźniki. Zamiast BMI lepiej policz swoje ABSI ("a body shape index"). Badania opublikowane w 2014 roku w PLOS One wykazały, że spośród ludzi, których obserwowano przez 24 lata, ci, którzy mieli najwyższe ABSI, umierali o 61% częściej od tych, którzy mieli ABSI na najniższym poziomie (nawet jeśli ich BMI było w normie).
W przeciwieństwie do BMI ABSI uwzględnia proporcje brzucha do bioder, a właśnie im większa jest otyłość brzuszna, tym gorszy stan Twojego zdrowia.
1. Wylicz swoje ABSI i odliczaj kilogramy
Przygotuj wagę, miarkę krawiecką i wpisz swoje wyniki w formularz na stronie absi.nl.eu.org. Jeśli wynik to 1, ryzyko śmierci jest mniej więcej przeciętne.
Recepta
Jeśli wynik jest wyższy niż 1, czas zrzucić trochę obwodu w pasie. Najskuteczniejszy w tym jest intensywny trening interwałowy (HIIT). W kanadyjskim badaniu z 2012 roku wykazano, że ludzie ćwiczący trzy razy w tygodniu (HIIT + trening siłowy) po 9 miesiącach zmniejszyli obwód w pasie o nieco ponad 7%.
Komentarze