[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Zbadaj krew i uchroń się przed chorobami

Nie trzeba od razu wzywać agentów CSI, żeby dowiedzieć się czegoś ze śladów krwi. Aby zrobić badanie krwi, wystarczy wizyta w laboratorium i około 50 złotych. Zbadaj swój cholesterol, cukier, ciśnienie krwi oraz tętno, a dowiesz się, co w trawie piszczy.

fot. Wiesław Jurewicz
Krew jest jak firma kurierska i zakład oczyszczania miasta zarazem. Dostarcza do tkanek składniki odżywcze, elektrolity, hormony, ciepło oraz tlen. Wracając, zbiera po drodze śmieci i zawozi je do nerek i wątroby. I podobnie jak kurierzy i śmieciarze, wie o wszystkim, co się dzieje w jej "mieście". Zobacz, jak wiele możesz się od niej dowiedzieć:

1. Ciśnienie krwi

Idealny poziom: Nie więcej niż 120/80.

Dlaczego to ważne? Zbyt wysokie ciśnienie krwi z czasem może uszkodzić żyły i tętnice.

Twój ruch: "Co najmniej cztery razy w roku mierz ciśnienie. Zapisuj wyniki, żeby móc dostrzec tendencję w dłuższym okresie" – radzi doktor John Cleator z Uniwersytetu Vanderbilt. Jeżeli którykolwiek wynik przekroczy normę o 10 lub więcej punktów, skontaktuj się z lekarzem

2. Cukier

Idealny poziom: Na czczo poziom cukru we krwi niższy niż 100 mg/dl.

Dlaczego to ważne? Poziom cukru wskazuje, jak duże jest ryzyko cukrzycy.

Twój ruch: Poproś swojego lekarza o kompleksowe badania krwi. Jeśli wszystkie wyniki mieszczą się w normie, powtórz badanie za 2-3 lata. Jeżeli poziom glukozy wynosi między 100 a 125 mg/dl – możesz mieć stan przedcukrzycowy.

REKLAMA

próbki krwi Shutterstock.com
3. Grupa krwi

Dlaczego to ważne? O tym, jaką masz grupę krwi (A, B, 0, AB), decydują białka zwane antygenami. Kolejnym wyróżnikiem jest czynnik Rh. Ludzie z Rh- nie mogą otrzymać krwi o współczynniku Rh+.

Twój ruch: Najbardziej pożądaną grupą krwi jest O Rh-, dlatego ludzie ją posiadający to uniwersalni dawcy i powinni jak najczęściej oddawać krew. Jeśli masz AB Rh+, jesteś uniwersalnym biorcą i możesz przyjąć każdą krew.

4. Tętno

Idealny poziom: Od 60 do 75 uderzeń na minutę. Sportowcy mogą mieć trochę niższe tętno.

Dlaczego to ważne? Wzrost tętna spoczynkowego o 15 uderzeń na minutę oznacza wzrost ryzyka chorób serca aż o 24%.

Twój ruch: Mierz swoje tętno zaraz po obudzeniu, sukcesywnie przez parę miesięcy. Jeśli jest wyższe niż 75 bpm, zacznij ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. To najlepszy sposób na zwolnienie pulsu.

Shutterstock.com
5. Cholesterol

Idealny poziom: LDL (zły) < 100 mg/dl (miligramów na decylitr); HDL (dobry) > 40 mg/dl; całkowity < 200 mg/dl.

Dlaczego to ważne? Obszerne badania opublikowane w 2009 roku w "Journal of the American Medical Association" wykazały, że każde 43 mg/dl więcej to wzrost ryzyka chorób serca o 50%.

Twój ruch: Po przekroczeniu 35. roku życia raz na rok zbadaj sobie cholesterol i przedyskutuj wyniki z lekarzem.

Departement Zdrowia MH ostrzega

Krwotok: Najgroźniejsze miejsca krwotoku to szyja i pachwiny. Gdy przetniesz sobie tętnicę w tej okolicy, szybko zwiń koszulkę w kulkę, mocno dociśnij i wzywaj pogotowie.

Uwaga na anemię! Jeżeli jesteś krwiodawcą lub wegetarianinem, pilnuj poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek, bo w tych grupach anemia (czyli niedobór hemoglobiny i erytrocytów) zdarza się częściej niż przeciętnie. Jeśli czujesz się ciągle zmęczony, masz szorstką skórę i bladą skórę – zbadaj sobie krew.

MH 05/2013

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij