Zbadaj krew i uchroń się przed chorobami

Nie trzeba od razu wzywać agentów CSI, żeby dowiedzieć się czegoś ze śladów krwi. Aby zrobić badanie krwi, wystarczy wizyta w laboratorium i około 50 złotych. Zbadaj swój cholesterol, cukier, ciśnienie krwi oraz tętno, a dowiesz się, co w trawie piszczy.

Wiesław Jurewicz/MPP
fot. Wiesław Jurewicz

Krew jest jak firma kurierska i zakład oczyszczania miasta zarazem. Dostarcza do tkanek składniki odżywcze, elektrolity, hormony, ciepło oraz tlen. Wracając, zbiera po drodze śmieci i zawozi je do nerek i wątroby. I podobnie jak kurierzy i śmieciarze, wie o wszystkim, co się dzieje w jej "mieście". Zobacz, jak wiele możesz się od niej dowiedzieć:

1. Ciśnienie krwi

Idealny poziom: Nie więcej niż 120/80.

Dlaczego to ważne? Zbyt wysokie ciśnienie krwi z czasem może uszkodzić żyły i tętnice.

Twój ruch: "Co najmniej cztery razy w roku mierz ciśnienie. Zapisuj wyniki, żeby móc dostrzec tendencję w dłuższym okresie" – radzi doktor John Cleator z Uniwersytetu Vanderbilt. Jeżeli którykolwiek wynik przekroczy normę o 10 lub więcej punktów, skontaktuj się z lekarzem

2. Cukier

Idealny poziom: Na czczo poziom cukru we krwi niższy niż 100 mg/dl.

Dlaczego to ważne? Poziom cukru wskazuje, jak duże jest ryzyko cukrzycy.

Twój ruch: Poproś swojego lekarza o kompleksowe badania krwi. Jeśli wszystkie wyniki mieszczą się w normie, powtórz badanie za 2-3 lata. Jeżeli poziom glukozy wynosi między 100 a 125 mg/dl – możesz mieć stan przedcukrzycowy.

próbki krwi shutterstock.com
Shutterstock.com

3. Grupa krwi

Dlaczego to ważne? O tym, jaką masz grupę krwi (A, B, 0, AB), decydują białka zwane antygenami. Kolejnym wyróżnikiem jest czynnik Rh. Ludzie z Rh- nie mogą otrzymać krwi o współczynniku Rh+.

Twój ruch: Najbardziej pożądaną grupą krwi jest O Rh-, dlatego ludzie ją posiadający to uniwersalni dawcy i powinni jak najczęściej oddawać krew. Jeśli masz AB Rh+, jesteś uniwersalnym biorcą i możesz przyjąć każdą krew.

4. Tętno

Idealny poziom: Od 60 do 75 uderzeń na minutę. Sportowcy mogą mieć trochę niższe tętno.

Dlaczego to ważne? Wzrost tętna spoczynkowego o 15 uderzeń na minutę oznacza wzrost ryzyka chorób serca aż o 24%.

Twój ruch: Mierz swoje tętno zaraz po obudzeniu, sukcesywnie przez parę miesięcy. Jeśli jest wyższe niż 75 bpm, zacznij ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. To najlepszy sposób na zwolnienie pulsu.

rrocio 2009/shutterstock.com
Shutterstock.com

5. Cholesterol

Idealny poziom: LDL (zły) < 100 mg/dl (miligramów na decylitr); HDL (dobry) > 40 mg/dl; całkowity < 200 mg/dl.

Dlaczego to ważne? Obszerne badania opublikowane w 2009 roku w "Journal of the American Medical Association" wykazały, że każde 43 mg/dl więcej to wzrost ryzyka chorób serca o 50%.

Twój ruch: Po przekroczeniu 35. roku życia raz na rok zbadaj sobie cholesterol i przedyskutuj wyniki z lekarzem.

Departement Zdrowia MH ostrzega

Krwotok: Najgroźniejsze miejsca krwotoku to szyja i pachwiny. Gdy przetniesz sobie tętnicę w tej okolicy, szybko zwiń koszulkę w kulkę, mocno dociśnij i wzywaj pogotowie.

Uwaga na anemię! Jeżeli jesteś krwiodawcą lub wegetarianinem, pilnuj poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek, bo w tych grupach anemia (czyli niedobór hemoglobiny i erytrocytów) zdarza się częściej niż przeciętnie. Jeśli czujesz się ciągle zmęczony, masz szorstką skórę i bladą skórę – zbadaj sobie krew.

MH 05/2013

Zobacz również:
REKLAMA