Zawał serca czy zgaga? Poznaj różnice

Objawy zgagi można pomylić z zawałem serca. Jeśli zlekceważysz zawał, sądząc, że to zgaga – możesz skończyć źle. Jeśli odwrotnie – zgagę uznasz za zawał – możesz się niepotrzebnie najeść strachu. Tak jak Jean Reno, który w 2008 roku wylądował w szpitalu z podejrzeniem zawału, a okazało się, że zwyczajnie się przejadł. Zobacz, jak odróżnić zgagę od zawału. 

Zawał serca, ból serca shutterstock.com
Ból w klatce piersiowej to nie przelewki. Lepiej wiedzieć, jak zareagować.

Zgaga

Pieczenie za mostkiem sprawiające wrażenie, jakbyś przed chwilą wypił duszkiem butelkę octu. Może się nasilać przy przełykaniu, pozostawia też gorzki smak w ustach. Ból czasami nasila się, gdy pochylasz się do przodu lub leżysz na plecach. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, najprawdopodobniej jest to zgaga.

Zobacz też: 5 przyczyn bólu brzucha

15-20 minut po posiłku. Ten moment, zwłaszcza jeżeli najadłeś się naprawdę do syta, to moment krytyczny. Chociaż zdarza się, że zgaga atakuje nieco później. Potrafi pojawić się nawet 2 godziny po jedzeniu, kiedy położysz się już do łóżka , szczególnie jeśli leżysz na wznak.

Choroba refluksowa. Jeśli zgaga zdarza się sporadycznie, kilka razy w roku – raczej nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak zgaga prześladuje Cię regularnie, może to oznaczać, że cierpisz na chorobę refluksową przełyku.

Zobojętniej. Doraźnie najlepiej działają środki zobojętniające kwas żołądkowy. Kupisz je bez recepty w każdej aptece. Jeśli apteki są zamknięte, możesz spróbować wypić łyżeczkę sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody. Mleko, również polecane przez babcie, złagodzi objawy tylko na chwilę.

Zobacz też: 7 sposobów na lepsze trawienie

Unieś głowę. Jeżeli zauważyłeś, że zgaga piecze Cię rano, tuż po wstaniu z łóżka, albo nawet zaczyna się jeszcze w nocy, spróbuj spać z uniesioną głową. Zwykła, przyziemna, czy też raczej ziemska grawitacja zatrzyma w ten sposób kwas z żołądka tam, gdzie jego miejsce, i nie pozwoli mu przedrzeć się do przełyku, gdzie piecze. 

Domowe sposoby na zgagę

Tutaj znajdziesz jeszcze więcej sposobów na dokuczliwe pieczenie.

Zawał serca, ból serca shutterstock.com
Czy naprawdę musisz jeść do momentu, w którym Twój organizm sam daje Ci sygnały, że ma dość?

Zawał

Brakuje ci tchu. „Gdy masz zawał, masz kłopoty z nabraniem powietrza” – wyjaśnia doktor Robert Starzec. Występuje też silny ból za mostkiem. Jeśli masz cukrzycę, możesz go nie czuć. Podczas zawału ból promieniuje w górę i na boki – zgaga boli tylko za mostkiem. Jeśli ból utrzymuje się powyżej 10 minut – dzwoń po pogotowie.

W każdej chwili. „Zawał serca może się przydarzyć naprawdę w dowolnym momencie, nawet podczas snu. Ba, nawet w momencie, kiedy wrzucasz dzieci dla zabawy do basenu” – przestrzega dr Starzec. Najczęściej zawały zdarzają się wczesnym rankiem, ale to tylko statystyczna zależność

Śmierć. W Polsce zawał serca dotyka co roku ok. 100 000 osób, czyli co 5 minut ktoś łapie się za serce. Umiera co trzeci. Mniej więcej połowa zgonów następuje w ciągu 4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, dlatego tak ważna jest szybka pomoc.

Dzwoń po pogotowie. Nie do lekarza rodzinnego, bo w ten sposób tylko opóźnisz odsiecz. Tymczasem łyknij rozpuszczalną aspirynę – w takiej formie szybciej dostanie się do krwi i ją „rozrzedzi”, co może zmniejszyć szkody.

Idź pobiegać. Według badań opublikowanych przez „American Journal of Epidemiology” mała aktywość fizyczna to najlepszy wskaźnik, czy ktoś będzie miał zawał, czy nie. Lepszy nawet od palenia papierosów, wieku i wagi. Na co jeszcze czekasz? 

Chcesz więcej?

Kłopoty z sercem to nie przelewki. Oto 30 sposobów na poprawę kondycji swojego serducha. 

Zobacz również:
REKLAMA