Zasady do lustracji

Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które znamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, zobacz, co o nich sądzą specjaliści.

Todd Huffman (Rodale Images)
fot. Todd Huffman

Zasada: Kiedy ona ma miesiączkę, możecie się kochać bez zabezpieczeń.

REKLAMA

Opinia MH: Olej to.

Owszem, ale tylko jeśli chcecie mieć dziecko. Jeżeli na razie (lub już) nie zależy wam na potomstwie, również w tym - nomen-omen - okresie powinniście używać środków antykoncepcyjnych. Po pierwsze, dlatego że niektóre kobiety jajeczkują dość nieregularnie, po drugie, dlatego że plemniki są dość żywotne i w sprzyjających warunkach mogą przeżyć w ciele kobiety nawet tydzień po stosunku i "doczekać się" jajeczka.

Zasada: Jeśli nie chcesz wyłysieć, noś krótkie włosy.

Opinia MH: Olej to.

Nie licz na to. Łysienie typu męskiego zależy od genetyki, a konkretnie od poziomu dihydrotestosteronu, który jest główną przyczyną obumierania mieszków włosowych. Jeśli łysy był Twój ojciec, dziadek i sąsiad prababci, a Ty chciałbyś zachować włosy trochę dłużej niż oni, musisz się zgłosić do dermatologa, który pomoże Ci dobrać odpowiednie środki. Utraconych już włosów raczej Ci nie przywrócą, ale na pewno spowolnią proces ich wypadania.

A strzyżenie się na rekruta? Jak chcesz, ale jedyny pozytywny efekt będzie taki, że łatwiej Ci będzie utrzymać higienę, no i wypadające włosy będą tak krótkie, że nie będziesz ich zauważał.

Przed każdym intensywnym wysiłkiem rozgrzej mięśnie co najmniej przez 7 minut.

Opinia MH: Rób tak.

Oglądasz to setki razy w telewizji: piłkarz, który za chwilę ma wyjść na boisko, biega wzdłuż bocznej linii, rozciąga mięśnie etc. I co? Wyciągasz z tego wnioski? Pewnie nie, tak jak i większość z nas. No, może czasami przed meczem z kumplami z pracy zrobisz kilka przysiadów. Ale np. przed wnoszeniem pralki na czwarte piętro w starej kamienicy? Rozgrzewka kojarzy nam się głównie ze sportem, a nie z każdym wysiłkiem fizycznym. Później opłakane skutki takich działań oglądają ortopedzi i lekarze na pogotowiu.

Zasada: Raz w miesiącu obmacaj sobie jądra.

Opinia MH: Rób tak.

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Niestety, bardzo złośliwym. Praktycznie rzecz biorąc, jedynie Ty możesz go wykryć na tyle wcześnie, żeby leczenie miało szansę powodzenia, ponieważ tak się jakoś składa, że faceci w tym wieku bardzo rzadko odwiedzają lekarza. Dlatego raz w miesiącu, najlepiej po ciepłej kąpieli, obmacaj delikatnie swoje skarby i sprawdź, czy nie wyczuwasz jakichś wcześniej niewyczuwalnych zgrubień i narośli. Jeśli tak - czym prędzej idź do lekarza.

Och, przekroczyłeś już czterdziestkę? No to takie "automacanki" możesz sobie spokojnie darować. Po czterdziestce nowotwór jądra występuje tak rzadko, że szkoda Twojej fatygi. No, chyba że masz kogoś, kogo namówisz na regularne badanie. Ale to już zupełnie inna historia.

Zasada: Zawsze myj owoce przed zjedzeniem.

Opinia MH: Rób tak.

Nie tylko ze względu na resztki środków owadobójczych. Pamiętaj też, że każdy owoc, zanim trafił do Twoich rąk, przeszedł przez wiele innych. Nigdy nie wiesz, na co był chory robotnik, który zrywał je w sadzie czy plantacji. Dlatego, zanim ugryziesz pierwszy kęs, umyj dokładnie każde jabłko, gruszkę, kiść winogron, a nawet arbuza. Arbuza też?! Owszem, zwłaszcza arbuza. Arbuzy, tak samo jak melony, leżą na ziemi i zbierają z niej różne potencjalnie groźne drobnoustroje. Kiedy przecinasz nieumytego arbuza, przenosisz te bakterie na nożu w głąb owocu.

MH 06/2005

1 ... 3 4 5
STRONA 5 z 5
Zobacz również:
W październiku zaliczyłem 33 treningi, poświęcając im łącznie 39 godzin. Spaliłem łącznie 27 367 kcal. Nie wiem, ile razy uderzyłem w treningową tarczę, worek czy sparingpartnera. Nie wiem też, ile ciosów przyjąłem, choć kilka z nich pamiętał będę długo. Niczego nie żałuję.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA