Zasady do lustracji

Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które znamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, zobacz, co o nich sądzą specjaliści.

Todd Huffman (Rodale Images)
fot. Todd Huffman

Zasada: Co roku rób sobie prześwietlenie całego ciała.

Opinia MH: Olej to.

"Tak naprawdę, takie prześwietlenia są bezużyteczne" - wyjaśnia dr Jonathan Golin, radiolog z UCLA. Często takie profilaktyczne prześwietlenia dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa, choć tak naprawdę "przegapiają" zmiany chorobowe, lub - przeciwnie - "wykrywają" coś, czego tak naprawdę nie ma i narażają pacjenta na potężny stres i niepotrzebne, często inwazyjne badania.

Prześwietlenie może wykryć np. raka płuc i zwapnienie naczyń wieńcowych, ale testy zacznij wykonywać dopiero, gdy skończysz 45 lat albo jeśli należysz do grupy szczególnie narażonych na tego typu schorzenia, np. jesteś palaczem, masz nadciśnienie lub podwyższony poziom cholesterolu. Jeżeli nie należysz do żadnej z tych grup, możesz sobie spokojnie odpuścić corocznego rentgena.

Zasada: Zanim pogłaszczesz obcego psa, daj mu powąchać swoją dłoń.

Opinia MH: Olej to.

Twój zapach nie ma żadnego wpływu na poczucie bezpieczeństwa psa. On ocenia Twoje intencje po języku Twojego ciała. Wystarczy, że staniesz wyprostowany, zwrócony w jego stronę lekko bokiem i będziesz patrzył gdzieś obok. Kiedy pies wtargnie w Twoją przestrzeń i zorientuje się, że jesteś spokojny, możesz się pochylić i delikatnie podrapać go pod brodą. Nie zaczynaj od głaskania po głowie. Każdy ruch z góry w stronę jego głowy i karku pies odczytuje jako zagrożenie, a wtedy może się przestraszyć i ugryźć.

Zasada: Usuń kamień nazębny twardą szczoteczką do zębów.

Opinia MH: Olej to.

A dlaczego nie od razu papierem ściernym?! Po pierwsze, kamień nazębny może skutecznie usunąć tylko stomatolog, po drugie, twarda szczoteczka nie tylko nie "zdejmie" kamienia, ale może też przy okazji uszkodzić szkliwo, zwłaszcza jeśli będziesz nią szorował zęby z siłą młota pneumatycznego. Miękka szczoteczka usunie płytkę nazębną równie dobrze jak twarda, a nie zniszczy szkliwa.

Zasada: Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie.

Opinia MH: Olej to.

Wiemy, że brzmi to jak herezja, ale jeżeli bierzemy po uwagę tylko ich zdrowie, raz dziennie wystarczy w zupełności. "Płytka nazębna, czyli surowiec, z którego powstaje kamień, twardnieje dopiero po 24 godzinach" - mówi dr Mendelowitz, profesor stomatologii z UCLA.

Jedno porządne szorowanie w ciągu doby jest lepsze niż dwa, ale wykonane tak na pół gwizdka. Porządne szorowanie oznacza co najmniej dwie minuty dokładnego czyszczenia wszystkich powierzchni, w tym również - nicią dentystyczną - przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej przed pójściem spać. Ślina zapobiega powstawaniu płytki, a w ciągu nocy wydzielamy jej mniej.

Zapamiętaj jednak: mycie zębów raz dziennie wystarczy, żeby były zdrowe. Zdrowe - i tylko tyle! A przecież zęby myjemy nie tylko po to. Zlituj się nad swoją partnerką, kolegami i koleżankami z pracy, w ogóle nad całą ludzkością i umyj zęby również rano. Nieświeży oddech odstrasza ludzi skuteczniej niż środek na komary i możesz się pewnego dnia ocknąć wprawdzie z idealnie zdrowymi zębami, ale zupełnie sam.

1 ... 2 3 4 ... 5
STRONA 3 z 5
Zobacz również:
REKLAMA