Zasady do lustracji

Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które znamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, zobacz, co o nich sądzą specjaliści.

Todd Huffman (Rodale Images)
fot. Todd Huffman

By przeżyć, musimy się w życiu stosować do jakichś zasad. Wyuczonych w szkole, zaczerpniętych z gazet czy usłyszanych od rodziców, dziadków lub przyjaciół. Tych sprawdzonych na własnej skórze jest tak naprawdę niewiele. Większość zasłyszanych, na pierwszy rzut oka - czy też raczej ucha - brzmi rozsądnie, jednak czy na pewno wszystkie warto wciąż stosować?

REKLAMA

Odpowiedź jest zaskakująca: nie, niektóre to przesądy. Wiemy, że przesądy i przyzwyczajenia to jedna z rzeczy najtrudniej poddających się zmianom, ale warto je od czasu do czasu zlustrować i uaktualnić. Oto krótki przewodnik po ogólnie przyjętych zasadach, z krytycznym komentarzem. Teraz będziesz już wiedział na pewno, których zasad przestrzegać, a które możesz sobie spokojnie odpuścić.

Zasada: Antybiotyk jest dobry na wszystko.

Opinia MH: Olej to.

Nie wiadomo dlaczego wśród ludzi wciąż pokutuje przekonanie, że bez antybiotyku nie sposób wyzdrowieć. Zatem ludzie - nie dość że stale nagabują lekarzy o antybiotyki - często leczą się nimi samodzielnie, "bo po ostatniej chorobie dziecka zostało jeszcze kilka tabletek". Nigdy, przenigdy tego nie rób.

Naciskanie na lekarza, żeby koniecznie przepisał antybiotyk może wprawdzie odnieść skutek, bo w końcu lekarz też człowiek i może dla świętego spokoju wypisać Ci receptę, ale zapewne nie będzie to korzystne dla Twojego zdrowia. Zbyt częste i bezzasadne stosowanie antybiotyków jest niebezpieczne nie tylko dla Ciebie (bo antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, również te pożyteczne), ale i dla wszystkich dookoła. Stopniowo bowiem pojawia się coraz więcej szczepów bakterii, które zetknęły się już z różnymi antybiotykami i coraz trudniej znaleźć na nie skuteczne lekarstwo.

Zasada: Jeśli już bierzesz antybiotyki, dotrwaj do końca kuracji.

Opinia MH: Rób tak.

Nie odstawiaj leków tylko dlatego, że poczułeś się lepiej. Antybiotyki muszą być stosowane tak długo, jak to przewiduje zalecenie producenta, najczęściej 5-7 dni. Tyle właśnie potrzeba, żeby wybić wszystkie niebezpieczne bakterie do ostatnich maruderów. Samowolne skrócenie okresu przyjmowania lekarstwa może sprawić, że najsilniejsze przetrwają i, co więcej, uodpornią się na działanie antybiotyku.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5
REKLAMA