[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.7

Zasady do lustracji

Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które znamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, zobacz, co o nich sądzą specjaliści.

fot. Todd Huffman
By przeżyć, musimy się w życiu stosować do jakichś zasad. Wyuczonych w szkole, zaczerpniętych z gazet czy usłyszanych od rodziców, dziadków lub przyjaciół. Tych sprawdzonych na własnej skórze jest tak naprawdę niewiele. Większość zasłyszanych, na pierwszy rzut oka - czy też raczej ucha - brzmi rozsądnie, jednak czy na pewno wszystkie warto wciąż stosować?

Odpowiedź jest zaskakująca: nie, niektóre to przesądy. Wiemy, że przesądy i przyzwyczajenia to jedna z rzeczy najtrudniej poddających się zmianom, ale warto je od czasu do czasu zlustrować i uaktualnić. Oto krótki przewodnik po ogólnie przyjętych zasadach, z krytycznym komentarzem. Teraz będziesz już wiedział na pewno, których zasad przestrzegać, a które możesz sobie spokojnie odpuścić.

REKLAMA

Zasada: Antybiotyk jest dobry na wszystko.

Opinia MH: Olej to.

Nie wiadomo dlaczego wśród ludzi wciąż pokutuje przekonanie, że bez antybiotyku nie sposób wyzdrowieć. Zatem ludzie - nie dość że stale nagabują lekarzy o antybiotyki - często leczą się nimi samodzielnie, "bo po ostatniej chorobie dziecka zostało jeszcze kilka tabletek". Nigdy, przenigdy tego nie rób.

Naciskanie na lekarza, żeby koniecznie przepisał antybiotyk może wprawdzie odnieść skutek, bo w końcu lekarz też człowiek i może dla świętego spokoju wypisać Ci receptę, ale zapewne nie będzie to korzystne dla Twojego zdrowia. Zbyt częste i bezzasadne stosowanie antybiotyków jest niebezpieczne nie tylko dla Ciebie (bo antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, również te pożyteczne), ale i dla wszystkich dookoła. Stopniowo bowiem pojawia się coraz więcej szczepów bakterii, które zetknęły się już z różnymi antybiotykami i coraz trudniej znaleźć na nie skuteczne lekarstwo.

Zasada: Jeśli już bierzesz antybiotyki, dotrwaj do końca kuracji.

Opinia MH: Rób tak.

Nie odstawiaj leków tylko dlatego, że poczułeś się lepiej. Antybiotyki muszą być stosowane tak długo, jak to przewiduje zalecenie producenta, najczęściej 5-7 dni. Tyle właśnie potrzeba, żeby wybić wszystkie niebezpieczne bakterie do ostatnich maruderów. Samowolne skrócenie okresu przyjmowania lekarstwa może sprawić, że najsilniejsze przetrwają i, co więcej, uodpornią się na działanie antybiotyku.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij