Zarwana nocka? Oto dlaczego to dobry pomysł

Jest szansa, że przez bezsenną noc spojrzysz na swoje sprawy z większym optymizmem.

bezsenna nocka fot. Shutterstock
Wybierz światło o chłodnej barwie. Dzięki temu podczas pracy nie będziesz czuł się senny i leniwy. (fot. Shutterstock)

Coraz więcej osób w naszym kraju skarży się na problemy ze snem. Apteki sprzedają tony leków na receptę, a my dalej przewracamy się z boku na bok i nie możemy zmrużyć oka. Zamiast się męczyć, po prostu wstań, włącz Netflixa i zanurz się w świecie ukochanego serialu. Że zarwiesz noc? No cóż, okazuje się, że to wcale nie takie straszne. A nawet może, paradoksalnie, poprawić Ci nastrój.

SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na bezsenność

Badania opublikowane w magazynie „Neuron” wykazały, że jedna zarwana noc – obojętnie, czy spędzona na pisaniu zaległego raportu, czy na oglądaniu serialu – zmniejsza ryzyko zapadnięcia na depresję sezonową, a efekt ten utrzymuje się przez cały miesiąc. Naukowcy odkryli, że receptory znajdujące się w płacie czołowym w mózgu, aktywowane przez niektóre leki antydepresyjne, mogą być również pobudzone przez okazyjny brak snu.

Być może to nie jest zgodne z naszą intuicją, ale jeśli od czasu do czasu zakłócimy sobie nasz rytm dobowy, lepiej zniesiemy ten ponury czas, kiedy wracamy do domu po ciemku i dzień wydaje nam się taki beznadziejnie krótki. Brak światła pogarsza nasz stan psychiczny, bo jak już pisaliśmy niejednokrotnie, im mniej światła, tym mniej serotoniny – hormonu dobrego samopoczucia produkowanego przez nasz organizm.

Swoją drogą, pamiętacie te czasy, gdy się częściej imprezowało, zarywało noce i jakoś nikt nie cierpiał na depresję? Te badania wiele nam wyjaśniają. Czasem dobrze zrobić sobie reset szarych komórek.

Podładuj swoje baterie

Oto bardziej i mniej skuteczne metody na nagły spadek energii w pracy.

Światło (bardziej skuteczne)

Zrób sobie 15-minutowy spacer w czasie lunchu. Światło słoneczne pobudzi Twój mózg do pracy i doda energii.

Guma do żucia

Żucie gumy podnosi nieco tętno i poziom kortyzolu, co przekłada się na stan wzmożonej czujności i zwiększonej koncentracji.

Śpiew

Żwawa piosenka pobudza lepiej niż kawa. Wie to każdy, kto lubi śpiewać pod prysznicem. W pracy jednak niewykonalne.

Cukier (mniej skuteczne)

Słodycze dają nam zastrzyk energii, ale też blokują aktywność oreksyny, neuropeptydu regulującego stany snu i czuwania. Wkrótce poczujesz się senny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy można się wyspać w półtorej godziny?

Zobacz również:
REKLAMA