Zarazki w domu – gdzie ustawić linię obrony? [Shorty MH]

Które pomieszczenie jest kluczowe, żeby Twój dom był bezpieczny i wolny od wszelkiego rodzaju zarazków? Zapytaliśmy eksperta. 

zarazki, czystość shutterstock.com

Przedpokój to pierwsza linia obrony przez drobnoustrojami. Jak pisze Katarzyna Dwornik w książce „Zdrowy dom”, jeśli uda Ci się zatrzymać je  w przedpokoju, to ilość zanieczyszczeń przynoszonych  z zewnątrz zmniejszy się o 85%.

ZOBACZ: Wypadki w domu - jak ich uniknąć?

„Badania przeprowadzone przez doktora Charlesa Gerba, mikrobiologa z Uniwersytetu Arizońskiego, wykazały, że na części zewnętrznej używanego buta grasuje około  421 tysięcy bakterii (jednostek tworzących kolonię), a w jego środku niemal 300015. To między innymi: E.coli (wywołujące schorzenia przewodu pokarmowego  i moczowego), Klebsiella pneumonia (odpowiedzialna za zagrażające życiu zapalenie płuc) czy pałeczki krwawe Serratia Ficaria (mogące prowadzić do niebezpiecznych infekcji)” – pisze Dwornik.

Dlatego buty należy zostawiać w przedpokoju w bezpiecznym miejscu. EPA, amerykańska agencja zajmująca się zanieczyszczeniami, doradza wyposażenie domu w trzy wycieraczki: pierwsza przed wejściem – najlepiej metalowa  z rusztem, druga przed drzwiami – najlepiej z włókien kokosowych, a trzecia już wewnątrz (na niej zostawiasz buty). Oprócz tego zaleca się częste mycie butów. Eksperymenty wykazują, że czyszczenie butów detergentem pozwala na zredukowanie ogólnej liczby bakterii aż o 90%. To nie tylko wymóg estetyczny, ale i zdrowotny.  

REKLAMA