Sposób na kaca w 45 minut

Znasz różne sposoby na kaca - jedne mniej, innej bardzie skuteczne. Ludowa mądrość głosi, że czym się trułeś, tym się lecz, ale ten sposób może szybko doprowadzić Cię na skraj przepaści, za którą są już tylko kluby AA. Skorzystaj z wiedzy uczonych i pozbądź się kaca bez ryzyka efektu domina. Oto Twój plan - minuta po minucie.

kac, ból głowy 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. 2 minuty od wstania - pij

Główną przyczyną kaca jest odwodnienie organizmu. Zmieszaj 100 ml soku owocowego z taką samą ilością wody i dodaj 1/4 łyżeczki soli kuchennej. Wypij to, najlepiej schłodzone, w przeciwnym razie możesz poczuć mdłości. Sól spowoduje, że płyn zamiast przez Ciebie przelecieć, zatrzyma się w organizmie i nawodni spragnione wody mięśnie oraz mózg, który bez H2O pulsuje bólem. Natomiast cukry proste z soku owocowego szybko uzupełnią niedobory energii.

2. 5 minut od wstania - włącz muzykę

Nie radio ani telewizor, tylko muzykę, którą lubisz. Ona ułatwi Ci rozruszanie mózgu. Neurony odpowiedzialne za rozpoznawanie harmonii uaktywniają się, a gdy one się uaktywniają, sąsiadujące z nimi ośrodki odpowiedzialne za inne Twoje sprawności również zaczynają nabierać rozpędu. Po pięciu minutach słuchania możesz już iść do kuchni bez obaw, że nie trafisz nożem w chleb.

3. 15 minut od wstania - poćwicz

Kac jest skutkiem działalności szkodliwych produktów rozpadu alkoholu. To dlatego serce bije Ci szybciej, a wątroba pracuje na zwiększonych obrotach, chcąc się pozbyć tego świństwa jak najszybciej. Pomożesz swojemu ciału wydalić toksyny, wykonując superserie.

Superserie, podczas których robisz dwa lub więcej ćwiczenia jedno po drugim, bez przerwy na odpoczynek między poszczególnymi seriami, to doskonały sposób na przyspieszenie metabolizmu. Wystarczy ciężar Twojego ciała. W zależności od rozmiarów kaca, zrób jedną lub dwie serie. I pamiętaj o misce w pobliżu, bo mogą dopaść Cię mdłości.

Pompki klasyczne

Przyjmij pozycję jak do klasycznej pompki: dłonie trzymaj rozstawione na szerokość barków, biodra w jednej linii z nogami i tułowiem, podobnie zresztą jak szyja. Ugnij ręce w łokciach i obniż ciało do momentu, aż klatką piersiową niemal dotkniesz podłoża, i wróć do pozycji wyjściowej.

Zrób 15 powtórzeń, byle nie za dynamicznie, bo szybkie ruchy głową to ostatnie, czego chcesz.

• Przysiady

Stań w lekkim rozkroku z dłońmi splecionymi za głową. Stopy skierowane na zewnątrz. Z tej pozycji zrób przysiad, do momentu aż uda będą równoległe do podłoża. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Nie wykonuj pełnego wyprostu nóg, niech kolana pozostaną lekko ugięte.

Zrób 10 przysiadów. Przez cały czas utrzymuj tułów maksymalnie wyprostowany.

kac KieferPix, shutterstock.com
fot. KieferPix,2015, shutterstock.com

3. 25 minut od wstania - idź do toalety

Po wysiłku fizycznym powinna się obudzić perystaltyka. Najwyższa pora na wizytę w ubikacji i prysznic. Chociaż gorąca woda jest kusząca, spróbuj się przemóc i po umyciu się weź zimny prysznic.

Uczeni z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie wykazali, że zimny prysznic zwiększa dostawy tlenu do tkanek, a tego Ci właśnie teraz potrzeba. Jeśli musisz iść do pracy, albo w ogóle pokazać się ludziom, możesz zakropić oczy kroplami, np. Vizine, które zlikwidują zaczerwienienie.

4. 35 minut od wstania - zjedz śniadanie

Najlepsza będzie jajecznica zagryziona bułką z masłem, popita słodką herbatą. Węglowodany z bułki i cukier z herbaty uzupełnią poziom cukru we krwi, a cysteina z jajek ułatwi posprzątanie aldehydu octowego - produktu rozpadu alkoholu odpowiedzialnego w dużej mierze za objawy kaca.

Dopiero po śniadaniu możesz spróbować napić się kawy - wcześniej może ona podrażnić i tak już zmasakrowany żołądek.

5. Reszta dnia - zrób akupresurę

Przyjmij jedyną słuszną zasadę, że w dzień po spożyciu większej ilości alkoholu nie jeździsz samochodem. Nawet jeśli zdążysz spalić alkohol, Twoje reakcje i tak będą spowolnione. Gdy skacowany musisz gdzieś pojechać, jedyną opcją są dla Ciebie komunikacja miejska lub taksówki.

Żeby nie poczuć podczas podróży (albo w dowolnej innej sytuacji) mdłości, skorzystaj ze starej i sprawdzonej techniki akupresury. Odwróć lewą dłoń wnętrzem do góry, odsuń mankiet, znajdź miejsce około 4 cm powyżej nadgarstka i mocno uciśnij kciukiem na 6 sekund, po czym rozluźnij chwyt. Ucisk możesz powtarzać co 2-3 minuty.

Zobacz także: Kac: 8 zasad walki z syndromem dnia wczorajszego.

MH 12/11

REKLAMA